wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Park Krzycki – pytania i odpowiedzi

Na południu Wrocławia powstanie zielona oaza dla mieszkańców. Nowy park u zbiegu ulic Krzyckiej i Przyjaźni będzie miejscem rekreacji i wypoczynku. Na terenie gromadzona będzie również woda deszczowa, zbierana z okolicznych ulic. Wartość inwestycji to blisko 14 milionów złotych, z czego dofinansowanie unijne wynosi ok. 10 milionów zł. Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania. Jak poinformował 4 czerwca prezydent Jacek Sutryk, projekt opracowany zostanie od nowa.

Reklama

Jak będzie wyglądał park?

Teren będzie miał około 6 ha i uzupełni zieloną przestrzeń w tej części Wrocławia. Przy utworzeniu parku wykorzystany będzie już zadrzewiony teren, który zostanie uzupełniony o dwa stawy. Do zasilenia akwenów posłuży woda opadowa. Teren zostanie uporządkowany, a wśród istniejących roślin pojawią się nowe nasadzenia: drzewa, krzewy i kwietne łąki, ale też ścieżki dla pieszych i elementy małej architektury. Ostateczny projekt parku zostanie wypracowany podczas konsultacji społecznych z mieszkańcami.

Czy teren przyległy do planowanego Parku Krzyckiego, zaznaczony w planie miejscowym, zostanie sprzedany pod zabudowę mieszkaniową?

Nie. Pierwotnie park miał mieć 5 ha. Tuż obok znajduje się grunt pod zabudowę. Decyzją prezydenta Jacka Sutryka, działka pierwotnie przeznaczona pod zabudowę, zostanie włączona w teren Parku Krzyckiego. Tym samym powierzchnia nowego parku powiększy się o około hektar.

W ramach projektu wybudowany zostanie również kolektor deszczowy. Po co?

Kolektor jest koniecznym elementem inwestycji. Jego zadaniem będzie zbieranie wody opadowej z powierzchni około 68 ha - z fragmentu ulicy Krzyckiej oraz z ulic: Skarbowców, Szarugi, Babiego Lata, Mglistej, Róży Wiatrów, Wietrznej i Południowej. Kolektor deszczowy nie odprowadzi wody bezpośrednio do rzeki Ślęzy. Najpierw ją oczyści, a następnie zasili w wodę dwa stawy w Parku Krzyckim, a także fragment Olszówki Krzyckiej – w pobliżu najcenniejszych drzew na tym terenie.

Dzięki temu rozwiązane zostaną dotychczasowe problemy mieszkańców tej części miasta, których nieruchomości są zalewane podczas nawalnych deszczy. Dotyczy to także tamtejszych dróg.

Ulica Krzycka po deszczu 11 maja 2020, fot. ZZM

Miasto nie pozostaje obojętne na suszę, więc postanowiono, że planowany kolektor nie odprowadzi wód opadowych wprost do kolektora zbiorczego, tylko do zbiorników retencyjnych w mającym powstać parku Krzyckim oraz do Olszówki i dopiero ich nadmiar, dzięki komorom przelewowym, wróci do kolektora i popłynie dalej.

Czy nie można oczyścić i pogłębić kanału Olszówki, aby wykorzystać go jako kanału do odprowadzania deszczówki?

Dla terenu została wykonana koncepcja odwodnienia, która wskazała, że Olszówka Krzycka nie jest w stanie odprowadzić całej wody opadowej spływającej z tego terenu. Przepływ obliczeniowy z koncepcji to 1500 l/s, natomiast maksymalne natężenie przepływu w Olszówce to około 10l/s. Ponadto ma ona niewielki spadek podłużny dna, stąd jej przekrój szybko zarasta, stwarzając trudności w swobodnym odpływie wód opadowych.

Przykładowo, 11 maja po kilkugodzinnym deszczu, rów nie radził sobie z opadami. 

Czy rów zostanie zasypany?

Nie. Po wybudowaniu kolektora deszczowego Olszówka zostanie przekształcona - wyłączona z użytkowania jako rów melioracyjny służący do odprowadzania wód opadowych. Będzie wykorzystywana do potrzeb retencjonowania wód opadowych.

Czy to oznacza, że Olszówka Krzycka może zostać zabetonowana?

Nie. Projekt zakłada budowę kolektora deszczowego, a nie przebudowę rowu melioracyjnego, który obecnie pełni Olszówka Krzycka.

Dzięki budowie kolektora, który będzie biegł pod ziemią raz z lewej, raz z prawej strony i 3 razy przetnie Olszówkę powstaną tamy poprzeczne. Te tamy spowodują, że wytworzą się naturalne zagłębienia. Niecki zostaną obsadzone roślinnością, aby jeszcze lepiej retencjonować wodę, która nie będzie szybko spływać do rzeki, tylko stopniowo wnikać w grunt. Olszówka Krzycka nie zostanie zabetonowana ani zasypana.

Czy budowa kolektora zakłada wycinkę drzew?

Obecna zmiana trasy kolektora minimalizuje liczbę wycinanych drzew. Jeżeli chodzi o zapewnienie drzewom optymalnych warunków siedliskowych, to analizując warunki gruntowo – wodne terenu, budowa kolektora nie powinna wpłynąć na ich zmianę. To oznacza, że warunki siedliskowe pozostaną bez zmian. Nasadzenia kompensacyjne w parku, za wycinkę drzew pod kolektor, tylko i wyłącznie wzbogacą jego istniejący skład gatunkowy.

Inwestycja będzie objęta nadzorem dendrologicznym. W czasie inwestycji szczególnie chronione będą ponad stuletnie dęby, a w przesadzaniu części roślin pomoże specjalistyczny sprzęt. Plan przesadzeń ma powstać po konsultacji z mieszkańcami. Zapewniamy, że intencją inwestora jest to, by zakres wycinek był ograniczony do niezbędnego minimum.

Pojawiają się głosy, że kolektor będzie odprowadzał wodę z terenów zielonych. Czy to prawda?

Wręcz przeciwnie, kolektor będzie zbierał wody opadowe z pobliskiego osiedla i trafią one do powstałych dzięki inwestycji akwenów, wokół których będzie urządzony park. Aby teren nie był podtapiany, w razie potrzeby, nadmiar wody dzięki specjalnym urządzeniom przejmie kolektor.

Tereny zielone nie będą drenowane.

Co oznaczają kropki na drzewach na terenie przyszłego parku?

Symbole oznaczają fakt, że drzewa zostały policzone w ramach inwentaryzacji. Oznaczenie drzewa nie oznacza jego wycinki. Takie są zasady przeprowadzania inwentaryzacji.

Czy i kiedy odbędą się konsultacje społeczne dot. Parku Krzyckiego?

Tak. Konsultacje społeczne rozpoczną się w połowie czerwca. - To mieszkańcy wskażą, jak będzie wyglądał przyszły Park Krzycki.

W związku ze spotkaniem z mieszkańcami z dnia 18 maja oraz potrzebą dodatkowej analizy projektu, planowane na 22 maja spotkanie online zostało przełożone. O jego dacie poinformujemy w późniejszym terminie.

Czy miasto rozmawia z mieszkańcami Krzyków o inwestycji?

Dotychczas odbyły się dwa spotkania (telekonferencje) z przedstawicielami mieszkańców i Rady Osiedla Krzyki-Partynice zorganizowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Również odpowiadano na złożone pisma. Ostatnio 18 maja 2020 r. MPWiK wspólnie z jednostkami miejskimi oraz Wrocławskimi Inwestycjami zorganizowało spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele mieszkańców, jak i Rady Osiedla Krzyki-Partynice. Notatka z niego dostępna jest tutaj. Kolejnym zaplanowanym krokiem jest spacer po terenie inwestycji.

Projekt parku Krzyckiego i kolektora deszczowego powstanie od nowa

Będzie nowa koncepcja zlewni w rejonie Olszówki Krzyckiej. - Wobec faktów, iż na bazie istniejącego projektu nie możemy sprostać wszystkim postawionym wyzwaniom, zdecydowałem o rozpoczęciu prac projektowych na Krzykach od nowa. Zaczynamy od białej kartki. Zapraszamy Państwa do współpracy przy tym ważnym projekcie – napisał w liście do mieszkańców prezydent Jacek Sutryk.

Przeczytaj więcej.

Przeczytaj również: Park Krzycki zagospodaruje deszczówkę

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl