wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Poradnik studenta 1: Czym i jak jeździć po Wrocławiu
Poradnik studenta 1: Czym i jak jeździć po Wrocławiu

Radzimy kiedy wybrać tramwaj, lub autobus, a gdzie najszybciej dotrzemy pociągiem. Podpowiadamy jak wypożyczyć miejski rower i gdzie kupić URBANCARD.

Reklama

CZYM JEŹDZIĆ PO MIEŚCIE?

We Wrocławiu tramwaje jeżdżą codziennie na ponad dwudziestu liniach. Autobusy natomiast obsługują około pięćdziesięciu tras. Te drugie dzielą się dodatkowo na: zwykłe, pospieszne, szczytowe, przyspieszone, podmiejskie i strefowe.

Pierwsze autobusy i tramwaje dzienne zaczynają kursować po godz. 4 rano, ostatnie zjeżdżają z tras około północy.

W nocy działa trzynaście linii autobusowych, które jeżdżą ze skrajnych dzielnic miasta przez centrum i Dworzec PKS. To ułatwia przesiadki, ale uwaga: nocne kursy nie są zbyt częste, autobusy odjeżdżają średnio co godzinę.

Rozkład jazdy MPK znajdziesz TUTAJ

Jak kupić bilet?

We Wrocławiu obowiązują dwa systemy biletowe: jednorazowych opłat za przejazd oraz system biletów czasowych. Są też bilety długoterminowe, tzw. przejazdówki. Najlepszą i najtańszą opcją dla studentów jest zakup biletu semestralnego, ulgowego (jest w wariancie na 4 i 5 miesięcy), który kosztuje 97 zł na dwie dowolne linie i 150 zł na wszystkie linie.

Ceny i inne informacje o biletach znajdziesz  TUTAJ.

Bilety komunikacji miejskiej można nabyć w wybranych kioskach (http://www.urbancard.pl/pl/maps/listing/-.html), biletomatach w pobliżu przystanków. Można za nie płacić gotówką (monetami i banknotami) oraz kartą.

Bilety są do kupienia także we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej, jednak w nich zapłacimy już tylko kartą. Za bilety we Wrocławiu można jeszcze zapłacić  za pomocą aplikacji na telefon oraz przez Internet.

Bilet na systematyczne przejazdy (na jedną, albo na więcej linii) najlepiej zakodować na URBANCARD (Wrocławskiej Karcie Miejskiej).

Aby ją zyskać, najpierw należy odwiedzić stronę: www.urbancard.pl, na której jest elektroniczny wniosek o wydanie karty. Wystarczy wypełnić puste pola, dołączyć swoje zdjęcie w formie elektronicznej i czekać na wyrobienie karty.  Na początku roku akademickiego, kiedy wniosków jest więcej, trzeba na to czekać nawet dwa tygodnie.

Karta URBANCARD upoważnia także do podróży pociągami na terenie miasta Wrocławia.

Z centrum miasta do odległych rejonów miasta: Leśnica, Pracze Odrzańskie, Psie Pole, Brochów lepiej, bo szybciej, jechać koleją.

Gdzie szybciej dotrzesz koleją zobacz TUTAJ.

Wolisz rower?

Karta URBANCARD umożliwia także korzystanie z systemu wypożyczalni rowerów miejskich. W ponad trzydziestu miejscach, m.in. przy akademikach Kredka i Ołówek, przy Dwudziestolatce, przy tzw. Sedesowcach w pobliżu Mostu Grunwaldzkiego, w pobliżu gmachu A1 Politechniki Wrocławskiej, w kilkunastu miejscach centrum miasta, do wypożyczenia jest kilkaset rowerów. Za pierwsze 20 minut nie płacimy. Więcej informacji o zasadach korzystania z rowerów miejskich TUTAJ

Jak zaplanować podróż?

1. Wyszukiwarki połączeń, np.: www.jakdojade.pl, www.poloko.pl, komunikacja.iwroclaw.pl

2. Zobacz, gdzie jest tramwaj, czy autobus: MAPA

3. Schemat komunikacji miejskiej TUTAJ

PRZYDATNE TELEFONY:

  • Biuro Obsługi Pasażera MPK, tel.: 71 321 72 71, e-mail:  [email protected]
  • Biuro Rzeczy Znalezionych MPK, ul. B. Prusa 75-79,  tel.: 71 372 28 90
  • Biuro Obsługi Pasażera URBANCARD, tel. 71 341 12 00, e-mail: [email protected]

wto, jkr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl