We wtorek otwarcie placu św. Jana Chrzciciela – patrona Wrocławia [WIDEO]

Od 28 października plac tuż za tzw. Bramą Kluskową, przy Muzeum Archidiecezjalnym będzie oficjalnie nosił nazwę pl. św. Jana Chrzciciela. Na uroczyste nadanie nazwy są zaproszeni wszyscy Janowie.

  • Brama Kluskowa prowadzi do pl. św. Jana

    Brama Kluskowa prowadzi do pl. św. Jana; fot. www.wroclaw.pl

  • plac św. Jana

    Od 28.10 to miejsce będzie się nazywało pl. św. Jana Chrzciciela; fot. www.wroclaw.pl

  • św. Jan Wrocław Ostrów Tumski

    – On był tak czarny, że jeszcze miesiąc temu wyglądał jak diabeł, a jest to wizerunek św. Jana – mówi Wanda Ziembicka-Has; fot. www.wroclaw.pl


– Dla mnie było skandalem, że patron Wrocławia nie ma w naszym mieście swojej ulicy – mówi wrocławska radna Wanda Ziembicka-Has, która jest inicjatorską uhonorowania w ten sposób świętego. – Na tę uroczystość zapraszamy w samo południe 28 października wszystkich wrocławian, a szczególnie noszących imię Jan. Każdy z nich, niezależnie od wieku, otrzyma dyplom uczestnictwa w spotkaniu Janów, który będzie opatrzony komentarzem prof. Jana Miodka o tym wyjątkowym imieniu – dodaje Wanda Ziembicka-Has.

Na wydarzenie o godzinie 12.00 zaproszeni są także obcokrajowy mieszkający we Wrocławiu, a noszących odpowiedniki imienia Jan. To między innymi białoruski Iwan, czeski Honza, duński Iven, Francuski Jean, hiszpański Juan, irlandzki Shawn, norweski Evan czy węgierski János.

Podczas wydarzenia zabrzmi tradycyjny kanon „Panie Janie” w wykonaniu młodzieżowego chóru z XIII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu pod kierownictwem muzycznym p. Magdaleny Lipskiej. – Jeśli pogoda pozwoli, nie będzie padało i nie będzie wilgoci, to będziemy mogli usłyszeć także barokowe skrzypce, na których zagra Robert Bachara – dodaje Wanda Ziembicka-Has.

Ciekawostką jest fakt, że przy okazji remontu Muzeum Archidiecezjalnego został wyczyszczony plafon przy balkonie pracowni witrażystów. – On był tak czarny, że jeszcze miesiąc temu wyglądał jak diabeł, a jest to wizerunek św. Jana – mówi Wanda Ziembicka-Has. – Okazało się, że komuniści kazali ten plafon zdjąć, bo nie chcieli tam świętego, ostatecznie został zamalowany smołą – dodaje.

Św. Jan Chrzciciel, kuzyn Jezusa, jest patronem Wrocławia najprawdopodobniej dzięki pierwszemu biskupowi stolicy Dolnego Śląska, który nosił właśnie to imię. Święty jest patronem archikatedry wrocławskiej oraz widnieje w herbie miasta. Liturgiczna uroczystość narodzin św. Jana przypadająca 24 czerwca jest świętem Wrocławia.Zgłoś uwagę