wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ceny nieruchomości we wrześniu - Wrocław kontra inne miasta [RAPORT BANKIERA]

Wrocław pozostaje rynkiem z najbardziej stabilnymi cenami zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym – wynika z raportu Bankier.pl i Otodom.pl.

Reklama

We wrześniu oczekiwania sprzedających mieszkania dotknęły kosmetyczne zmiany. Na niewielki spadek cen mogli za to liczyć szukający mieszkania na wynajem. Ze sporą podwyżką musieli radzić sobie za to szukający najmniejszych parcel pod budowę domu.

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym

Jedynie o 0,2 proc. (nominalnie o 17 zł) względem sierpnia wzrosły średnie oczekiwania deweloperów oferujących swoje mieszkania na wrocławskim rynku pierwotnym. We wrześniu średnia cena metra kwadratowego wyniosła 7385 zł.

Wzrost cen nieco mocniej odczuli szukający mieszkań o powierzchni od 60 do 90 mkw., które wyceniane były na 7062 zł/mkw. – o 1,3 proc. drożej niż w sierpniu. Z kolei średni ceny ofertowe najmniejszych kawalerek o powierzchni do 38 mkw. spadły w tym czasie o 0,4 proc. do 8436 zł/mkw.

W porównaniu z wrześniem 2018 r. oczekiwania deweloperów wzrosły średnio o 6,2 proc.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym

Za nami kolejny miesiąc wzrostów cen ofertowych mieszkań na rynku wtórnym. Na tle pozostałych największych polskich miast, Wrocław cechował się we wrześniu jednak największą stabilnością cen. Metr kwadratowy używanego mieszkania wyceniany był średnio na 8061 zł – o 0,5 proc. i 41 zł/mkw. więcej niż w sierpniu.

Oczekiwania sprzedających mieszkania najmocniej wzrosły w przypadku lokali o powierzchni od 38 do 60 mkw., które we wrześniu po raz pierwszy wyceniane były średnio na 8086 zł/mkw. – o 1,3 proc. i 106 zł/mkw. drożej niż w sierpniu. Średnio poniżej 9,5 tys. zł spadły za to ceny wpisywane w ofertach sprzedaży najmniejszych mieszkań o powierzchni do 38 mkw. We wrześniu właściciele tego typu lokali oczekiwali średnio 9485 zł/mkw. (spadek o 1 proc. i 97 zł/mkw.).

W skali roku oczekiwania sprzedających używane mieszkania we Wrocławiu wzrosły średnio o 7,6 proc.

Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań we Wrocławiu można sprawdzić we wrześniowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Ceny wynajmu

Tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego na promocje mogli liczyć szukający mieszkania na wynajem. Po czterech miesiącach wzrostów średnia cena ofertowa odstępnego we wrześniu spadła w porównaniu z sierpniem o 1,6 proc. (nominalnie o 39 zł/m-c.) i wyniosła 2392 zł/m-c.

Jednocześnie wzrost o blisko 3 proc. oczekiwań wynajmujących mieszkania w Krakowie sprawił, że Wrocław spadł z podium najdroższych polskich miast na rynku najmu.

Obniżkę cen wpisywanych w ofertach najmu odczuli zwłaszcza szukający największych mieszkań o powierzchni od 60 do 90 mkw., które wyceniane były średnio na 2879 zł/m-c. (spadek o 1,4 proc. i 40 zł/m-c.). Względem sierpnia nieznacznie wzrosły za to średnie ceny ofertowe najmu kawalerek o powierzchni do 38 mkw., które wynajmujący wyceniali średnio na 1760 zł/m-c. (wzrost o 1,7 proc. i 29 zł/m-c.).

W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku ceny ofertowe najmu spadły średnio o 1,1 proc. (nominalnie o 26 zł/m-c.).

Szczegółowe ceny ofertowe najmu we Wrocławiu można sprawdzić we wrześniowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Ceny działek budowlanych

Średnio 445 zł/mkw. wpisywali w ogłoszeniach sprzedający parcele pod budowę domu we Wrocławiu. W porównaniu z sierpniem ceny ofertowe działek budowlanych w stolicy Dolnego Śląska spadły o 1,3 proc. (nominalnie o 6 zł/mkw.).

Najmocniej – o 2,6 proc. i 13 zł/mkw. obniżyły się oczekiwania sprzedających działki o powierzchni od 8 do 12 arów, które wyceniano średnio na 489 zł.

Na drugim biegunie znalazły się z kolei najmniejsze działki budowlane o powierzchni nieprzekraczającej 8 arów, które oferowano średnio za 809 zł/mkw. – aż o 26 proc. (167 zł/mkw.) drożej niż w sierpniu.

W skali roku ceny ofertowe działek budowlanych we Wrocławiu wzrosły średnio o 3,2 proc.

Dla porównania, średnia cena parceli pod budowę domu w woj. dolnośląskim wyniosła we wrześniu 92 zł/mkw. i była o 2,2 proc. (nominalnie o 2 zł/mkw.) wyższa niż w sierpniu. Kosmetyczna zmiana dotknęła także działek budowlanych w województwie w porównaniu z wrześniem 2018 r. (wzrost o 1,1 proc. i 1 zł/mkw.).

Szczegółowe ceny ofertowe działek budowlanych we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku można sprawdzić we wrześniowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl