Urządzenie Genomtec ID ma wykrywać groźne patogeny, znacznie szybciej od tych, z których korzysta się obecnie w laboratoriach. Dodatkowo warto zaznaczyć, że test, dzięki wykorzystaniu identyfikacji genetycznej zapewni niemal 100-procentową skuteczność.
Skuteczność testów na najwyższym poziomie
— Nasze urządzenie wykorzystuje innowacyjną technologię, która stale się rozwija. Genomtec ID przyda się w wielu obszarach medycyny i pozwoli na uzyskanie wyników już po 15 minutach. — mówi Miron Tokarski współzałożyciel Genomtec S.A. Wprowadzamy na rynek testy, które będą dużym wsparciem dla laboratoriów, a dodatkowo będą konkurencyjne cenowo. — dodaje.
Technologia stworzona przez Genomtec powinna być dostępna w całości na przełomie 2021/2021. Platforma diagnostyczna jest na etapie uzyskiwania potrzebnych certyfikatów, do sprzedaży komercyjnej będzie mogła trafić pod w I połowie 2022 roku, gdy zacznie obowiązywać unijna regulacja IVD.
— Genomtec ID może jeszcze nie będzie wykorzystany w czasie panującej obecnie pandemii koronawirusa, ale z całą pewnością pomoże go skutecznie wykryć w przyszłości. Dodatkowo podczas jednego badania, będziemy mogli zdiagnozować, aż do 5 patogenów. Obecnie oferujemy certyfikowane testy dla laboratoriów, które pozwalają skorzystać z zalet naszej technologii, czyli krótkiego czasu oczekiwania na wynik bez pogarszania parametrów diagnostycznych testu na standardowym sprzęcie laboratoryjnym. — wyjaśnia Miron Tokarski
Nowa technologia może podbić międzynarodowe rynki
Badania i prace nad technologią rozpoczęły się jeszcze przed pandemią koronawirusa. Wrocławski startup stworzył urządzenie, które działa na podstawie autorskiej w pełni skutecznej metody SNAAT, która skraca proces badania próbek. Genomtec ściśle współpracuje z niemieckim Microfluidic Chipshop projektującym i produkującym, kartę mikroprzepływową do urządzenia.
Szybkie testy z Wrocławia cieszą się zainteresowaniem za granicą,
— Przełomowość technologii Genomtec polega na tym, że wykorzystuje technologię izotermalną, co jest równoznaczne z tym, że nie ma potrzeby podgrzewania/schładzania testu, a jego wykonanie zajmie 15 minut. — mówi Miron Tokarski
Wrocławski startup ma już na swoim koncie wygraną w konkursie organizowanym w ramach Hubweek w Bostonie, zwycięstwo w konkursie Next Health Investment Pitch oraz znalazł się w gronie finalistów Akademii Biomed PFR. Wygrał też konkurs CVC Young Innovator Awards zorganizowany w ramach akceleratora MIT Enterprise Forum Poland.