wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Architektoniczne nagrody dla nowej szkoły muzycznej

W styczniu projekt szkoły Maćków Pracowni Projektowej nagrodzono Brick Award, prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym od ponad dekady przez austriacką firmę Wienerberger autorom projektów najlepszych budynków, w których wykorzystano materiały ceramiczne. Teraz doszła jeszcze nominacja do Nagrody Roku SARP 2014.

Reklama

Mamy najlepszy budynek użyteczności publicznej

W pracowni, której szefem jest Zbigniew Maćków, wykonano projekt gmachu Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia przy ulicy Piłsudskiego, który jest teraz najlepszym budynkiem użyteczności publicznej w Polsce. – Brick Award to jedna z najbardziej prestiżowych nagród w branży, ma bardzo wysoką rangę – wyjaśnia Zbigniew Maćków. Architekt podkreśla przy tym, że nie mamy tu do czynienia z konkursem, w którym producent nagradza obiekt wykonany ze swoich materiałów. – Dodam, że szkoła muzyczna została wzniesiona z cegieł konkurencyjnej firmy – przyznaje współtwórca projektu.

Zbigniew Maćków ze statuetką Brick Award ze współautorami projektu - Agatą Kowalską, Karoliną Zajączkowską, Eliaszem Matułą, Bartłomiejem Witwickim po gali wręczenia nagród w warszawskim Muzeum Żydów Polskich POLIN

Ostra konkurencja w Brick Award 2015

Pierwszą polską edycję Brick Award zorganizowano w 2013 roku, a statuetki człowieka trzymającego cegłę przyznawane są dziś co dwa lata w sześciu kategoriach (np. dom jednorodzinny, wielorodzinny, czy budynek użyteczności publicznej). Zwycięzca z danej kategorii dostaje, oprócz statuetki, nominację do międzynarodowej edycji Brick Award. W poprzednich latach wygrywały obiekty z Tajlandii, Chin, czy Finlandii.

Do tegorocznej edycji Brick Award można było zgłaszać obiekty, jakie powstały po styczniu 2013 roku (nadesłano ok. 70 projektów). O przyznaniu nagrody zadecydowało jury, w którym zasiadali cenieni architekci, m.in. Ewa Kuryłowicz, czy Grzegorz Stiasny.  

Brick Award dla Wrocławia

W historii polskiej edycji Brick Award triumfowały już wrocławskie budynki – mieszkalny (Corte Verona u zbiegu ulic Grabiszyńskiej i Inżynierskiej) projektu krakowskich architektów Kazimierza Łataka i Piotra Lewickiego. Teraz do grona laureatów dołącza budynek Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego przy ulicy Piłsudskiego (przeczytacie o nim tutaj), w którego projektowaniu brali udział Agata Kowalczyk, Zbigniew Maćków, Eliasz Matuła, Bartłomiej Witwicki, Zuzanna Wojtasiak, Bartosz Zieliński. Gmach oficjalnie otwarto po feriach, od blisko miesiąca dzieci chodzą już na zajęcia w nowym obiekcie. Teraz to najlepszy gmach użyteczności publicznej w Polsce.

Nominacja do Nagrody SARP

Wprawdzie wrocławski budynek w konkursie Stowarzyszenia Architektów Polskich nie wygrał (triumfował projekt Muzeum Tadeusza Kantora i siedziby Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora "Cricoteka" w Krakowie), ale sama nominacja jest sporym sukcesem, bo gmach został dostezeżony na forum najważniejszej polskiej nagrody pod patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w warszawskim Pałacu Zamoyskich (siedzibie SARP-u) 25 czerwca.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl