wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. W grudniu nawet 40 tys. zachorowań na COVID-19. Mocos: Czas na restrykcje
Kliknij, aby powiększyć
Szczyt czwartej fali koronawirusa ma przyjść w grudniu - szacują eksperci z MOCOS. Szansą na zmniejszenie liczby zachorowań może być nagłe przyspieszenie tempa szczepień. Tomasz Hołod
Szczyt czwartej fali koronawirusa ma przyjść w grudniu - szacują eksperci z MOCOS. Szansą na zmniejszenie liczby zachorowań może być nagłe przyspieszenie tempa szczepień.

– Przewidujemy, że szczyt czwartej fali nastąpi w grudniu. Zachorować może 40 tys. osób dziennie. To najwyższy czas, żeby pomyśleć o poważnych restrykcjach – mówi prof. Tyll Krüger z grupy MOCOS analizującej przebieg pandemii COVID-19.

Reklama

28 października ministerstwo zdrowia oficjalnie poinformowało o 8378 nowych zakażeniach koronawirusem. Te liczby każdego dnia rosną i długo nie przestaną - wynika z prognozy rozwoju pandemii na kolejne tygodnie.

Czytaj więcej: Uczelnie wprowadziły zasady bezpieczeństwa związane z zagrożeniem COVID-19

– Obecnie obserwujemy bardzo mocny wzrost zakażeń, ale trzeba pamiętać, że czwarta fala zaczęła się już dość dawno, bo w sierpniu. Notowaliśmy wówczas małą liczbę zakażeń, ale wtedy też pojawił się pierwszy skok, a kolejny mamy właśnie w październiku – mówi prof. Tyll Krüger z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji na Politechnice Wrocławskiej. – Szczyt prognozujemy na połowę grudnia, ale co najbardziej niepokojące, zapotrzebowanie na łóżka w szpitalach przekroczy wtedy 40 tys. To ogromny problem – zauważa. I dodaje, że to dość optymistyczny wariant, bo może być znacznie gorzej.

Czytaj też: 30 Kreatywnych Wrocławia – Grupa MOCOS

Czwarta fala COVID-19. Tysiące zakażeń

Zdaniem naukowców dzienna liczba zgonów będzie oscylować w granicach 240.

– Mogą pojawić się jednak czynniki, które zadecydują, że ta predykcja nie będzie dokładna – podkreśla doktorant Marcin Bodych z grupy MOCOS. Tym czynnikiem jest m.in. dzienna liczba przeprowadzanych testów. – Liczba zgonów będzie jednak mniejsza niż w trakcie poprzedniej, trzeciej fali. Wynika to ze szczepień, które o 80 proc. obniżają ryzyko zgonu.

Grupa MOCOS przewiduje, że na Dolnym Śląsku liczba hospitalizacji w czasie czwartej fali będzie się wahać między 2 a 3 tys. Te liczby mogą być mniejsze, jeśli zostaną wprowadzone rozwiązania hamujące rozwój pandemii.

– Trzeba zaznaczyć, że przedstawiony scenariusz odnosi się do sytuacji, gdy w naszym kraju nie zostaną wprowadzone żadne obostrzenia związane z pandemią. Wszystko zależy więc od tego, jakie działania zostaną podjęte, aby zatrzymać rosnącą falę zakażeń. Najwyższy czas pomyśleć o wprowadzaniu restrykcji – podkreślił prof. Tyll Krüger. Nagły wzrost liczby zaszczepionych osób nie spowolni już rozwoju pandemii. Na to jest za późno.

Grupa MOCOS profesor Tyll Krüger z Politechniki Wrocławskiej

Grupę założył 12 lutego 2020 r. profesor Tyll Krüger z Politechniki Wrocławskiej, fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl

Co należy zrobić? Prof. Krüger wspominał o lockdownie, który może być niemożliwy do wprowadzenia z przyczyn ekonomicznych. Możliwe są inne rozwiązania: natychmiastowe przejście na naukę zdalną na uczelniach, wejście np. do restauracji tylko dla osób z certyfikatem szczepień czy masowe testowanie uczniów w szkołach. W ten sposób wykrywa się więcej przypadków i chorzy idą na kwarantannę nie przenosząc wirusa poza swoje gospodarstwo domowe. To ważne, gdyż dzieci i młodzież mogą przenosić wirusa, chociaż sami COVID-19 przechodzą łagodniej.

Na Dolnym Śląsku współczynnik R wynosi obecnie 2. To oznacza, że średnio jedna osoba zakażona może zakazić dwie kolejne.

– To dość problematyczna sytuacja w całym województwie – zauważa Bodych. Poziom wyszczepialności we Wrocławiu jest wysoki, ale gorzej jest w mniejszych miejscowościach. W Polsce współczynnik wynosi 1,8.

Pandemia COVID-19 a Wszystkich Świętych

W najbliższych dniach tłumy wyruszą na cmentarze, gdzie nawiedzą groby swoich bliskich. Czy to bezpieczne?

– Rzadziej dochodzi do zakażeń na otwartym terenie. To widać w całej Europie. Wieje wiatr i aerozol się nie akumuluje. Problematyczna jest sama podróż, spotkania z rodziną i spędzanie czasu w większej grupie – mówi prof. Krüger. Eksperci sugerują, żeby po nawiedzeniu nekropolii unikać większych spotkań.

W trakcie Wszystkich Świętych na wybranych wrocławskich cmentarzach będzie można zaszczepić się przeciwko COVID-19 w SZCZEPCIObusie. Sprawdź harmonogram szczepień w mobilnym punkcie szczepień.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl