Pociągi z Wrocławia przyspieszają

Prace na trasach kolejowych wokół Wrocławia jeszcze trwają. Jednak już można odczuć na wielu liniach, że podróżuje się szybciej. Krócej jeździmy m.in. z Wrocławia do Jeleniej Góry, czy Warszawy. Czuć już pierwsze efekty modernizacji linii do Poznania. 


W tej chwili największą różnicę w komforcie i czasie podróży odczuwają pasażerowie składów ze stolicy Dolnego Śląska do Warszawy. Wraz z uruchomieniem przez Intercity połączeń obsługiwanych przez Pendolino czas spędzony w pociągu skrócił się z ponad 5 godzin do 3 h 42 minut. Jest już na tyle atrakcyjny, że pociąg może spokojnie konkurować z przejazdem samochodem.

Pendolino, Ryanair, PolskiBus, czy samochód? Test trasy Wrocław-Warszawa.

Ze zmodernizowanej trasy pod Pendolino, na Warszawę (przez Opole, Częstochowę Stradom) korzystają także podróżni jadący w kierunku Katowic i Krakowa. Kiedyś ta podróż była prawdziwym utrapieniem, a przejazd przez Śląsk ciągnął się w nieskończoność. Miedzy Wrocławiem a Krakowem jechało się 5 h i 15 minut. Od nowego rozkładu jazdy z 14 grudnia 2014 pociągi na tej trasie przyspieszyły i skróciły czas o prawie 2 godziny. Teraz według rozkładu jadą 3 h 23 minuty.

Choć remont na trasie E 59 z Wrocławia do Poznania ciągle trwają, to i na tej trasie już można odczuć przyspieszenie pociągów. Przekłada się to m.in. na podróż z Wrocławia do Rawicza i Obornik Śląskich.
 - Czas przejazdu do tych miast skrócił się już o kilkanaście minut. Po zakończeniu modernizacji trasy na dolnośląskim odcinku pociągi pasażerskie pojadą z prędkością 160 km/h co pozwoli dojechać do Poznania najszybszym pociągiem w ciągu 1 h i 40 minut – wylicza Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy spółki PKP PLK, która realizuje inwestycje w infrastrukturę.

Wrocław - 10 największych inwestycji PKP

Dobre czasy przejazdu zaczęły obowiązywać również na linii Wrocław, Wałbrzych, Świdnica, Jelenia Góra, Szklarska Poręba. Przewoźnicy już mogą wykorzystywać odnowioną infrastrukturę i dzięki temu znacznie skrócili czas przejazdu. Teraz z Wrocławia do jeleniej Góry dojedziemy w 2h i 20 minut, kiedyś trwało to 3 h i 30 minut. Do tego większość składów obsługujących tę trasę to nowoczesne pociągi Newag Impuls.

Wirtualny spacer po pociągu Impuls

Zgłoś uwagę