wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Stawki na rynku wtórnym spadły po 19 miesiącach [RAPORT Bankier.pl]

Pierwszy od półtora roku miesięczny spadek średniej stawki na rynku wtórnym, dalszy ciąg przecen na rynku najmu i odbicie oczekiwań sprzedawców działek po trwającej od lutego korekcie. Taki obraz wrocławskiego rynku nieruchomości w maju wyłania się z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.pl.

Reklama

Wbrew tendencji obserwowanej w maju w większości największych polskich miast, średnia cena ofertowa mieszkań na rynku pierwotnym jak i wtórnym nie wzrosła względem kwietnia, a nawet delikatnie spadła.

Stabilny rynek pierwotny

Nowe mieszkania usytuowane we Wrocławiu były wyceniane w maju średnio na 8453 zł/mkw., co oznacza obniżkę o 0,3 proc. względem kwietnia. Oczekiwania deweloperów w relacji do kwietnia wzrosły m.in. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu, a różnica wahała się od 0,5 do 3,5 proc.

Wróćmy jednak do Wrocławia. Najmocniej, o 1,6 proc. (nominalnie o 153 zł/mkw.) względem kwietnia, spadła średnia stawka dyktowana za najmniejsze mieszkania o powierzchni do 38 mkw. Były one wyceniane średnio na 9362 zł/mkw. W górę powędrowały jedynie oczekiwania deweloperów oferujących duże mieszkania o powierzchni od 60 do 90 mkw. Te wyceniano średnio na 7973 zł/mkw. – o 1,1 proc. wyżej niż w kwietniu.

W skali roku średnia wycena nowego mieszkania we Wrocławiu wzrosła o 9,4 proc. Choć to wciąż blisko 10 proc., wrocławski rynek pierwotny był jednym ze stabilniejszych, jeśli porównamy obecne stawki z notowanymi w maju 2019 r. Dla porównania, średnia stawka metra kwadratowego nowego mieszkania położonego w Szczecinie wzrosła w tym czasie o 22,6 proc., a w Warszawie o 17,2 proc.

Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku pierwotnym we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w czerwcowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Pierwsza obniżka od półtora roku

W maju sprzedający używane mieszkania we Wrocławiu oczekiwali średnio 8628 zł/mkw. Podobnie jak na rynku pierwotnym, tak i na rynku wtórnym średnia cena ofertowa w porównaniu z kwietniem spadła o 0,3 proc. Choć to nieznaczna obniżka, na szczególną uwagę zasługuje fakt, że średnia stawka spadła po raz pierwszy w skali miesiąca od października 2018 r.

Trwające od półtora roku podwyżki sprawiły, że w relacji do maja 2019 r. średnia cena ofertowa wzrosła o 12 proc., a nominalnie o 925 zł/mkw. Najmocniej – o 13,5 proc. i 1245 zł/mkw. w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły oczekiwania osób sprzedających kawalerki o powierzchni do 38 mkw., które wyceniano na 10 437 zł/mkw.

Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w czerwcowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Korekta stawek postępuje

Szukający mieszkania do wynajęcia we Wrocławiu w dalszym ciągu mogą się cieszyć. Maj był piątym miesiącem z rzędu z obniżką średniej ceny ofertowej odstępnego. Wynajmujący oczekiwali średnio 2102 zł/m-c – o 2,7 proc. mniej niż w kwietniu. Nie była to jedynie sezonowa korekta, ponieważ średnia stawka spadła także w skali roku. Była o 8,2 proc. i o 189 zł/m-c niższa niż w maju 2019 r.

Bardziej znaczący spadek stawek w relacji rocznej odnotowano jedynie w Gdańsku (-8,7 proc. r/r) i Warszawie (-14,5 proc. r/r).

We Wrocławiu najmocniej obniżyły się oczekiwania osób wynajmujących mieszkania o powierzchni od 60 do 90 mkw. W maju były one wyceniane na 2677 zł/m-c – o 7,8 proc. niżej względem maja 2019 r.

Jeśli majowe dane zestawimy z notowaniami ze grudnia 2019 r. i stycznia 2020 r., gdy w ogłoszeniach wynajmu tego typu metraży wpisywano średnio powyżej 3000 zł/m-c, zauważymy, że od początku roku średnia cena ofertowa spadła o ponad 12 proc. a nominalnie o ok. 400 zł/m-c.

Tylu powodów do zadowolenia nie mieli w maju szukający parcel pod budowę domu. Działki budowlane położone we Wrocławiu były wyceniane średnio na 487 zł/mkw. – o 8 proc. wyżej niż w kwietniu i jednocześnie o 9,2 proc. wyżej względem maja 2019 r.

Szczegółowe ceny ofertowe najmu mieszkań we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w czerwcowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Wycena małych działek rośnie

W górę poszła także wycena najmniejszych parcel. Za te liczące poniżej 8 arów oczekiwano średnio 1437 zł/mkw. (+5,4 proc. m/m), a za nieco większe (8-12 arów) średnio 492 zł/mkw. (+3,1 proc. m/m). Ceny ofertowe tego typu działek we Wrocławiu były jednak jednymi z najbardziej stabilnych wśród miast wojewódzkich. Dla porównania, najmniejsze parcele usytuowane w Warszawie były wyceniane o 90,5 proc. wyżej, a w Szczecinie o 101,6 proc. wyżej niż w kwietniu.

Zdecydowana obniżka dotknęła z kolei największe działki, o powierzchni powyżej 100 arów. Były one wyceniane średnio na 240 zł/mkw., co oznaczało blisko 50-procentową obniżkę względem kwietnia. W skali rocznej, za największe parcele usytuowane we Wrocławiu oczekiwano o 7,3 proc. mniej.

Szczegółowe ceny ofertowe działek budowlanych we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w czerwcowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Marcin Kaźmierczak, Bankier.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl