wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Biobank już działa – bezpłatne badania

Największy na Dolnym Śląsku Biobank znów przyjmuje pacjentów. Osoby od 20 do 75 lat, które zgłoszą się do punktu pobrań na Praczach Odrzańskich w Łukasiewicz – PORT, otrzymają bezpłatny pakiet badań laboratoryjnych. Oddany przez nich materiał biologiczny pomoże w przyszłości uskutecznić terapie chorób cywilizacyjnych.

Reklama

Biobank Łukasiewicz – PORT powstał w 2012 roku i od tego czasu zgromadził ponad 170 tys. próbek materiału biologicznego od ponad 8,6 tys. mieszkańców Dolnego Śląska. Po kilkumiesięcznej przerwie związanej z epidemią, właśnie wznawia przyjęcia pacjentów.

Żeby lepiej leczyć

Zgromadzony w biobanku i udostępniony naukowcom materiał biologiczny, pozwala na lepszą jakość prowadzonych badań naukowych nad diagnostyką i leczeniem chorób, które trapią społeczeństwo.

– Idea biobankowania zyskuje na popularności – mówi dr Elżbieta Gocek, Krajowy Koordynator ds. Biobankowania i Lider Zespołu Badawczego Biobank w Łukasiewicz – PORT. – Swoje biobanki prowadzą m.in. Wielka Brytania, Kanada czy Norwegia. Liderem są kraje skandynawskie, w których większość dorosłych mieszkańców przekazało już swoje DNA do biobanku. W Polce sytuacja też się zmienia. Wielu z nas zdaje sobie sprawę, że badania naukowe prowadzone na przekazanym materiale biologicznym przyczyniają się do rozwoju skuteczniejszych metod diagnostycznych i terapeutycznych. Próbki oddane dziś to inwestycja w personalizowaną i skuteczniejszą terapię w przyszłości – dodaje.  

Zapewniona anonimowość

Działający na Praczach Odrzańskich Biobank Łukasiewicz – PORT jest największym w Polsce biobankiem populacyjnym. Oznacza to, że nie koncentruje się na osobach o określonych cechach czy chorobach, lecz zbiera materiał biologiczny od szerokiego przekroju dawców z Dolnego Śląska. Próbkę - krwi i moczu - może oddać każdy mieszkaniec regionu w wieku od 20 do 75 lat. Z pobranych próbek krwi separuje się surowicę i osocze, z których można później wyizolować DNA i RNA. 

Biobank gwarantuje bezpieczeństwo przekazanych danych - próbki są zakodowane tak, aby nikt nie był w stanie połączyć ich z konkretną osobą. Pacjenci mogą być pewni, że ich dane, także te biologiczne, są przechowywane w bezpieczny sposób, bez ryzyka przekazania niepowołanym osobom.

– Biobankowanie to przechowywanie, przetwarzanie i przekazywanie do celów naukowych materiału biologicznego i danych medycznych z nim związanych – wyjaśnia dr Elżbieta Gocek. – To szansa na lepsze poznanie chorób i schorzeń cywilizacyjnych, odkrywanie nowych leków, a w przyszłości także na rozwój medycyny personalizowanej. Takie badania nie są możliwe bez udziału tysięcy dawców-ochotników. Dlatego tak ważny jest każdy pacjent, który zgłasza się do naszego Biobanku.

Bezpłatne badania

Oprócz satysfakcji z pomocy przyszłym pokoleniom, każdy dawca materiału biologicznego w Biobanku Łukasiewicz – PORT dostaje komplet bezpłatnych badań. Panel analiz laboratoryjnych (o rynkowej wartości ok. 150 zł) w kierunku zagrożenia chorobami sercowo-naczyniowymi i cukrzycą obejmuje oznaczenie poziomu homocysteiny, ultraczułego CRP, glukozy, insuliny, cholesterolu całkowitego, trójglicerydów, HDL, LDL. Mierzone jest ciśnienie i saturacja krwi.

Wykonuje się też specjalistyczne badanie USG tętnic szyjnych, które pozwala oszacować stopień zaawansowania miażdżycy i przewidzieć możliwość wystąpienia komplikacji sercowo-naczyniowych. Pacjenci mogą skorzystać dodatkowo z bezpłatnej konsultacji kardiologicznej (informacje o terminach najbliższych konsultacji lekarskich dostępne są na stronie: https://biobank.port.org.pl/).

Najważniejsze bezpieczeństwo

Punkt pobrań przy ul. Stabłowickiej 147 w Biobank Łukasiewicz – PORT działa od poniedziałku do piątku od godz. 7.30 do 10.00. Pobranie materiału odbywa się z zachowaniem najwyższego reżimu sanitarnego. Wizyty umawiane są w 30-minutowych odstępach - obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Do dyspozycji pacjentów jest przestronna poczekalnia z oddalonymi od siebie siedziskami oraz środki ochrony osobistej: rękawiczki, maseczki, płyny do dezynfekcji. Personel Biobanku jest wyposażony w fartuchy ochronne, rękawiczki i maseczki. Po każdej wizycie dezynfekowane są wszystkie powierzchnie w pokoju pobrań i poczekalni, podobnie jak wykorzystywana aparatura (np. ciśnieniomierz). Wyniki wysyłane są pocztą.

Rejestracja: 727 666 610 (od pon. do pt. w godz. 7.30-15.00).     Dojazd do punktu pobrań -  Łukasiewicz – PORT przy ul. Stabłowickiej 147: 

  • pociągiem do stacji Wrocław-Pracze
  • autobusem linii 101 i 103 (przystanek Pracze Odrzańskie - Stacja Kolejowa) 
  • Na miejscu dostępny bezpłatny parking.

Biobank Łukasiewicz – PORT jest największym polskim biobankiem populacyjnym. Pełni funkcję Krajowego Ośrodka Wiodącego ds. biobankowania i koordynuje projekt utworzenia Polskiej Sieci Biobanków w ramach europejskiej infrastruktury badawczej BBMRI-ERIC.  

Więcej informacji o projekcie: https://biobank.port.org.pl/        

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl