Przez kilkadziesiąt lat Władysław Bartoszewski był jedną z barwniejszych i charakterystycznych postaci życia politycznego w Polsce.
Historyk, polityki i dyplomata był więźniem w Auschwitz, działaczem Rady Pomocy Żydom „Żegota”, sześć i pół roku spędził w więzieniach stalinowskich, w stanie wojennym był internowany. Autor m.in. tak ważnych dla polskiej historiografii książek jak „Ten jest z ojczyzny mojej” i „1859 dni Warszawy. Polacy z pomocą Żydom 1939-1945” (wspólnie z Zofią Lewinówną) oraz wielu innych.
W 1990 roku, po utworzeniu rządu Tadeusza Mazowieckiego, został ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Wiedniu. W 1995 roku oraz w latach 2000-2001 był szefem polskiej dyplomacji, w latach 1997-2001 senatorem Rzeczypospolitej Polskiej.
W swoich wystąpieniach nie przebierał w słowach, a cytaty „Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto”, „Człowiek żyje długo, co nie znaczy zawsze mądrze, ale też nie całkiem głupio”, czy „Kocham moich Rodaków, choć doprowadzają mnie do cholery” przeszły już do historii.
Władysław Bartoszewski a Wrocław
W 2004 roku Władysław Bartoszewski został Honorowym Obywatelem Wrocławia. W 2012 r podczas Wrocław Global Forum otrzymał nagrodę Freedom Awards, która honoruje osoby oraz organizacje broniące idei wolności na świecie oraz przyczyniające się do szerzenia swobód obywatelskich.
W 2013 r. umową darowizny historyk przekazał do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich swoje prywatne zbiory i archiwum. Są tu gromadzone przez całe życie druki, archiwalia dotyczące historii Polski – książki, czasopisma konspiracyjne, plakaty, ulotki i zdjęcia z okresu okupacji, a także korespondencja z wybitnymi osobistościami świata kultury. Mówił wtedy: – Wrocław mnie zachwycił, spotykałem tu zawsze życzliwych ludzi ze świata kultury, ze środowisk katolickich – wspominał. – Wrocław nadał mi honorowe obywatelstwo, Uniwersytet Wrocławski przyznał doktorat honoris causa, choć jeszcze nie wiedzieli, że przekażę swoje zbiory Ossolineum.
Wydarzenia w setną rocznicę urodzin
Na 4 marca Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na wystawę i sympozjum.
W kamienicy Pod Złotym Słońcem częścią wystawie stałej, „Misja: Polska”, jest Gabinet Władysława i Zofii Bartoszewskich.

Wystawa Bartoszewski. Dlaczego nie ja?
Wystawa Muzeum Pana Tadeusza

Sympozjum „Bartoszewski. Inicjator nowych idei”
Konferencje / Wykład Wydarzenie online
W marcu w rynku zaplanowana jest wystawa.
Na koleją zaprasza Ossolinem, gdzie 22 kwietnia otwarta zostanie ekspozycja prezentującej wybrane obiekty z kolekcji Władysława Bartoszewskiego pokazujące jego zainteresowania i pasje historyczne, zaangażowanie polityczne, społeczne, religijne i patriotyczne. Wystawie będzie towarzyszył katalog.