W 2009 r. IBM Global Services Delivery Center we Wrocławiu było największą inwestycją IBM w Polsce. Na 10-leciu byli pracownicy i szefowie koncernu, konsul generalny USA, władze samorządowe regionu i miasta oraz przedstawiciele wrocławskich uczelni, z którymi IBM współpracuje.
– W naszym wrocławskim centrum powstają najnowsze technologie. Klienci chcą tu lokować biznes, bo mamy tu pracowników, którzy dobrze rozwiązują problemy. Największym wyzwaniem było, że to nie z Niemiec czy z Francji, a z Polski możemy dostarczać świetnej jakości usługi biznesowe.
Teraz kontrahent mówi: – Podpiszemy umowę, jeżeli usługi będą świadczone z Wrocławia – chwalił pracowników IBM we Wrocławiu James Rutledge, General Menager, IS Delivery Europe.
Uczestnicy spotkania, fot. Jarek Ratajczak
Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia nie ma wątpliwości, że – gdyby nie IBM – Wrocław nie zaliczałby się obecnie do liderów w dziedzinie nowoczesnych usług biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej.
– IBM we Wrocławiu to nie jest zwykłe centrum usług biznesowych. Rozbudowali u nas bardzo wyrafinowane kompetencje w ramach cyberbezpieczeństwa, a to stawia Wrocław bardzo wysoko i z tego możemy być dumni – dodaje wiceprezydent.
W trakcie uroczystości odczytano specjalny list od Mateusza Morawieckiego, w którym premier polskiego rządu podkreślił, że IBM jest przykładem udanej inwestycji w innowacyjny sektor usług IT.
– Tworzycie atrakcyjne miejsca pracy na profesjonalnym rynku. To wszystko sprawia, że czujemy dumę uczestnicząc w rozwoju globalnej firmy, jaką jest IBM, z drugiej strony cieszy nas docenienie atrakcyjności inwestycyjnej Polski przez tak duży międzynarodowy koncern. Przez minione 10 lat wasza aktywność i sukcesy stały się integralną częścią gospodarki Dolnego Śląska – podkreślił premier.
Strategiczne usługi informatyczne
Podstawą działalności IBM GSDC przy ul. Muchoborskiej we Wrocławiu jest dostarczanie strategicznych usług informatycznych, obejmujących pełen zakres zarządzania projektami informatycznymi, rozwiązań sprzętowych, utrzymania serwerów i połączeń sieciowych i wielu innych dziedzin dla globalnych klientów.
– Od 1 grudnia 2009 r. utworzyliśmy we Wrocławiu kilka tysięcy miejsc pracy, współpracując lokalnie ze wszystkimi uczelniami dla poprawy poziomu wiedzy absolwentów w ramach programu Corporate Readiness Certificate (do szóstej edycji programu w 2019 r zgłosiło się ponad 1000 studentów z Wrocławia) – mówi Jarosław Jackowiak External Affairs Manager Client Innovation Center Wroclaw & Katowice.
Wrocławscy pracownicy IBM włączają się w działania na rzecz lokalnych społeczności: Akademia Seniora, Project Management Academy i Uniwersytet Dzieci, czy ostatnio program edukacji cybersecurity dla weteranów i studentów wojskowych z Akademią Wojsk Lądowych i Centrum Weterana Działań Poza Granicami Kraju.
IBM GSDC – czyli jak Wrocław pokonał konkurentów
Jubileusz był okazją do wspomnień i podziękowań tym, którzy przyczynili się do powstania centrum IBM we Wrocławiu.
Okazuje się, że o inwestycji amerykańskiego koncernu zdecydował przypadek.
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych przedstawiła IBM informację, z listą miast, w których jest najwięcej centrum IT. Gdy okazało się, że Wrocławia na tej liście nie ma, zorganizowano spotkanie z Rafałem Dutkiewiczem, ówczesnym prezydentem miasta.
