wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Małe działki coraz tańsze. Stawki za mieszkania biją rekordy [RAPORT Bankier.pl]
Małe działki coraz tańsze. Stawki za mieszkania biją rekordy [RAPORT Bankier.pl]

Wyhamowanie wzrostu cen ofertowych nowych mieszkań obserwowane w styczniu w całej Polsce dało się odczuć także we Wrocławiu. Na promocje mogli liczyć szukający małych działek budowlanych i mieszkań na wynajem.

Reklama

Wzrost wyhamował, ale przyniósł rekordy

Oczekiwania deweloperów budujących w stolicy Dolnego Śląska wzrosły względem grudnia średnio o 0,1 proc. (nominalnie o 9 zł/mkw.). Szósty miesiąc ze wzrostem z rzędu przełożył się na średnią cenę ofertową na nie widzianym jeszcze we Wrocławiu poziomie 8189 zł/mkw.

W styczniu rekordy biły we Wrocławiu także średnie stawki dyktowane przez deweloperów za mieszkania o powierzchni od 38 do 60 mkw. (8150 zł/mkw.) oraz większych metraży od 60 do 90 mkw. (7620 zł/mkw.), które wzrosły w porównaniu z grudniem odpowiednio o 0,6 proc. i 0,3 proc.

Na promocję na początku 2020 r. mogli liczyć z kolei szukający nowych kawalerek o powierzchni do 38 mkw., które deweloperzy przecenili względem grudnia średnio o 1 proc. (średnio 9375 zł/mkw.).

W ciągu roku średnie oczekiwania deweloperów wzrosły o 13,6 proc. (nominalnie o 978 zł/mkw.). Najmocniej w tym czasie poszybowała średnia cena ofertowa kawalerek (do 38 mkw.) – średnio o 13,2 proc.

Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku pierwotnym we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w lutowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Pękło 10 000 zł/mkw.

Z większą podwyżką średniej stawki ofertowej musieli radzić sobie w styczniu szukający własnego „M” na wrocławskim rynku wtórnym. Używane mieszkania były wyceniane średnio na 8350 zł/mkw. (+1,5 proc. m/m).

Choć to oczekiwania sprzedających największe mieszkania o powierzchni od 60 do 90 mkw. wzrosły najmocniej – średnio o 2,1 proc. do 7783 zł/mkw., to ważniejsza rzecz wydarzyła się w przypadku najmniejszych kawalerek. Mieszkania o powierzchni do 38 mkw. w styczniu, po raz pierwszy w historii, wyceniane były średnio na 10 100 zł/mkw. (+1,6 proc. m/m).

Podobnie jak w przypadku nowych mieszkań, średnia kwota wpisywana w ofertach sprzedaży używanych lokali we Wrocławiu wzrosła w ciągu roku o blisko 14 proc. (nominalnie o 1013 zł/mkw.).

Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w lutowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Stawki najmu mocno w dół

Średnio 2356 zł/mkw. oczekiwali w styczniu wynajmujący mieszkania we Wrocławiu. Odstępne wpisywane w ogłoszeniach najmu w relacji do grudnia 2019 r. spadło średnio 3,3 proc. (nominalnie o 80 zł/mkw.).

Na obniżki cen oferowanych wpływ mógł mieć duży napływ nowych ofert związany ze zmianą semestrów na uczelniach i zwolnieniem przez studentów części mieszkań.

Na największą obniżkę mogli liczyć szukający na wynajem największych mieszkań o powierzchni od 60 do 90 mkw., które wyceniano średnio na 3042 zł/mkw. (-1,2 proc. m/m). Symbolicznie, średnio o 0,1 proc., oferowane przez siebie mieszkania przecenili wynajmujący kawalerki, które wyceniane były średnio na 1700 zł/mkw.

Wrocław był najbardziej stabilnym rynkiem najmu w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W porównaniu ze styczniem 2019 r. średnia cena ofertowa odstępnego wzrosła zaledwie o 0,3 proc. (nominalnie o 6 zł/mkw.).

Szczegółowe ceny ofertowe najmu mieszkań we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w lutowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Przeceny najmniejszych działek

Obserwowane w styczniu obniżki kwot widniejących w ofertach sprzedaży gruntów budowlanych we Wrocławiu dotknęły zwłaszcza najmniejszych działek o powierzchni do 8 arów. Te wyceniane były średnio na 791 zł/mkw. (-18,3 proc. m/m). To tendencja odwrotna do obserwowanej w styczniu w większości miast wojewódzkich. Dla porównania, w Poznaniu ceny ofertowe najmniejszych parcel w relacji do grudnia wzrosły średnio o 15,6 proc., a w Gdańsku o 15 proc.

W pierwszym miesiącu roku spadła także wycena nieco większych działek o powierzchni od 8 do 12 arów (średnio 464 zł/mkw. i -2,3 proc. m/m) oraz dużych działek o powierzchni o metrażu (20-50 arów i 50-100 arów), za które oczekiwano średnio 484 zł/mkw. i 365 zł/mkw.

Bez względu na metraż, działki pod budowę domu były wyceniane w styczniu średnio na 465 zł/mkw. – o 2,1 proc. taniej niż w grudniu.

W ciągu roku średnia cena dyktowana za parcele budowlaną we Wrocławiu spadła o 3,9 proc. Ze znacznie większym wydatkiem niż przed rokiem musieli liczyć się jednak szukający działek do 8 arów, które wyceniano o 21,7 proc. drożej niż w styczniu 2019 r.

Szczegółowe ceny ofertowe działek budowlanych we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w lutowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Marcin Kaźmierczak, Bankier.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl