wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 8°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
Wrocław to jeden z największych ośrodków akademickich w Polsce. Pod względem bezwzględnej liczby studentów Wrocław zajmuje trzecie miejsce. Shutterstock
Wrocław to jeden z największych ośrodków akademickich w Polsce. Pod względem bezwzględnej liczby studentów Wrocław zajmuje trzecie miejsce.

Wrocław jest jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce. Pod względem bezwzględnej liczby studentów Wrocław zajmuje trzecią pozycję.

Reklama

Według Głównego Urzędu Statystycznego na 31.12.2017 r. w naszym mieście studiowało prawie 115 tys. młodych ludzi. Najwięcej młodzieży podejmowało w tym okresie studia w Warszawie, bo aż ponad 230 tys. osób. Na drugim miejscu jest Kraków z liczbą przekraczającą 143 tys. studentów.

Interesujące wyniki daje przeliczenie liczby studentów przez liczbę mieszkańców. W tym zestawieniu pierwsze miejsce zajmuje Poznań, w którym to mieście przypada 2046 studentów na 10 tys. mieszkańców. Następne miejsca zajmują Katowice

(1956), Kraków (1872) i Lublin (1853). Wrocław z 1797 studentami na 10 tys. mieszkańców zajmuje w tym zastawieniu piąte miejsce.

We Wrocławiu największymi szkołami wyższymi są uczelnie publiczne. Do nich należą (wg stanu na dzień 31 XII 2017 r. – dane GUS):

Uczelnie wrocławskie są wysoko oceniane w różnego rodzaju konkursach i rankingach, w szczególności krajowych. W ostatnim Rankingu Uczelni Akademickich Perspektywy 2018 Politechnika Wrocławska zajęła 6 miejsce (trzecie wśród uczelni technicznych, za Politechniką Warszawską i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie), a Uniwersytet Wrocławski 8 miejsce w kraju.

Znacznie gorzej wrocławskie szkoły wyższe wypadają w rankingach globalnych.

W corocznym zestawieniu tysiąca uczelni z całego świata publikowanym przez Center for World University Rankings (CWUR) w 2016 r. sklasyfikowano jedynie dwie wrocławskie uczelnie. Uniwersytet Wrocławski uplasował się na 890. miejscu, a Politechnika Wrocławska na 963. miejscu8 . Szkoły wyższe we Wrocławiu mają nie tylko wysoką markę, ale również są aktywne innowacyjnie. Potwierdza to również raport Najwyższej Izby Kontroli opublikowany w 2013 roku.

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl