wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Wrocławski Amplicon startuje z produkcją testów genetycznych na koronawirusa
Kliknij, aby powiększyć
Wrocławski Amplicon startuje z produkcją testów genetycznych na koronawirusa Wrocławski Park Technologiczny
Wrocławski Amplicon startuje z produkcją testów genetycznych na koronawirusa

Do walki z koronawirusem niezbędne jest wykonywanie testów, które pokażą realną liczbę zakażonych. Potwierdza to Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi wrocławski Aplicon, który rozpoczyna produkcję testów genetycznych na COVID-19.

Reklama

Amplicon jest firmą, która działa w branży biotechnologicznej, zajmuje się analizą informacji genetycznej pod kątem wykorzystania jej w medycynie, weterynarii oraz produkcji żywności i farmaceutyce. Jej specjalizacją jest opracowywanie testów diagnostycznych i metod badawczych wykorzystujących sekwencje DNA. Od początku swojego istnienia jest związana z Wrocławskim Parkiem Technologicznym. 

Jak działają testy genetyczne na koronawirusa?

Test jest opracowany według metody referencyjnej opublikowanej przez Światową Organizację Zdrowia. Procedura wykonania testu zajmuje od 4 do 5 godzin i składa się z dwóch etapów:

  • izolacji kwasu nukleinowego, w tym przypadku RNA z pobranego np. przez wymaz materiału 
  • wyszukania w nim, za pomocą testu, sekwencji specyficznych dla wirusa przy użyciu urządzenia do amplifikacji kwasów nukleinowych w czasie rzeczywistym, czyli tzw. aparatu Real Time PCR. 

Testy są oparte na metodzie genetycznej, która gwarantuje wysoką dokładność, a ich wyniki są dostępne już po kilku godzinach. Amplicon jest w stanie dostarczyć na rynek kilkadziesiąt tysięcy testów tygodniowo. Tego typu lokalnie produkowane w Polsce testy mogą zwiększyć liczbę osób przebadanych na obecność koronawirusa.

- Nasz test cechuje się bardzo wysoką czułością wykrywania patogenu – jest w stanie wykryć około 7 kopii genomu wirusa na jedną reakcję. Cały proces wykrywania wirusowego RNA zachodzi w jednej probówce, co istotnie skraca ilość pracy potrzebnej do wykonania analizy-wyjaśnia dr Janusz Piechota, prezes zarządu Amplicon.

Obecnie Amplicon może produkować ok. 15 tysięcy testów tygodniowo. Jednak jeśli zapotrzebowanie będzie wyższe, może zwiększyć swoją produkcję nawet do 60 tysięcy testów tygodniowo. Zarówno zespół, jak i laboratorium spółki, zlokalizowane we Wrocławskim Parku Technologicznym, są na to przygotowane pod kątem wdrożonych procedur i protokołów.

-Dodatkowo test został tak skonstruowany, aby był odporny na spontaniczne mutacje wirusa. Prace nad jego stworzeniem zaczęliśmy około miesiąca temu, gdy otrzymaliśmy zapytanie od Ministerstwa Zdrowia odnośnie tego, czy dysponujemy takim testem. Odpowiedzieliśmy, że jesteśmy w stanie go opracować i trafiliśmy na listę potencjalnych dostawców ministerstwa. Choć ta współpraca na ten moment nie rozwinęła się dalej, to biorąc pod uwagę doniesienia medialne o zbyt małej ilości dostępnych i wykonywanych testów w Polsce, podjęliśmy działania na własną rękę. Osobiście do rozpoczęcia tych prac skłoniło mnie to, że ceny dostępnych dziś na rynku testów są nawet kilkukrotnie wyższe od cen standardowych testów na podobne wirusy. Trzeba tu podkreślić, że testy na koronawirusa są głównie sprowadzane z zagranicy. My jesteśmy w stanie zaoferować testy tej samej jakości w kilkukrotnie niższej cenie. Wykorzystywanie testów produkowanych w Polsce sprawi, że nie tylko będą one tańsze, ale też szybciej dostępne, gdyż łańcuch logistyczny ich dostawy będzie o wiele krótszy. Jestem przekonany, że mogłoby to usprawnić proces wykonywania testów w naszym kraju – wyjaśnia dr Janusz Piechota.

Wykonywanie testów na obecność wirusa to konieczność, nie ma co do tego wątpliwości. Na całym świecie trwają również prace nad opracowaniem szczepionki lub leku, które pomogą w skutecznej walce z koronawirusem. 

Dr Janusz Piechota wśród 30 Kreatywnych Wrocławia

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl