wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:25

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław 2019: inwestorzy, talenty i innowacje
Made in Wrocław to jeden z najważniejszych projektów ARAW Janusz Krzeszowski
Made in Wrocław to jeden z najważniejszych projektów ARAW

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej w 2019 roku pozyskała nowych inwestorów, którzy stworzą 2,5 tys. miejsc pracy. ARAW realizuje także projekty przyciągające na wrocławski rynek pracy nowe talenty.

Reklama

– W kontekście rozwoju gospodarczego Wrocławia i aglomeracji działamy i będziemy działać wielotorowo. Staramy się nie tylko zachęcać do inwestycji nowe firmy, ale także animować ekosystem biznesowy tak, by lepiej wykorzystać istniejący potencjał. Pracujemy z obecnymi już w mieście inwestorami, innowacyjnymi startupami, a także szkołami wyższymi czy szkołami zawodowymi, wpisując się w miejską strategię przedsiębiorczości – mówi Magdalena Okulowska, prezes zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej (ARAW).

Karolina Grzyb, dyrektor Centrum Wspierania Biznesu w ARAW dodaje: – Zdajemy sobie sprawę, że firmy mają duże potrzeby rekrutacyjne. Dlatego wiele naszych inicjatyw nakierowanych jest na pozyskiwanie kolejnych talentów i pracę ze zdolnymi, młodymi ludźmi lokalnie.

Praca z talentami

ARAW od lat prowadzi np. projekt „Study in Wrocław”, adresowany do absolwentów szkół średnich i studentów głównie zza naszej wschodniej granicy. Jest w niego zaangażowanych siedem wrocławskich uczelni, a w sumie do miasta udało się już przyciągnąć około 3 tys. talentów.

Wybrani studenci otrzymali bezpłatne miejsca na uczelniach, a także pomoc przy rekrutacji i adaptacji we Wrocławiu.

Czytaj więcej: Wszystko o „Study in Wrocław”

– Tylko w 2019 roku z informacją o projekcie dotarliśmy do kilkudziesięciu tysięcy młodych ludzi na Ukrainie, w Rosji, Mołdawii, Białorusi, Gruzji czy nawet w Chinach. W lokalnym punkcie konsultacyjnym udzieliliśmy porad blisko 400 obcokrajowcom, którzy do Wrocławia przyjechali – mówi Mirosław Lebiedź, specjalista ds. kontaktów międzynarodowych w Centrum Promocji i Usług ARAW.

W adaptacji młodych ludzi w naszym mieście pomaga prowadzona przez CPU Akademia „Study in Wrocław”. To cykl spotkań, przeznaczony dla studentów zagranicznych, którzy rozpoczęli w bieżącym roku akademickim studia na wrocławskich uczelniach. Spotkania są prowadzone przez ekspertów z różnych dziedzin, a całość stanowiła swoiste kompendium wiedzy, które każdy przyjeżdżający na studia do Wrocławia cudzoziemiec posiąść powinien.

Czytaj więcej: Szkoły zawodowe w projekcie „Dobry staż, lepsze jutro”

Projektem nakierowanym na pracę z talentami obecnymi już we Wrocławiu jest z kolei „Dobry staż, lepsze jutro”. W ramach przedsięwzięcia swoje umiejętności podniesie ponad 300 uczniów wrocławskich szkół zawodowych. Odbędą oni staże w lokalnych firmach – zarówno tych większych, jak i małych – Dla najlepszych uczniów przewidujemy specjalne stypendia. Projekt rozpoczęliśmy w tym roku, a zakończymy w 2021. Zainteresowanie zarówno po stronie szkół, jak i po stronie biznesu jest bardzo duże – podkreśla Mateusz Kędroń, główny specjalista w Centrum Promocji i Usług ARAW.

Innowacje i inwestorzy

ARAW lokalne firmy i innowacje promował podczas tegorocznego „Made in Wrocław”. To połączenie konferencji biznesowej oraz darmowych targów dla wszystkich mieszkańców. Podczas tegorocznej, trzeciej edycji, w targach wzięła udział rekordowa liczba 8 tys. uczestników. Wśród nich ogromną część stanowili ludzie młodzi – uczniowie oraz studenci.

Czytaj więcej: Tłumy na Made in Wrocław 2019

– Made in Wrocław ma wiele wymiarów. Wydarzenie pozwala promować wrocławską przedsiębiorczość i myśl technologiczną, z drugiej zachęca do nawiązywania kontaktów między firmami. W samej konferencji biznesowej wzięło udział około 800 menedżerów i to naprawdę było największe w roku spotkanie wrocławskiego biznesu – podkreśla Karolina Grzyb.

Dyrektor CWB zaznacza, że we Wrocławiu mamy się czym pochwalić. Nasze miasto, według ostatniego raportu pt. CEE 2019 Thriving Metropolitan Cities (Kwitnące metropolie) przygotowanego przez grupę doradczą Colliers International, Dentons i Skanska, znalazło się wśród pięciu najszybciej rozwijających się ośrodków w Unii Europejskiej.

Tylko w tym roku we Wrocławiu i aglomeracji ulokowało się ponad 10 inwestorów, którzy stworzą około 2,5 tys. miejsc pracy. Przez całą swoją działalność ARAW był zaangażowany w około 250 projektów, które przyniosły ponad 100 tys. miejsc pracy.  

Wśród nowych inwestorów z roku 2019 jest m.in. Siemens ze swoim zakładem produkującym wysokiej klasy szafy sterownicze.

– Odpowiednio skonfigurowana szafa to mózg każdej współczesnej fabryki, bez którego nie może się odbywać zautomatyzowana produkcja. W Polsce będzie ich powstawać ponad tysiąc rocznie, co znacząco wpłynie na rozwój krajowego przemysłu 4.0. Urządzenia będą również eksportowane do Unii Europejskiej. Zatrudnienie w zakładzie znajdzie blisko 150 osób – czytamy w komunikacie Siemensa.

Czytaj więcej: Nowa inwestycja LG za 320 mln zł

Rozwijają się także marki obecne w mieście i aglomeracje. Nowe inwestycje lub zwiększenie zatrudnienia zapowiedziały w 2019 roku między innymi: LG Chem, LG Electronics, Wabco, Infor, BSH, GlobalLogic czy The Hut Group.

W Środzie Śląskiej Centrum Serwisowania i Naprawy Silników Lotniczych otworzył XEOS (wartość inwestycji to miliard złotych), a rozbudowę zakładu sfinalizował BASF (producent katalizatorów).

Budowanie ekosystemu startupowego

Aby wzmocnić kompetencje lokalnych samorządów w pracy z międzynarodowym biznesem ARAW – wraz z Dolnośląską Agencją Współpracy Gospodarczej – rozpoczął realizację projektu „Wdrożenie standardów obsługi inwestora w samorządach województwa dolnośląskiego”.

W jego ramach przewidziane są m.in. szkolenia pracowników oraz kadry kierowniczej jednostek samorządu terytorialnego, doradztwo indywidualne oraz wizyty studyjne.      

Karolina Grzyb: – Nasza lokalna gospodarka rozwija się prężnie i w sposób zrównoważony. Firmy mają też naprawdę ambitne plany na przyszłość.

Tego ostatniego dowodzi m.in. raport „Wrocławski sektor IT”, zrealizowany wspólnie przez ARAW i stowarzyszenie ITCorner. W badaniu wzięło udział 120 firm z branży informatycznej.

Wnioski? 95 procent firm wrocławskich firm IT ma ambitne plany rozwojowe, a 84 procent chce poszerzać swoje zespoły.

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej aktywnie współpracuje także ze startupami.

– W 2019 roku zorganizowaliśmy 10 wydarzeń adresowanych do społeczności startupowej. Szacujemy, że wzięło w nich udział ponad 650 osób. Z ankiet ewaluacyjnych wiemy, że spotkania zostały wysoko ocenione przez uczestników, a wielu z nich udało się nawiązać nowe kontakty biznesowe i poszerzyć swoją wiedzę. Na organizowane przez nas meetupy czy konferencje technologiczne przyjeżdżali goście nie tylko z Polski, ale także z Europy – mówi Magdalena Wypych, odpowiedzialna w ARAW za współpracę ze startupami.

Zespół Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej został nagrodzony podczas Festiwalu Przedsiębiorczości na Politechnice Wrocławskiej za wspieranie przedsiębiorczości akademickiej.

Wrocław, m.in. dzięki zaangażowaniu ARAW, znalazł się także na pierwszym miejscu w dorocznym raporcie fundacji Startup Poland o polskiej scenie technologicznej.

Stolica Dolnego Śląska ma najwyższą w kraju koncentrację startupów. Jedna młoda firma technologiczna przypada u nas na 4,5 tys. mieszkańców.      

Czytaj więcej: Raport Startup Poland. Zwycięstwo Wrocławia                          

– U wszystkich naszych partnerów widzimy dużą determinację, jeśli chodzi o współpracę i budowę sprawnego ekosystemu. To dobrze rokuje na przyszłość – podkreśla Magdalena Wypych.

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej realizuje projekty związane nie tylko z biznesem. Spółka jest zaangażowana m.in. w międzynarodowe przedsięwzięcie o nazwie Grow Green. W jego ramach współpracuje ze sobą 23 partnerów z dziewięciu państw. Celem projektu jest wypracowanie sposobów efektywnego korzystania z systemów mikrozieleni, w celu zwiększenia odporności na zmiany klimatu oraz wypracowanie wzorca partycypacji z mieszkańcami. Dzięki Grow Green we Wrocławiu powstanie m.in. siedem parków kieszonkowych. Zazieleni się także ulica Daszyńskiego.   

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl