wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Dni wolne dla pracowników różnych wyznań. Trzeba złożyć wniosek

Prawosławni i grekokatolicy mieszkający w Polsce mówią, że święta wielkanocne czy Boże Narodzenie obchodzą dwa razy – najpierw katolickie, a później swoje. Dwa razy witają też Nowy Rok, który w kalendarzu juliańskim przypada 14 stycznia. Żałują tylko, że ich święta to w naszym kraju normalne dni pracy. Często nie wiedzą, że zgodnie z polskim prawem, mogą starać się o wolne w pracy. Dotyczy to również innych wyznań.

Reklama

Szacuje się, że we Wrocławiu może przebywać ok. 100 tys. Ukraińców. Część z nich to osoby niewierzące, ale są w tej grupie prawosławni i grekokatolicy. Oni obchodzą święta zgodnie z kalendarzem juliańskim, a więc 13 dni później niż katolicy. Pracując w Polce mogą się starać o dni wolne na swoje święta.

Pracownik ma obowiązek odpracować ten dzień bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia, ale pracodawca ma obowiązek zgodzić się na wolne.

– Warunkiem udzielenia dnia wolnego na obchodzenie święta jest wniosek pracownika. Pracownik winien wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie zwolnienia od pracy co najmniej 7 dni przed wystąpieniem święta. Pracodawca ma obowiązek dnia wolnego w tym terminie udzielić. Jednocześnie nie później niż w terminie 3 dni przed dniem wolnym (zwolnieniem) informuje pracownika o zasadach odpracowania takiego dnia – mówi Maria Michoń, z-ca Okręgowego Inspektora Pracy ds. Prawno-Organizacyjnych we Wrocławiu.

Dzień wolny do odpracowania

Maria Michoń dodaje, że jeśli pracownik nie zdąży złożyć wniosku z 7-dniowym wyprzedzeniem, pracodawca może – ale nie musi – udzielić dnia wolnego na przypadające święto w terminie zgodnym z obrządkiem wyznania pracownika. W celu umożliwienia pracownikowi obchodzenia tych świąt pracodawca, na prośbę pracownika, ustala dla niego indywidualny rozkład czasu pracy. – Przeważa pogląd, że powyższe uprawnienia przysługują jedynie zarejestrowanym grupom religijnym – zaznacza Maria Michoń.

W Polsce dniami wolnymi od pracy, oprócz niedziel, są tylko te święta, które zostały wskazane przepisami ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Ustawa ta wskazuje 13 świąt. Te trzynaście dni wolnych ma każdy pracownik niezależnie od wyznania.

– Osoby innego wyznania niż katolickie nie mają zagwarantowanych w Polsce dni dodatkowo wolnych od pracy na obchodzenie w swoich terminach świąt religijnych. Stąd mogą korzystać ze zwolnienia od pracy, by obchodzić i w innych terminach święta, ale muszą je odpracować, bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w dni ustawowo wolne od pracy lub pracę w godzinach nadliczbowych – wyjaśnia przedstawiciel Okręgowego Inspektora Pracy we Wrocławiu.

Podstawa prawna

Zgodnie z art. 42 ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania osoby stanowiące mniejszość religijną mogą na własną prośbę uzyskać zwolnienie od pracy lub nauki na czas niezbędny do obchodzenia uznawanych przez nie świąt religijnych, zgodnie z wymogami danego wyznania. Kwestie szczegółowe reguluje natomiast Rozporządzenie Ministrów Pracy i Polityki Socjalnej oraz Edukacji Narodowej z dnia 11.03.1999 r. w sprawie zwolnień od pracy lub nauki osób należących do kościołów i innych związków wyznaniowych w celu obchodzenia świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy

Obcokrajowy nie wiedzą

Oksana Konior, która na co dzień pomaga obcokrajowcom w znalezieniu pracy lub mieszkania we Wrocławiu uważa, że większość Ukraińców nie wie o tym, że mogą się starać o dni wolne na swoje święta.

– Większość Ukraińców zamieszkałych we Wrocławiu twierdzi, że nie mają pojęcia o istniejącym prawie, a więc mało kto korzysta z możliwości uzyskania zwolnienia od pracy w dni, gdy na Ukrainie są obchodzone święta. Pracodawcy również nie informują swoich zagranicznych pracowników o takim prawie. Inaczej jednak wygląda sytuacja na wrocławskich uczelniach. Studentom ze Wschodu chętnie dają dni wolne od nauki, jeśli wcześniej zgłoszą nieobecność – mówi Oksana Konior, prezes zarządu Relocateyou sp. z o.o.

Zagraniczni pracownicy we Wrocławiu [PORADNIK]

Coraz więcej zagranicznych specjalistów pracuje we Wrocławiu. Z myślą o nich, ich rodzinach i pracodawcach przygotowaliśmy swojego rodzaju poradnik. W kolejnych artykułach znalazły się takie tematy, jak – relokacja pracowników z zagranicy w praktyce z punktu widzenia pracodawcy, relokacja członków rodziny pracownika z zagranicy, początkowe koszty obcokrajowca związane z przeprowadzką do Wrocławia, rejestracja firmy w Polce przez cudzoziemca oraz miniporadnik ekspata, czyli jak odnaleźć się we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl