Ciekawą propozycję w zakresie studiów IT przygotowała Dolnośląska Szkoła Wyższa we współpracy z ITCorner – wrocławskim klastrem nowych technologii zrzeszającym blisko 70 firm, które łączy wspólna praca na rzecz rozwoju lokalnego środowiska IT.
– Uznaliśmy, że kształcenie informatyków powinno być związane z konkretnymi branżami. Stąd pomysł, aby wspólnie z Dolnośląską Szkołą Wyższą stworzyć unikalną specjalność – Magento PHP Developer – która przygotuje ekspertów gotowych do pracy na dynamicznie rozwijającym się rynku systemów e-commerce – mówi Grzegorz Rudno-Rudziński Managing Partner w Unity Group, członek zarządu ITCorner.
Dr Małgorzata Pietras-Szewczyk z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej dodaje, że handel elektroniczny, czyli e-commerce jest sektorem gospodarki który rośnie w bardzo dużym tempie.
– Obecnie brakuje absolwentów posiadających kompetencje w zakresie tworzenia aplikacji mobilnych i webowych dla tego sektora, a także specjalistów i analityków e-commerce – zaznacza.
Przedstawicielka uczeni zaznacza, że nie jest to specjalność skupiona tylko na programowaniu, ale na uzyskaniu niezbędnych kompetencji do pracy w e-commerce.
– Jako firma IT, tworząca platformy do zakupów internetowych kładziemy nacisk na wiele aspektów – design, właściwości użytkowania, wydajność, itp. To wymaga posiadania interdyscyplinarnych kompetencji, zarówno twardych – dotyczących programowania, analizy danych, jak i miękkich – związanych z pracą zespołową, umiejętnością prezentacji, rozmowy z klientem – dodaje Grzegorz Rudno-Rudziński.
Zajęcia ze specjalistami z branży i staże
Co ważne, specjaliści z trzech firm zrzeszonych w ITCornerze (Unity Group, Ideacto, Accesto) wspólnie z wykładowcami z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej poprowadzą zajęcia, tak aby pokazywać ten zawód od strony praktycznej.
Studenci odbędą też praktyki we współpracujących z uczelnią firmach, gdzie będą mogli pracować przy konkretnych. Mogą też liczyć na atrakcyjne czesne, ponieważ ta specjalność jest realizowana w ramach projektu dofinansowanego z funduszy unijnych. Więcej informacji na stronie DSW.
Dynamiczny rozwój IT we Wrocławiu
95 procent firm wrocławskich firm IT ma ambitne plany rozwojowe, a 84 procent chce poszerzać swoje zespoły. Największym wyzwaniem dla pracodawców jest natomiast pozyskanie doświadczonych oraz wysoko wyspecjalizowanych ekspertów. Między innymi takie wnioski płyną z raportu przygotowanego w 2019 r. wspólnie przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz klaster firm innowacyjnych ITCorner.
Sektor IT we Wrocławiu jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się w aglomeracji. Obecnie pracuje w nim 36 tys. osób (według „Raportu 2019. Branża IT”).
Kolejne tysiące mogą liczyć na zatrudnienie, ze względu na rozwój średnich i dużych firm we Wrocławiu oraz inwestycje zagraniczne w tym sektorze (Capgemini, Siemens, IBM, Microsoft, Nokia, Samsung Electronics, Nokia, Opera Software, EY, 3M).
Wrocław stawia na startupy
Dodatkowo we Wrocławiu działa także wiele startupów technologicznych. Według badań Startup Poland, miasto jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o przeliczenie liczby startupów na liczbę mieszkańców. Jeden startup przypada u nas na 4,5 tys. mieszkańców.
– Czołowe branże, dla których pracuje się obecnie we Wrocławiu, to: finanse, IT, produkcja, handel oraz transport i logistyka. Szczególnie trzy ostatnie sektory wskazują na ogromny potencjał rozwoju firm informatycznych specjalizujących się w technologiach z obszaru Przemysłu 4.0 - czytamy w raporcie na temat wrocławskiego rynku IT.
Na rozwój IT we Wrocławiu wpływ ma także szeroka oferta studiów informatycznych na wielu uczelniach. Obecnie na kierunkach związanych z programowaniem i pokrewnych kształci się 15 tys. młodych ludzi.