Uczestnicy spotkania, fot. Jarek Ratajczak
– Poinformowaliśmy Jolantę Jaworską z IBM, że te dane są niepełne i zaprezentowaliśmy, ile już wtedy było u nas m.in. software development center. I tak wskoczyliśmy na krótką listę miast kandydatów. Na ostatniej prostej Wrocław rywalizował z Kairem i Bukaresztem, i wygrał – mówi Dariusz Ostrowski, były prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, który uczestniczył w ściągnięciu amerykańskiej inwestycji.
Przez wiele lat to była największa w Polsce inwestycja zagraniczna w obszarze nowoczesnych usług biznesowych.
– Obecnie IBM dla Wrocławia jest jak okręt flagowy, marka robi swoje. Samo centrum przeszło ogromną transformację, teraz specjalizują się w zarządzaniu projektami i w cyberbezpieczeństwie. Cieszymy się, że centrum IBM stabilnie się u nas rozwijają – zaznacza Ewa Kaucz, prezes ARAW.
IBM we Wrocławiu walczy z cyberprzestępczością
W czerwcu 2017 uruchomiono we Wrocławiu IBM xForce Command Center Europe – pierwsze Europejskie i jedno z dziesięciu na świecie centrum bezpieczeństwa IBM, w którym prowadzone są profesjonalne analizy, predykcja oraz monitoring mające na celu ochronę sieci klientów publicznych i prywatnych przed atakami cyfrowymi. W centrum rozwijane są również najnowsze technologie do ochrony cyfrowej.
Podczas otwarcia wrocławskiego centrum podkreślono, że globalna sieć ośrodków X-Force Command Centers zbiera każdego dnia ponad 200 tys. danych dotyczących zagrożeń pochodzących z analizy ponad 100 mln stron internetowych i obrazów, jak również monitoringu 270 mln urządzeń w sieci.
Uczestnicy spotkania, fot. Jarek Ratajczak
Mateusz Morawiecki, ówczesny wicepremier, minister rozwoju i finansów podkreślił, że wraz z otwarciem ośrodka IBM, Wrocław stał się ważnym miejscem na mapie świata w obszarze zarządzania krytycznymi operacjami w cyberprzestrzeni.
– Polska ma solidne podstawy do bycia potęgą w zakresie cyberprzestrzeni oraz pionierem nowatorskich rozwiązań informatycznych – inwestycja IBM jest tego najlepszym potwierdzeniem. Naszym atutem są bez wątpienia osiągnięcia i umiejętności polskich informatyków, zdobywających uznanie w międzynarodowych konkursach i olimpiadach – mówił Mateusz Morawiecki.
28 lat IBM w Polsce
W 1991 roku otwarty został polski oddział firmy - IBM Polska Sp. z o.o. Główna siedziba firmy znajduje się w Warszawie, a w ciągu kolejnych lat powstały oddziały w Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie.
IBM Polska zapewnia pełną ofertę usług doradczych oraz produktów potrzebnych w innowacyjnym rozwoju dla przedsiębiorstw, administracji państwowej czy sektora nauki.
– Pomagamy samorządom we wdrażaniu rozwiązań dla poprawy bezpieczeństwa i jakości życia obywateli. Budujemy systemy analizy danych dla największych przedsiębiorstw i instytucji publicznych, oraz dostarczamy najnowszą wiedzę i technologie do średnich i mniejszych firm w Polsce, współpracując z ponad 250 polskimi firmami partnerskimi ICT – zaznacza Jarosław Jackowiak.
Wiedza pracowników i technologie IBM wspierają funkcjonowanie 8 z 10 największych polskich banków.
Patenty IBM
IBM – jeden z pierwszych na świecie koncernów informatycznych o ponad 100-letniej tradycji, został założony przez rodzinę Watson, 16 czerwca 1911 roku w Stanach Zjednoczonych. Obecnie na świecie zatrudnia ponad 350 tys. osób w ponad 170 krajach, zajmujących się głównie usługami doradczymi i informatycznymi oraz tworzeniem oprogramowania.
W ubiegłym roku IBM zarejestrował ponad 9 tysięcy nowych rozwiązań patentowych i od ponad 20 lat jest światowym liderem w tej dziedzinie. IBM Polska w 2017 zgłosiła ponad 100 zgłoszeń patentowych i wynalazków, na innowacyjne rozwiązania ICT które powstały w laboratorium w Krakowie.