wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Historia wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego

Poprzedniczką Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu była Wyższa Szkoła Handlowa powołana w 1947 roku.

Reklama

Wykład inauguracyjny prof. Wincentego Stysia poświęcony teorii ekonomicznej Quesneya odbył się 3 lutego 1947 roku. Profesorami Wyższej Szkoły Handlowej byli m.in. wykładowcy Uniwersytetu Jana Kazimierza i Akademii Handlu Zagranicznego we Lwowie oraz Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie.

Prof. Styś przybył do Wrocławia po wojnie na wezwanie organizatorów Uniwersytetu Wrocławskiego, na którym został powołany na stanowisko profesora i kierownika Katedry Ekonomii na Wydziale Prawa.

Wyższa Szkoła Handlowa nie miała swojej siedziby, wykłady odbywały się w sali wykładowej 207 w gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego.

20 maja 1947 roku Zarząd Miasta przydzielił uczelni budynek byłej niemieckiej szkoły podstawowej przy ulicy Tęczowej 60. WSH funkcjonowała tu aż do 1954 roku.

Pierwsi studenci Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu

WSH była 3-letnią, jednowydziałową uczelnią zawodową kształcącą w specjalnościach: ogólnohandlowej, spółdzielczości, administracji i gospodarki publicznej, ubezpieczeniowo-handlowej. W 1948 Szkoła miała 2817 studentów i była drugą pod względem wielkości uczelnią na ziemiach Zachodnich; w latach 1947-50 studiowało na niej już 6 tys. osób

Ekonomiczna w ruinach po szpitalu

Ostateczną siedzibą uczelni stał się kompleks budynków zniszczonego wiosną 1945 roku, w okresie walk o Festung Breslau, niemieckiego Szpitala Miejskiego im. Wenzla Hanckego przy ulicy Komandorskiej 118/120.

W ocalałych poszpitalnych budynkach przy ulicy Komandorskiej mieścił się internat i stołówka technikum budowlanego. Z inicjatywy profesorów, którzy uczyli ekonomiki budownictwa w tej szkole, WSE rozpoczęła starania o uzyskanie nowej siedziby. Inauguracja roku akademickiego 1954/55 odbyła się już w budynkach przy ulicy Komandorskiej.

Poszpitalny kompleks budynków przy ul. Komandorskiej

Przeprowadzka dała szanse na rozbudowę oferty dydaktycznej uczelni i utworzenie nowego wydziału, kształcącego ekonomistów o dobrym przygotowaniu technicznym. Nauka w Wyższej Szkole Ekonomicznej była odtąd prowadzona na wydziałach: Przemysłu, Finansów i Inżynieryjno-Ekonomicznym Przemysłu Rolno-Spożywczego.

W latach 1966-1979 rektorem wrocławskiej uczelni ekonomicznej był Józef Popkiewicz. To za jego czasów nastąpił  rozkwit uczelni, która rekrutowała na trzy wydziały we Wrocławiu oraz do filii w Jeleniej Górze.

Niezwykle aktywne było życie studentów uczelni ekonomicznej. Na cały Wrocław słynne były  potańcówki u ekonomistów. Tu także odbywały się tzw. środy muzyczne, organizowano wystawy malarstwa i Rajdy Ekonomisty. To tu studenci, na wzór juwenaliów krakowskich (pierwsze w Polsce Juwenalia odbyły się w Krakowie 12 maja 1964 roku), zorganizowali pierwsze Ekonomalia. Od 1969 roku na uczelni działał Klub Żeglarski Ekonomistów. W Klubie Simplex odbywały się występy kabaretów i wieczory jazzowe.

W 1966 roku utworzono Zakłady Naukowo-Badawcze, które miały za zadanie m.in. wprowadzać informatykę do prac badawczych i dydaktyki. Zakłady Naukowo-Badawcze tworzyły oprogramowanie użytkowe, które pracowało na sprzęcie wyprodukowanym we Wrocławskich Zakładach Elektronicznych „Elwro”.

Komputer "Odra"

W 1967 roku uczelnia stała się jedną z 10 instytucji na Dolnym Śląsku dysponujących maszyną cyfrową „Odra”.

Od Oskara Lange do Uniwersytetu

1 października 1974 roku Wyższa Szkoła Ekonomiczna otrzymała nową nazwę − Akademia Ekonomiczna imienia Oskara Langego, który był najpoważniejszym polskim kandydatem do Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii.

Pomnik Oskara Langego do dziś stoi na terenie kampusu uczelni. Na uroczystość jego odsłonięcia przybyła żona patrona. Nazwisko Langego zniknęło z nazwy uczelni po przekształceniu jej w Uniwersytet Ekonomiczny.

Na przełomie 1979 i 1980 roku zapadła decyzja o budowie siedziby nowego wydziału, Wydziału Zarządzania i Informatyki. Wieżowiec przy ulicy Ślężnej zbudowano w tej samej technologii co nieistniejący wieżowiec Poltegoru. W 2016 roku rozpoczął się remont generalny Zetki.

W marcu 2008 roku Sejm RP w dniu 18 marca przyjął Ustawę o zmianie nazwy uczelni na Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. Zmiana weszła w życie 6 maja 2008 roku.

Zmiana napisu z nazwą uczelni przy głównym wejściu na teren Uniwersytetu Ekonomicznego

Dzisiaj Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu prowadzi studia na czterech wydziałach:

  • Nauk Ekonomicznych;
  • Inżynieryjno-Ekonomiczny;
  • Zarządzania, Informatyki i Finansów;
  • Ekonomii, Zarządzania i Turystyki z siedzibą w Jeleniej Górze

Znani absolwenci to m.in. biznesmen Leszek Czarnecki, Renata Mauer-Różańska, Aleksandra Natalli-Świat, Jerzy Szmajdziński.

Fotografie pochodzą ze zbiorów archiwalnych uczelni, z wydawnictwa „Wrocław. Ulica Komandorska 118/120. Historia pewnego miejsca”. Na podstawie materiałów: Biura Promocji UE,Tama.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl