Na Brochowie urodzą w lepszych warunkach [ZDJĘCIA]

Przyszłe mamy, które w najbliższym czasie chciałyby rodzić w szpitalu na Brochowie mogą odetchnąć z ulgą. Po półtoramiesięcznej przerwie w szpitalu im. Falkiewicza  znów otwarto oddział ginekologiczno-położniczy i oddział neonatologiczny.

 • W nowej sali porodowej na Brochowie kobiety mają większą intymność

  W nowej sali porodowej kobiety mają większą intymność

 • Przy okazji remontu wyczyszczono marmurowe posadzki

  Przy okazji remontu wyczyszczono marmurowe posadzki

 • Nowa poręcz dla rodzących pojawiła się po remoncie porodówki na Brochowie

  Dodano też poręcze dla ciężarnych

 • Łazienka przy sali porodowej dostosowana jest dla niepełnosprawnych

  Łazienka przy sali porodowej dostosowana jest też dla niepełnosprawnych

 • Położne i lekarze mają bezpośredni dostęp do rodzących

 • Powstała nowa sala do porodów rodzinnych

 • Przy okazji przemalowano pokój do porodów rodzinnych

 • Łazienka w jednym z odnowionych pokoi o podwyższonym standardzie

 • Oddział neonatologiczny (odnowiony wcześniej) był nieczynny z powodu remontu porodówki


Pierwsze ciężarne pacjentki przyjęto w poniedziałek. We wtorek odebrano już 16 porodów.

Położne same sprzątały

Od pierwszego czerwca porodówka była nieczynna z powodu gruntownego remontu. – Jeszcze w piątek wyglądało tu jak na placu budowy. Mało kto wierzył się, że się uda doprowadzić do otwarcia w poniedziałek. Same podkasałyśmy rękawy i robiłyśmy porządki – opowiada Bożena Górska, oddziałowa na porodówce .

Porodówka na Brochowie przeszła gruntowną przemianę. Wymieniono wszystkie instalacje zarówno elektryczne jak i wodno-kanalizacyjne i wentylację. Wymieniono też wszystkie kaloryfery i całą armaturę sanitarną. Wcześniej już wstawiono nowe okna. Zrobiono też nową łazienkę na bloku porodowym a ściany pomalowano, na przyjemne pastelowe kolory i zpołozono nową wykładzinę. Są też nowe łóżka porodowe, które kupiła fundacja szpitala i nowe urządzenie do KTG.

Nowocześniej i intymniej

 – Najważniejsza jednak zmiana to podział dużej sali na kilka mniejszych salek porodowych, dzięki czemu rodzące panie mają zapewnioną intymność, a jednocześnie położne i lekarze mają do nich dostęp – podkreśla Janina Chrupek,  zastępca dyrektora ds. ekonomiczno- eksploatacyjnych w szpitalu na Brochowie. Oprócz tego utworzono kolejną, trzecią już salę do porodów rodzinnych, które cieszą się ogromną popularnością.  

Remont porodówki kosztował 200 tys. zł, z czego 190 tys. zł dał Urząd Marszałkowski , a resztę sumy dołożyli sponsorzy.

Pod koniec roku za 610 tys. zł. zakupiono też sprzęt w ramach poprawy opieki perinatalnej, m.in. 2 inkubatory, lampy do fototerapii, aparaty do znieczulania ogólnego, stanowisko do resuscytacji noworodka a także tzw. ciepłe gniazdko (rodzaj becika w kształcie rożka) dla wcześniaków leżących w inkubatorze.  

W planach szpital ma też – jak będą pieniądze - malowanie oddziału położniczego na V piętrze, gdzie leżą mamy z dziećmi po porodzie i zakup nowych łóżek.

W szpitalu na Brochowie rodzi się średnio 220 dzieci miesięcznie. To jedyna porodówka we Wrocławiu, gdzie rodzące mogą skorzystać ze znieczulenia okołooponowego przez całą dobę.

Eliza Głowicka

zdjęcia Tomasz WalkówZgłoś uwagę