wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Wrocławianin pracuje nad środkiem hamującym epidemię koronawirusa

Ustalenia zespołu prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej mogą mieć wpływ na opracowanie leku na COVID-19

Reklama

- W pełni zbadaliśmy naszą technologią jeden z najważniejszych medycznie enzymów w nowym wirusie – proteazę SARS-CoV-2 Mpro, i porównaliśmy z proteazą z SARS z 2003 roku – wyjaśnia prof. Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.

Enzym to najważniejsze białko - wśród wielu zidentyfikowanych, o którym tajemniczo mówią firmy poszukujące superszybkiego testu diagnostycznego.

Prof. Marcin Drąg jest pracownikiem naukowym Politechniki Wrocławskiej, laureatem Nagrody FNP za rok 2019 w obszarze nauk chemicznych. Współpracuje z najbardziej renomowanymi ośrodkami naukowymi na całym świecie

Prof. Marcin Drąg, 30 Kreatywnych Wrocławia 2018

Enzym, który badał zespół - proteaza SARS-CoV-2 Mpro - tnie białka, które są w tym wirusie. - To umożliwia mu przeżycie. Zahamowanie działania tego enzymu natychmiast powoduje, że ten wirus ginie - tłumaczy naukowiec.

Zamek do wirusa

- Gdyby opracować lek, który inhibitowałby działanie tego enzymu, czyli hamował jego aktywność, to praktycznie zabijamy koronawirusa. To wiadomo z poprzedniej epidemii koronawirusa - SARS - mówi naukowiec w rozmowie z PAP.

- Jeśli potraktujemy ten enzym jako zamek, to my dorobiliśmy do niego klucz - porównuje naukowiec. Jak dodaje, enzym ten był znany, ale były do niego miliony kombinacji "kluczy". - A my znaleźliśmy jeden klucz, który pasuje do tego enzymu - precyzuje naukowiec.

Polsko-niemiecki team naukowy

Wrocławianin od kilku lat współpracuje z grupą prof. Rolfa Hilgenfelda z Uniwersytetu w Lubece w Niemczech.

Kampus Politechniki Wrocławskiej, fot. Tomasz Walków

Prof. Drąg: - Opublikowałem z nim pracę podczas epidemii wirusa Zika, a ostatnio publikację o dendze i wirusie Zachodniego Nilu. Profesor Hilgenfeld miał olbrzymi wpływ na wygaszenie poprzedniej epidemii SARS.

Podczas pandemii SARS (w 2002/2003 r.) prof. Hilgenfeld opublikował trójwymiarową strukturę proteazy wirusa SARS i jej pierwszego inhibitora.

Prof. Drąg: - Na początku lutego tego roku, kiedy tylko prof. Hilgenfeld uzyskał enzym - proteazę koronawirusa SARS-CoV-2 - przywiózł mi ją do Wrocławia. Wtedy zaczęliśmy ją bardzo dokładnie badać.

Dodaje, że proteaza obecnego wirusa SARS-Cov2 jest bardzo podobna do proteazy wirusa SARS-CoV (z 2002 r.), nad którą pracował prof. Hilgenfeld.

Jak tłumaczy, jest to enzym unikalny. - U ludzi praktycznie nie ma takich enzymów. Dlatego też można się spodziewać, że jeśli powstaną leki uderzające w ten enzym, to będą one szkodzić wirusowi, ale już nie człowiekowi. A to oznacza, że będą mniej toksyczne.

W kilka dni po publikacji zainteresowanych nie brakuje. Z pytaniami i propozycjami współpracy zgłaszają się zespoły z różnych części świata.

PAP/Onet/w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl