Teren na Nowych Żernikach u zbiegu ul. Kosmonautów i al. Architektów to narożna działka, która sąsiaduje z linią tramwajową na Leśnicę. To, co teraz widać na osiedlu od strony ul. Kosmonautów będzie przesłonięte nowym budynkiem na ok. 300 mieszkań.
Po lewej stronie powstanie budynek, który ma być wizytówką Nowych Żernik, fot. Jarek Ratajczak
– Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowania tego terenu do sprzedaży. Liczymy, że powstanie tam niezły projekt architektoniczny. Ten budynek to będzie wizytówka całego osiedla – podkreśla Piotr Fokczyński, architekt miasta, dyr. Wydziału Architektury i Budownictwa UM Wrocławia.
Wizualizacja, zaznaczony fragment to planowany budynek od strony ul. Kosmonautów
Trzy pokolenia na Nowych Żernikach
W ramach pierwszego etapu budowy osiedla, Wrocławskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego kończy budowę kompleksu, łączącego trzy funkcje i trzy pokolenia: mieszkania z serwisem opiekuńczym dla osób starszych i niepełnosprawnych, mieszkania pod wynajem oraz przedszkole.
Czytaj także: W październiku ubiegłego roku na osiedlu otwarto żłobek.
W planach jest ogłoszenie konkursu na następny budynek TBS-u na ok. 100 mieszkań.
27 stycznia 2020 r. Nowe Żerniki, fot. Jarek Ratajczak
– Zależy nam, by wypełniona została ulica Tadeusza Brzozy. Skoro zainwestowaliśmy w infrastrukturę, to powinna tam być zabudowa z dwóch stron. Dlatego jedną z działek dedykowaliśmy TBS-owi. Sądzę, że projekt nowego budynku wybrany będzie w drodze konkursu architektonicznego – zaznacza Piotr Fokczyński.
27 stycznia 2020 r. Nowe Żerniki, fot. Jarek Ratajczak
Linia Tramwajowa i zajezdnia
Aleja Architektów zostanie przedłużona. Miasto niebawem zamierza rozstrzygnąć konkurs na planowaną dużą zajezdnię tramwajową przy tej ulicy. Zajezdnia dla tramwajów ma być zlokalizowana na 16-hektarowej działce po zachodniej stronie ulicy Szczecińskiej.
Drugi etap Nowych Żernik
Niewykluczone, że wkrótce na Nowych Żernikach rozpocznie się inwestycja spółki PFR Nieruchomości i powstaną mieszkania w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Miasto na ten cel może przeznaczyć 3 działki na Nowych Żernikach, a to będzie oznaczać ok. 400 mieszkań.
27 stycznia 2020 r. Nowe Żerniki, fot. Jarek Ratajczak
– Obecnie trwają rozmowy na ten temat, widzimy duże zainteresowanie tego inwestora, by na Nowych Żernikach powstały takie mieszkania. Na liście jego realizacji z pewnością byłby to prestiżowy punkt – dodaje Piotr Fokczyński.
Architekt miasta zaznacza, że gdyby udało się w tym roku rozpocząć tę inwestycję, to będzie początek drugiego etapu budowy Nowych Żernik.
– Mówimy o terenach za ulicą Tadeusza Brzozy. Gdy miasto dokona tam podziałów, działki trafią do sprzedaży. Deweloperzy już na to czekają, obecnie mamy we Wrocławiu potężne zainteresowanie gruntami pod zabudowę – tłumaczy architekt miasta.
27 stycznia 2020 r. Nowe Żerniki, fot. Jarek Ratajczak
Architekt podkreśla, że pierwszy etap osiedla powstawał w oparciu proponowane przez miasto referencyjne projekty.
– W drugim etapie deweloperzy będą mogli projektować indywidualnie, ale chcemy z nimi rozmawiać o doświadczeniach z budowy pierwszego etapu, chcemy ich zachęcać do budowy np. kolejnego żłobka – mówi Piotr Fokczyński.
Rozbudowa Nowych Żernik będzie prowadzona etapami. W planach jest budowa zespołu szkolno-przedszkolnego i domu kultury.
– Musimy synchronizować rozbudowanie osiedla z planami edukacyjnymi miasta i innymi elementami infrastruktury społecznej – zaznacza architekt miasta.
27 stycznia 2020 r. Nowe Żerniki, fot. Jarek Ratajczak
Pierwszy etap Nowych Żernik to inwestycje na 10 ha, w sumie osiedle ma obejmować 40 ha. Będzie osiedlem w pełni ekologicznym, z zagospodarowaną przestrzenią publiczną, w której nie zabraknie przedszkola, szkoły, domu kultury, kościoła, osiedlowego bazarku, domu opieki dla osób starszych, boiska oraz przychodni lekarza rodzinnego.
Czytaj także: