wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:51

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocławski „Hogwart” – siedziba Architektury PWr odmieniona [ZDJĘCIA, WIDEO]

Kampus Prusa, czyli siedziba Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, to zdecydowanie jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc we Wrocławiu. Przez blisko 10 ostatnich lat na jego terenie uczelnia prowadziła prace remontowe, których efekt właśnie poznaliśmy.

Reklama

Prace remontowe na terenie Kampusu Prusa, czyli siedziby Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej podzielono na kilka etapów.

Od 2010 do 2011 roku trwał remont pokrycia dachu, w latach 2011-2013 wyremontowano elewację budynku, a w 2015-2017 wymieniono okna i drzwi w budynku E-1. Następnie odnowiono budynek i zagospodarowano otaczający go teren.

Równolegle toczone były prace w innych częściach kampusu. W latach 2014-2016 nastąpiła przebudowa i remont budynku E-5, a w latach 2015-2016 miała miejsce przebudowa i remont dawnej malarni, w której obecnie znajduje się biblioteka Wydziału Architektury.

– Pragnę podziękować rektorom Politechniki Wrocławskiej za pomoc w rewitalizacji, pozyskanie środków i doprowadzenie remontu do szczęśliwego zakończenia. Podziękowania należą się także wszystkim pracownikom wydziału, którzy nie tylko służyli radą i pomocą we wszystkich fazach realizacji tego projektu, ale także wytrwali trudy bardzo uciążliwych prac remontowych, gdyż wszystko działo się na żywym organizmie. Jesteśmy dumni z tego, że to przedsięwzięcie z jednej strony przyczyni się do poprawy jakości kształcenia architektów, a z drugiej pozwoli wpisać wspaniały obiekt w niezwykłą panoramę pięknych wrocławskich realizacji – mówi dziekan Wydziału Architektury Elżbieta Trocka-Leszczyńska. 

W trakcie remontu odkryto m.in. przedwojenne tapety

Co ciekawe, w trakcie remontu zabytku, w ościeżach drzwiowych znaleziono przedwojenne gazety, na ścianach fragmenty przedwojennych tapet i ściennych wzorów, a w jedynym z pomieszczeń piwnicznych odkryto basen, który prawdopodobnie powstał w latach 70. i służył do płukania torfu.

– Z jednej strony okres 10 lat to długi czas, z drugiej jednak, jak na remont tak pokaźnego obiektu, można uznać, że udało nam się zrealizować projekt stosunkowo szybko. Remont rozpoczął profesor Więckowski w pierwszej swojej kadencji, a mi przypadła przyjemność zakończenia realizacji prac w obecnej kadencji. Gdyby jednak nie taka ciągłość, gdyż jak wiemy, nie zawsze to działa w ten sposób, moglibyśmy jeszcze przez długi czas toczyć prace remontowe, a tak już możemy cieszyć się pięknem tego wydziału – dodaje rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Cezary Madryas.

Zakres remontu był bardzo obszerny, o czym wspominaliśmy, ale dodatkowo m.in. pozwolił, aby budynek E-1 został w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Co więcej, na terenie kampusu utworzono także powierzchnię rekreacyjną dla studentów oraz parking.

Obecnie w obiektach prezentowana jest wystawa ukazująca historię kampusu, który powstał w latach 1901-1907 jako budynek dawnej Szkoły Rzemiosł Budowlanych i Wyższej Szkoły Budowy Maszyn. 

fot. Dawid Łukasiewicz

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl