wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Opieka wytchnieniowa teraz także w mieszkaniach opiekunów

Po pokojach wytchnień i mieszkaniach wytchnień przyszedł czas na kolejny etap programu opieki dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Znalazły się środki na to, by opiekę wykonywać w domach mieszkańców Wrocławia. – Dzięki temu, że zaopiekujemy się niepełnosprawnymi, ich opiekunowie będą mogli odetchnąć, podreperować zdrowie, normalnie funkcjonować – tłumaczy Andrzej Mańkowski, zastępca dyrektora MOPS we Wrocławiu. Do końca grudnia do dyspozycji potrzebujących jest 1000 godzin opieki wytchnieniowej.

Reklama

Pomóc odpocząć opiekunom

Usługi opieki wytchnieniowej świadczone będą przez asystentów osobistych osób niepełnosprawnych (zatrudnianych przez trzy fundacje – Eudajmonia, Imago, „Promyk Słońca”) w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością, w ramach pobytu dziennego między 6.00 a 20.00. Liczba przyznanych godzin zależeć będzie od potrzeb potencjalnych beneficjentów oraz możliwości organizacyjnych

– Wraz z prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem bardzo mocno stawiamy na to, aby uzupełnić ofertę wsparcia dla osób z niepełnosprawnością. Tylko razem i interdyscyplinarnie można więcej, dlatego spotykamy się z organizacjami pozarządowymi, z którymi chcemy poszerzyć przestrzenie Wrocławia bez barier, ale też pokazywać, że organizacje przynoszą nam nieraz różnego rodzaju pomysły – wyjaśnia Bartłomiej Skrzyński, rzecznik miasta Wrocławia ds. osób niepełnosprawnych, który dodaje, jak ważny jest odpoczynek opiekuna. – Przy obecnym wsparciu jest szansa, aby załatwił swoje sprawy, przeskanował zdrowie, a czasem, aby mama wybrała się do kosmetyczki, a tata pojechał naprawić samochód – podkreśla.

Pionierskie mieszkania z pokochami wytchnień

– Środki udało się pozyskać z ministerialnego programu, choć prezydent Jacek Sutryk znacznie wcześniej dostrzegł potrzebę wsparcia osób z niepełnosprawnościami. – Zanim powstał program rządowy zainicjowaliśmy działania z mieszkaniem opieki wytchnieniowej. Ale ze środków można było skorzystać dzięki organizacjom pozarządowym, ich doświadczeniu – zwraca uwagę Andrzej Mańkowski z MOPS (ośrodek wspólnie z gminą Wrocław realizuje program opieki wytchnieniowej w 2019 roku).

Zobaczcie mieszkanie z pokojami wytchnień

Przedstawiciele organizacji pozarządowych zaznaczają, że opieka wytchnieniowa w mieszkaniach opiekunów jest niezwykle istotna. – Cieszymy się, że możemy trochę odciążyć rodziców. To uzupełnienie naszych działań, bo takie wsparcie jest konieczne – przekonuje dr. Adrianna Pietraszkiewicz, członek zarządu fundacji „Promyk Słońca”, która zajmuje się dziećmi.

Piotr Kuźniak, prezes zarządu fundacji „Imago” mówi, że bez wspierania opiekunów nie można zapewnić długofalowych efektów. – Z punktu widzenia naszego społeczeństwa to wyzwanie cywilizacyjne, bo liczba osób starszych będzie się zwiększać, a bez dobrze funkcjonujących opiekunów nie będziemy mieli dobrze funkcjonujących osób zależnych.

Kto skorzysta ze wsparcia

Z usług mogą skorzystać opiekunowie faktyczni osób z niepełnosprawnościami, spełniający następujące kryteria:

1. Miejsce zamieszkania na terenie gminy Wrocław;

2. Sprawowanie opieki faktycznej nad osobą z orzeczoną niepełnosprawnością

  • w przypadku osób dorosłych do ubiegania się o wsparcie wymagany jest orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności;
  • w przypadku osób poniżej 16 roku życia wymagane jest wskazanie w orzeczeniu o niepełnosprawności konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji i konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji (punkt 7 i 8 orzeczenia);

3. Niekorzystanie z innych form usług w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością.

Spełnienie kryteriów grupy docelowej będzie weryfikowane w procesie rekrutacji za pomocą dokumentów (orzeczenie o niepełnosprawności / stopniu niepełnosprawności), zaświadczeń oraz oświadczeń osób ubiegających się o wsparcie.

Kontakt do fundacji

Jeżeli spełnione są kryteria, opisane wyżej, należy skontaktować się z jedną z trzech fundacji:

Fundacja Eudajmonia

https://www.promykslonca.pl/opieka-wytchnieniowa/

Osobami do kontaktu są Aleksandra Bojo i Anna Jeżowska-Siwek.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl