wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ceny nieruchomości we Wrocławiu w marcu [RAPORT Bankier.pl]
Ceny nieruchomości we Wrocławiu w marcu [RAPORT Bankier.pl]

Wzrost cen mieszkań przyspieszył. Najem z sezonowymi przecenami.

Reklama

Po względnie spokojnym grudniu i styczniu, deweloperzy, jak i sprzedający mieszkania na rynku wtórny postanowili głębiej sięgnąć do portfeli szukających własnego „M”. Na obniżkę stawek wpisywanych w ogłoszeniach mogli liczyć w lutym z kolei szukający lokali na wynajem – wynika z danych Bankier.pl, udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.pl.

Sprzedający podnieśli ceny mieszkań

W lutym zarówno wzrost cen ofertowych nowych, jak i używanych mieszkań we Wrocławiu przyspieszył. Oczekiwania deweloperów w porównaniu ze styczniem wzrosły średnio o 3,8 proc. (nominalnie średnio o 313 zł/mkw.), co przełożyło się na wzrost średniej ceny ofertowe do 8502 zł/mkw.

Tym samym średnia stawka dyktowana przez deweloperów niemal zrównała się z obowiązującą w lutym na rynku wtórnym. Używane mieszkania wyceniano średnio na 8504 zł/mkw. (+1,8 proc. m/m).

W przypadku nowych mieszkań, najmocniej wzrosły kwoty wpisywane w ogłoszeniach sprzedaży największych lokali o powierzchni od 60 do 90 mkw., które wyceniano średnio na 8199 zł/mkw. (wzrost m/m o 7,6 proc.). Na rynku wtórnym najmocniej, w porównaniu ze styczniem, wzrosły oczekiwania sprzedających najmniejsze mieszkania o powierzchni do 38 mkw., które były wyceniane średnio na 10 448 zł/mkw. (+3,4 proc. m/m).

Porównując średnie ceny ofertowe z lutego, z obserwowanymi przed rokiem, szukający własnego „M” we Wrocławiu, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, musieli mierzyć się z ok. 15-procentowym wzrostem. Nominalnie sprzedający oczekiwali o ok. 1100 zł/mkw. więcej niż w lutym 2019 r.

Podobnie jak w relacji do stycznia, tak i w porównaniu z lutym 2019 r. na rynku pierwotnym najmocniej wzrosła wycena mieszkań o powierzchni od 60 do 90 mkw. – średnio o 20,8 proc. (nominalnie średnio o 1412 zł/mkw.), a na rynku wtórnym najmniejszych lokali o powierzchni do 38 mkw. – średnio o 20,4 proc. (nominalnie średnio o 1771 zł/mkw.).

Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w marcowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Ciąg dalszy korekty

Podobnie jak niemal we wszystkich największych miastach Polski, tak i we Wrocławiu luty był drugim z rzędu miesiącem z korektą cen ofertowych najmu. Odstępne w stolicy Dolnego Śląska było wyceniane w lutym średnio na 2282 zł/mies., o 3,1 proc. niżej niż w styczniu. Najmocniej przeceniane względem stycznia były mieszkania o powierzchni od 60 do 90 mkw., za których wynajęcie oczekiwano średnio ponownie poniżej 3000 zł/mkw. – średnio 2894 zł/mkw.

Spadek średnich cen ofertowych najmu obserwowany w lutym we wszystkich największych polskich miastach, poza Łodzią, nie jest jednak niczym szczególnym. Ze spadkami stawek w lutym mieliśmy do czynienia zarówno w 2019, 2018 jak i 2017 roku.

Po trzech miesiącach stania w miejscu, w lutym nieznacznie obniżyły się kwoty wpisywane w ogłoszeniach dotyczących najmu kawalerek o powierzchni do 38 mkw. Wyceniano je średnio na 1674 zł/mkw. (-1,4 proc. m/m), najniżej od kwietnia 2019 r.

Wrocław nie jest już miastem z najstabilniejszymi cenami ofertowymi najmu, co było domeną stolicy woj. dolnośląskiego w ostatnich miesiącach. W porównaniu do lutego 2019 r. oczekiwania wynajmujących mieszkania spadły średnio o 2,3 proc. Wyższe niż przed rokiem, średnio o 0,9 proc., były jedynie stawki dyktowane za wynajem mieszkań o powierzchni od 38 do 60 mkw., które wyceniano średnio na 2149 zł/mkw.

Szczegółowe ceny ofertowe najmu mieszkań we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w marcowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Działki znów drożeją, ale do rekordów daleko

Śladu nie ma za to po styczniowej korekcie cen ofertowych działek budowlanych.

W lutym wzrosły oczekiwania sprzedawców w przypadku wszystkich metraży. Najmocniej, średnio o 14,5 proc. do kwoty 418 zł/mkw. wzrosła wycena dużych działek o powierzchni od 50 do 100 arów. Więcej niż w styczniu oczekiwano także za najmniejsze działki o powierzchni do 8 arów – średnio 836 zł/mkw. (+5,7 proc. m/m). Z kolei 10-arowe działki wyceniano średnio na 470 zł/mkw. (+1,3 proc. m/m).

Notowane na przełomie 2019 i 2020 r. obniżki sprawiły, że do jesiennych rekordów cen ofertowych jeszcze daleko. Mimo to wycena najmniejszych parcel (do 8 arów) w ciągu roku wzrosła o blisko jedną trzecią, średnio o 29 proc. Nominalnie za metr kwadratowy oczekiwano z kolei średnio o 188 zł więcej niż przed rokiem. Jeszcze większy wzrost w skali roku można było zaobserwować w przypadku działek o powierzchni od 50 do 100 arów, które w lutym 2020 r. wyceniano średnio o 44,1 proc. drożej niż w lutym 2019 r.

Szczegółowe ceny ofertowe działek budowlanych we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w marcowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Marcin Kaźmierczak, Bankier.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl