wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. 10 lat IBM we Wrocławiu – podpiszemy kontrakt, jeżeli usługi będą z Wrocławia
IBM Global Services Delivery Center we Wrocławiu Jarek Ratajczak
IBM Global Services Delivery Center we Wrocławiu

10 lat temu ściągnięcie do Wrocławia światowego giganta IBM to był prestiż, rozwój i duma. Dla Amerykanów największym wyzwaniem było udowodnienie, że nie z Francji czy Niemiec, a z Polski można dostarczyć usługi na światowym poziomie. I to się udało. Dziś, kontrahent mówi: – Podpiszemy umowę, jeżeli usługi będą dostarczane z Wrocławia i Katowic. 29 października br. podsumowano minioną dekadę działalności IBM w stolicy Dolnego Śląska lidera w kreowaniu, rozwijaniu i produkcji zaawansowanych technologii informatycznych.

Reklama

W 2009 r. IBM Global Services Delivery Center we Wrocławiu było największą inwestycją IBM w Polsce. Na 10-leciu byli pracownicy i szefowie koncernu, konsul generalny USA, władze samorządowe regionu i miasta oraz przedstawiciele wrocławskich uczelni, z którymi IBM współpracuje.

– W naszym wrocławskim centrum powstają najnowsze technologie. Klienci chcą tu lokować biznes, bo mamy tu pracowników, którzy dobrze rozwiązują problemy. Największym wyzwaniem było, że to nie z Niemiec czy z Francji, a z Polski możemy dostarczać świetnej jakości usługi biznesowe.

Teraz kontrahent mówi: – Podpiszemy umowę, jeżeli usługi będą świadczone z Wrocławia – chwalił pracowników IBM we Wrocławiu James Rutledge, General Menager, IS Delivery Europe.

Uczestnicy spotkania, fot. Jarek Ratajczak

Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia nie ma wątpliwości, że – gdyby nie IBM –  Wrocław nie zaliczałby się obecnie do liderów w dziedzinie nowoczesnych usług biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

– IBM we Wrocławiu to nie jest zwykłe centrum usług biznesowych. Rozbudowali u nas bardzo wyrafinowane kompetencje w ramach cyberbezpieczeństwa, a to stawia Wrocław bardzo wysoko i z tego możemy być dumni – dodaje wiceprezydent.

W trakcie uroczystości odczytano specjalny list od Mateusza Morawieckiego, w którym premier polskiego rządu podkreślił, że IBM jest przykładem udanej inwestycji w innowacyjny sektor usług IT.

– Tworzycie atrakcyjne miejsca pracy na profesjonalnym rynku. To wszystko sprawia, że czujemy dumę uczestnicząc w rozwoju globalnej firmy, jaką jest IBM, z drugiej strony cieszy nas docenienie atrakcyjności inwestycyjnej Polski przez tak duży międzynarodowy koncern. Przez minione 10 lat wasza aktywność i sukcesy stały się integralną częścią gospodarki Dolnego Śląska – podkreślił premier.

Strategiczne usługi informatyczne

Podstawą działalności IBM GSDC przy ul. Muchoborskiej we Wrocławiu jest dostarczanie strategicznych usług informatycznych, obejmujących pełen zakres zarządzania projektami informatycznymi, rozwiązań sprzętowych, utrzymania serwerów i połączeń sieciowych i wielu innych dziedzin dla globalnych klientów.

– Od 1 grudnia 2009 r. utworzyliśmy we Wrocławiu kilka tysięcy miejsc pracy, współpracując lokalnie ze wszystkimi uczelniami dla poprawy poziomu wiedzy absolwentów w ramach programu Corporate Readiness Certificate (do szóstej edycji programu w 2019 r zgłosiło się ponad 1000 studentów z Wrocławia) – mówi Jarosław Jackowiak External Affairs Manager Client Innovation Center Wroclaw & Katowice.

Wrocławscy pracownicy IBM włączają się w działania na rzecz lokalnych społeczności: Akademia Seniora, Project Management Academy i Uniwersytet Dzieci, czy ostatnio program edukacji cybersecurity dla weteranów i studentów wojskowych z Akademią Wojsk Lądowych i Centrum Weterana Działań Poza Granicami Kraju.

IBM GSDC – czyli jak Wrocław pokonał konkurentów

Jubileusz był okazją do wspomnień i podziękowań tym, którzy przyczynili się do powstania centrum IBM we Wrocławiu.

Okazuje się, że o inwestycji amerykańskiego koncernu zdecydował przypadek.

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych przedstawiła IBM informację, z listą miast, w których jest najwięcej centrum IT. Gdy okazało się, że Wrocławia na tej liście nie ma, zorganizowano spotkanie z Rafałem Dutkiewiczem, ówczesnym prezydentem miasta.

Uczestnicy spotkania, fot. Jarek Ratajczak

– Poinformowaliśmy Jolantę Jaworską z IBM, że te dane są niepełne i zaprezentowaliśmy, ile już wtedy było u nas m.in. software development center. I tak wskoczyliśmy na krótką listę miast kandydatów. Na ostatniej prostej Wrocław rywalizował z Kairem i Bukaresztem, i wygrał – mówi Dariusz Ostrowski, były prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, który uczestniczył w ściągnięciu amerykańskiej inwestycji.

Przez wiele lat to była największa w Polsce inwestycja zagraniczna w obszarze nowoczesnych usług biznesowych.

– Obecnie IBM dla Wrocławia jest jak okręt flagowy, marka robi swoje. Samo centrum przeszło ogromną transformację, teraz specjalizują się w zarządzaniu projektami i w cyberbezpieczeństwie. Cieszymy się, że centrum IBM stabilnie się u nas rozwijają – zaznacza Ewa Kaucz, prezes ARAW.

IBM we Wrocławiu walczy z cyberprzestępczością

W czerwcu 2017 uruchomiono we Wrocławiu IBM xForce Command Center Europe – pierwsze Europejskie i jedno z dziesięciu na świecie centrum bezpieczeństwa IBM, w którym prowadzone są profesjonalne analizy, predykcja oraz monitoring mające na celu ochronę sieci klientów publicznych i prywatnych przed atakami cyfrowymi. W centrum rozwijane są również najnowsze technologie do ochrony cyfrowej.

Podczas otwarcia wrocławskiego centrum podkreślono, że globalna sieć ośrodków X-Force Command Centers zbiera każdego dnia ponad 200 tys. danych dotyczących zagrożeń pochodzących z analizy ponad 100 mln stron internetowych i obrazów, jak również monitoringu 270 mln urządzeń w sieci.

Uczestnicy spotkania, fot. Jarek Ratajczak

Mateusz Morawiecki, ówczesny wicepremier, minister rozwoju i finansów podkreślił, że wraz z otwarciem ośrodka IBM, Wrocław stał się ważnym miejscem na mapie świata w obszarze zarządzania krytycznymi operacjami w cyberprzestrzeni.

– Polska ma solidne podstawy do bycia potęgą w zakresie cyberprzestrzeni oraz pionierem nowatorskich rozwiązań informatycznych – inwestycja IBM jest tego najlepszym potwierdzeniem. Naszym atutem są bez wątpienia osiągnięcia i umiejętności polskich informatyków, zdobywających uznanie w międzynarodowych konkursach i olimpiadach – mówił Mateusz Morawiecki.

28 lat IBM w Polsce

W 1991 roku otwarty został polski oddział firmy - IBM Polska Sp. z o.o. Główna siedziba firmy znajduje się w Warszawie, a w ciągu kolejnych lat powstały oddziały w Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie. 

IBM Polska zapewnia pełną ofertę usług doradczych oraz produktów potrzebnych w innowacyjnym rozwoju dla przedsiębiorstw, administracji państwowej czy sektora nauki.

– Pomagamy samorządom we wdrażaniu rozwiązań dla poprawy bezpieczeństwa i jakości życia obywateli. Budujemy systemy analizy danych dla największych przedsiębiorstw i instytucji publicznych, oraz dostarczamy najnowszą wiedzę i technologie do średnich i mniejszych firm w Polsce, współpracując z ponad 250 polskimi firmami partnerskimi ICT – zaznacza Jarosław Jackowiak.

Wiedza pracowników i technologie IBM wspierają funkcjonowanie 8 z 10 największych polskich banków.

Patenty IBM

IBM – jeden z pierwszych na świecie koncernów informatycznych o ponad 100-letniej tradycji, został założony przez rodzinę Watson, 16 czerwca 1911 roku w Stanach Zjednoczonych. Obecnie na świecie zatrudnia ponad 350 tys. osób w ponad 170 krajach, zajmujących się głównie usługami doradczymi i informatycznymi oraz tworzeniem oprogramowania.

W ubiegłym roku IBM zarejestrował ponad 9 tysięcy nowych rozwiązań patentowych i od ponad 20 lat jest światowym liderem w tej dziedzinie. IBM Polska w 2017 zgłosiła ponad 100 zgłoszeń patentowych i wynalazków, na innowacyjne rozwiązania ICT które powstały w laboratorium w Krakowie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl