wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Food trucki we wrocławskim parku kulturowym

Wrocławianie i turyści bardzo polubili food trucki. Pojawiające się w czasie jarmarków czy dużych imprez plenerowych, przystosowane do przygotowywania oraz sprzedaży wyrobów gastronomicznych, restauracje na kółkach prawie zawsze znajdują liczną grupę amatorów. Prowadzenie sprzedaży z pojazdów było dotąd na co dzień niemożliwe na terenie Parku Kulturowego „Stare Miasto”. Od tego roku to się jednak zmienia.

Reklama

Już od czerwca na ulicach i placach, które wchodzą w zakres wrocławskiego parku kulturowego, właściciele ruchomej małej gastronomii będą mogli prowadzić działalność handlową. Lokalizacje zostały wyznaczone uchwałą  Rady  Miejskiej Wrocławia z 24 listopada 2016 r. Food trucki, a także wózki rowerowe będą mogły więc stanąć w następujących miejscach:

  • Wyspa Słodowa;
  • ul. Bożego Ciała – obok Galerii Na Odwachu;
  • Promenada Staromiejska – al. J. Słowackiego/ul. Podwale – obok Panoramy Racławickiej (wyłącznie wózek rowerowy);
  • Kazimierza Wielkiego nr 9/ul. Ruska
  • wschodnia str. ul. św. Katarzyny – skrzyżowanie z ul. Jana Ewangelisty Purkyniego;
  • wschodnia strona ul. J. Styki i W. Kossaka – skrzyżowanie z ul. Purkyniego – obok Panoramy Racławickiej;
  • południowa strona ul. Księcia Witolda – most Uniwersytecki (wyłącznie wózek rowerowy)
  • wschodnia strona ul. Garncarskiej/pl. Polski;

Jaki asortyment gastronomiczny jest dopuszczony do sprzedaży dla poszczególnych miejsc, a jaki jest niewskazany – przeczytasz w załączniku

Co zrobić, żeby handlować na terenie PK „Stare Miasto”

Jeżeli ktoś chciałby starać się o miejsce dla swojego food trucka na terenie parku kulturowego, musi oczywiście prowadzić działalność gospodarczą i złożyć stosowny wniosek w Biurze Rozwoju Gospodarczego przy ul. Zapolskiej. Wniosek może być tylko jeden, a trzeba w nim m.in. wskazać miejsce do prowadzenia swojej działalności, skonkretyzować, czy będzie to np. food truck czy może pojazd rowerowy. Umowy będą zawierane na rok. 

Wnioski, które wpłyną do urzędu, wezmą udział w losowaniu, którego miejsce i termin zostaną ogłoszone w Biuletynie Informacji Publicznej UM Wrocławia – nie później niż na 14 dni przed terminem losowania. 

Prawie jak w lotto

W dniu losowania wszyscy zainteresowani lub ich pełnomocnicy stawiają się osobiście w wyznaczonym miejscu – należy okazać się dowodem osobistym lub innym dokumentem ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość. Powinni przy tym uprzednio zapoznać się z regulaminem przeprowadzenia losowania na miejsca do handlu okrężnego poza placami targowymi.

Losowanie przeprowadza komisja złożona z co najmniej trzech osób, powołana przez dyrektora Departamentu Infrastruktury i Gospodarki. Komisja przygotowuje dla danej lokalizacji losy puste i jeden pełny – suma tych losów musi odpowiadać liczbie zgłoszeń dopuszczonych do losowania. Wyczytana osoba ciągnie jeden los – jeśli będzie pusty, oznacza, że miejsce nie zostało wylosowane. Losowanie kończy się po wyczytaniu wszystkich osób oraz wyciągnięciu wszystkich losów. Ci, którym szczęście nie dopisze, nie będą mogli już niestety liczyć na to, że poprowadzą swoją mobilną gastronomię w tym sezonie w upatrzonym miejscu. Ale pewną szansą jest jeszcze udział w losowaniu na miejsce, na które nie było chętnych – o ile komisja takie zarządzi.

Zwycięzca losowania będzie zobowiązany do podpisania z urzędem umowy cywilnoprawnej w ciągu 7 dni. Jakie opłaty będzie musiał ponieść w związku ze swoją działalnością gastronomiczną? Opłata jest pobierana za zajęcie miejsca i w zależności od wielkości pojazdu – od 0,50-0,80 zł/mkw. Miasto nie pobiera opłaty targowej.

O innych wymaganiach regulaminowych, a także przebiegu losowania – szczegółowo przeczytasz tutaj.

Poza parkiem kulturowym

Food trucki mogą już od 2 lutego „karmić” chętnych w lokalizacjach poza PK „Stare Miasto”. Wnioski o udostępnienie terenu w takich przypadkach są składane do właściwych zarządców nieruchomości, którymi mogą być np.  ZDiUM, ZZM, ZZK czy WM sp. z o.o., mogą również „negocjować” z prywatnymi właścicielami gruntu. Informację, kto zarządza określonym terenem, można uzyskać w katastrze miejskim.

Trzeba pamiętać, że czy to na terenie parku kulturowego czy poza nim – pojazdy przystosowane do przygotowania gastronomii lub napojów muszą uzyskać pozytywną opinię koordynatora projektu wystroju plastycznego miasta w zakresie estetyki. Poza tym klienci food trucków także liczą na to, że smaczne dania będą im serwowane w przyjemnych dla oka warunkach.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl