wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Takie kropki nam przysłaliście. Zobaczcie kolorowe prace wrocławskich przedszkolaków i uczniów

Takie kropki nam przysłaliście. Zobaczcie kolorowe prace wrocławskich przedszkolaków i uczniów

Małgorzata Wieliczko ,

Opowiastka autorstwa kanadyjskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci Peter H. Reynoldsa z 2003 r. pt. „The Dot” (Kropka) stała się inspiracją powołania w 2008 r. Międzynarodowego Dnia Kropki, obchodzonego już w 196 krajach. To inicjatywa, mająca pobudzać kreatywność młodych ludzi i zachęcać ich do tworzenia. Uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury organizują więc 15 września takie działania, które pomagają dzieciom odkryć swoje talenty i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest oczywiście kropka.

Reklama

Co z tą „Kropką”?

Książeczka Reynoldsa, przetłumaczona na ponad 20 języków i wydana alfabetem Braille'a, wielokrotnie też nagradzana, szybko zyskała popularność wśród najmłodszych, 3-, 6-letnich czytelników, zainspirowała także wielu nauczycieli. Bohaterką tej opowiastki jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i doskonałej „pani od plastyki” poznała i uwierzyła w swój talent i możliwości. 

Zobacz też: Międzynarodowy Dzień Kropki 2022. Jak świętować? Podpowiadamy!

„Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie” – powiedziała kiedyś nauczycielka do Vashti, która zrazu wcale nie zachwyciła się tym pomysłem. Dziewczynka od niechcenia wycelowała czarnym flamastrem w środek białej kartki i sprawę uznała za zakończoną. Tymczasem to był dopiero początek kreatywnej przygody Vashti. Nauczycielka poprosiła bowiem uczennicę, żeby pod swoim pracą własnoręcznie się podpisała. Dziewczynka pod kropką umieściła swoje imię. Niedługo po tym jej oczom ukazuje się piękna złota rama, okalająca pierwsze „dzieło” Vashti – czarną kropkę.

Wówczas następuje przełom i Vashti staje się twórczynią kolejnych kropek, które sama sobie artystycznie programuje – pod względem wielkości i koloru. Staje się po prostu prawdziwą artystką, która w końcu wystawia swoje prace na prawdziwej wystawie i inspiruje rówieśników, żeby spróbowali tego samego. 

Mądrość nauczyciela przepustką do dziecięcego sukcesu

Krótka, ale jakże inspirująca historia Vashti pokazuje też niezwykle ważną rolę, jaką nauczyciele odgrywają w życiu swoich uczniów, którzy – oprócz rodziców czy dziadków – istotnie wpływają na to, czym dziecko się zainteresuje, jaką będzie miało ciekawość świata w swojego w nim miejsca, cokolwiek by w życiu robiło. 

Często to właśnie nauczyciele potrafią lepiej ocenić nie tylko możliwości dziecka, ale i w odpowiednim momencie wychwycić ukryty jeszcze jego talent – np. matematyczny, literacki, plastyczny itd. Mądry, dobry nauczyciel potrafi tak pokierować dziecięcymi marzeniami i pierwszymi, nieśmiałymi próbami wszelkiej twórczości, by jego wychowankowie odnaleźli furtkę do przyszłych sukcesów już w dorosłym życiu – nie tylko zawodowym, ale i społecznym.

Jak świętować Dzień Kropki?

Zazwyczaj obchody Międzynarodowego Dnia Kropki – w przedszkolach czy w szkołach różnego szczebla, boi niezależnie od wieku, każdy skrywa chyba jakiś talent – zaczynają się od przeczytania lub obejrzenia historii małej Vashti. Potem każde dziecko tworzy własny „znak”, wokół którego budować będzie swoje kropkowe dzieło. Ponieważ dziecięca pomysłowość bywa nieograniczona, podczas takich zajęć powstają jedyne w swoim rodzaju „nakropkowane” kompozycje plastyczne, ale także np. filmiki wideo.

Dzień kropki 2021

Okładka książki Petera H. Reynoldsa pt. „Kropka”, źródło: empik

 

„Kropkować” można w zasadzie wszędzie – byle nie przyniosło to ze sobą jakichś niezamierzonych szkód – nie tylko na kartce A4, choć to najbardziej popularna metoda. Można, na przykład, okleić kolorowymi kropkami szkolną tablicę albo brzydkie doniczki z kwiatkami, przyozdobić kosz na śmieci... Pomysłów mogą być tysiące. Zwracamy także uwagę, że jako rodzice możecie również przenieść kropkową zabawę do własnego domu.

Na oficjalnej stronie Międzynarodowego Dnia Kropki można dzielić się pomysłami i pokazywać własne, podpatrywać pracę rówieśników, pobierać materiały graficzne. Znają tę witrynę na pewno wrocławscy nauczyciele i dzieci, zwłaszcza tych placówek, które zaplanowały obchody z okazji tegorocznego kropkowego święta, na przykład: Przedszkole nr 56 „Niezapominajka” pod hasłem „Zakropkuj się w Niezapominajce” czy Przedszkole nr 22 „Muchomorek”.

Pokażcie nam swoje kropki!

Twórczości nie należy kryć przed światem. Mamy nadzieję, że po fantastycznych zajęciach z artystycznego kropkowania zorganizujecie równie wspaniałe wystawy czy pokazy w swoich przedszkolach albo szkołach. A może warto także pochwalić się większej „widowni”? Uważamy, że jak najbardziej – dlatego zachęcamy: przyślijcie nam zdjęcia swoich dzieł, stworzonych w Dniu Kropki. Stworzymy z nich galerię online, tak by wszyscy mogli zobaczyć, jak jesteście kreatywni i zdolni.

Na wasze prace – stworzone na zajęciach w przedszkolach czy szkołach, a także w domowym zaciszu, wraz ze zgodą na pokazanie ich na oficjalnym portalu miasta – www.wroclaw.pl – czekamy do niedzieli, 19 września br. włącznie, pod adresem: redakcja(at)araw.pl, w temacie wiadomości prosimy podać: Dzień Kropki.   

Dziękujemy za Wasze zdjęcia!

Ciastka, ciasteczka, wyklejanki, kolorowanki, malowanki, gazetki, biedronki, jeże, tęcze – a wszystko w kolorowe i radosne kropki oraz kropeczki.

Dziękujemy za nadesłane prace z Publicznego Przedszkola „Marchewkowe Pole” przy ulicy Rezedowej we Wrocławiu oraz Szkole Podstawowej nr 63 przy ul. Menniczej.

15 września cała szkoła (SP 63 we Wrocławiu) miała okazję obchodzić Międzynarodowy Dzień Kropki.Tytułowa, niepozorna kropka znaczy jednak bardzo wiele.

Od kropki właśnie, zaczyna się nasza pomysłowość i kreatywność. Z tej okazji klasy młodsze stworzyły własną krople kreatywności, którą wypełniały kolorowe kropki według pomysłu i upodobań tworzącego. Każda z nich jest niepowtarzalna i unikatowa, tak, jak talenty i mocne strony naszych uczniów.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl