wroclaw.pl strona główna Wrocław BEZ przemocy - kampania 2022 Bez przemocy - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:25

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław BEZ przemocy
  3. Kampania 2021
  4. Paweł, 37 lat, producent telewizyjny
Paweł, 37 lat, producent telewizyjny

Byłem bardzo zadowolony, kiedy dostałem nową robotę jako producent w bardziej prestiżowej stacji niż poprzednia – większy zespół, lepsze pieniądze i szansa na rozwój. Ręce i głowa aż paliły mi się do roboty. Szybko ogarnąłem nowy zespół i z wiatrem w żaglach wziąłem się do pracy.

Zdziwiło mnie, kiedy jedna z dziewczyn podczas zebrania zapytała, czy będę wszystkie kobiety klepał po tyłkach jak w poprzedniej pracy. Nigdy niczego takiego nie robiłem – po pierwsze uważam, że to obrzydliwe, a po drugie jestem gejem, więc kobiety mnie nie interesują. Wziąłem to jednak za złośliwy żart. Z czasem jednak ludzie z mojego zespołu zaczęli odchodzić, a ja zostałem wezwany do szefa, który zapytał wprost, czy to prawda, że w poprzedniej pracy molestowałem pracownice. Włosy mi dęba stanęły! W życiu – powiedziałem.

Szef jednak miał inne informacje. Na swoją obronę powiedziałem mu, że jestem gejem, ale stwierdził, że pewnie tak mówię, żeby ukryć grzechy z poprzedniej firmy. Nie wiedziałem, co robić, bo plotki o rzekomym molestowaniu przeze mnie to było czyste kłamstwo. Dowiedziałem się w końcu, że taka informacja była rozsyłana za pomocą internetowych komunikatorów przez anonimowego hejtera.

Koniec końców na korytarzu zaczęto mnie wyzywać od zboczeńca, a szef pożegnał się ze mną niemiło, mówiąc, że nie może trzymać pracownika z taką opinią. Jestem producentem telewizyjnym z osiągnięciami, i to naprawdę niezłymi, aktualnie bez pracy i z fatalną opinią spowodowaną internetowym hejtem. Złożyłem zawiadomienie na policję i czekam, aż znajdą winowajcę – nie mam zamiaru odpuścić, bo chcę, żeby autor tego paskudnego kłamstwa został ukarany, a ja muszę odzyskać dobre imię. 

Komentarz ekspercki*:

Hejterzy używają negatywnych i krytycznych komentarzy, aby wprawić swoją ofiarę w zły nastrój, zranić ją, ośmieszyć, poniżyć, odwrócić od niej znajomych i przyjaciół, wycofać ją z funkcjonowania w grupie, pomniejszyć jej poczucie własnej wartości. Hejterzy są często anonimowi, zwłaszcza w sieci, ale mogą być nimi także znajomi, rówieśnicy lub osoby, które kiedyś ofiara hejtu uważała za swoich przyjaciół. Jednak zgłoszenie faktu nękania w sieci od razu, nie czekając aż przemoc eskaluje, zwiększa szansę, że sprawca zostanie namierzony i jego działalność ukrócona, a tym samym osoba doświadczająca hej tu, czy cyberprzemocy nie poniesie tak dotkliwych konsekwencji psychicznych.

*Przygotował WZD, MOPS, Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Powrót na portal wroclaw.pl