wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Odsłonięcie tablicy na dawnej siedzibie Ossolineum [ZDJĘCIA]

W środę, 8 lipca, na budynku Lwowskiej Narodowej Naukowej Biblioteki Narodowej Ukrainy im. W. Stefanyka we Lwowie odsłonięto tablicę upamiętniającą, że to właśnie ten budynek w latach 1827-1940 był siedzibą Ossolineum.

Reklama

Osiem lat trwały rozmowy, aby na budynku biblioteki, który kiedyś był domem Ossolineum, zawisła pamiątkowa tablica. Trudne rozmowy. Wreszcie udało się. W uroczystym odsłonięciu wzieli udział: Myroslaw Romaniuk – dyr. Biblioteki im. Stefanyka, Adolf Juzwenko – dyrektor Ossolineum, Tomasz Smolarz – wojewoda dolnośląski, Oleh Syniutka – szef okręgu lwowskiego, a także  Rafał Dutkiewicz – prezydent Wrocławia i przedstawiciele władz Lwowa. Na tablicy wyryto napis w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim: „W tym budynku w latach 1827-1940 miał swą siedzibę ufundowany w roku 1817 przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego zakład Narodowy im. Ossolińskich”.

Podczas uroczystości wszyscy przemawiający podkreślali, jak ważna jest współpraca obu narodów także na arenie kultury, edukacji i sztuki. Nie obyło się jednak bez niespodzianek. Podczas aktu odsłonięcia, gdy do zdjęcia płachty osłaniającej tablicę zaproszono wszystkich ważnych gości – urwano sznurek. Na szczęście niezręczną sytuację obrócono w żart – że może i współpraca polsko-ukraińska nie należy do najłatwiejszych, to jednak jest skuteczna. Po chwili, za pomocą drabin, udało się bowiem odsłonić całą tablicę.

Zakład Narodowy Ossolińskich nie miał szczęścia do obchodzenia okrągłych jubileuszy. W 1917 roku, gdy minęło 100 lat od założenia zakładu, trwała wojna. Nie był to czas, aby świętować. Dopiero w 1927 roku, niestety już po śmierci założyciela, Józefa Maksymiliana Ossolińskiego, postanowiono upamiętnić jego osobę, właśnie wmurowując pamiątkową tablicę. Dodatkowo była to okazja do uczczenia minionego stulecia zakładu. – To była ogromna uroczystość. Telegramy i listy gratulacyjne przychodziły nie tylko z Polski czy sąsiednich krajów. Odbierano gratulacje nawet z Australii czy Egiptu – mówi Adolf Juzwenko, dyrektor Ossolineum. – W archiwum dotarłem także do listu od ukraińskiej organizacji. To pełen szacunku list, w którym autorzy podkreślają, jaką rolę nie tylko dla Polski, ale dla wszystkich słowiańskich narodów odgrywało Ossolineum – dodaje. Przed środową uroczystością udało się zwiedzić obiekt. Zdjęcia z tej krótkiej wycieczki możecie zobaczyć w galerii.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl