wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. EKOSTRAŻ i straż pożarna z Sercem dla Zwierząt

Wrocław nagrodził osoby, które pomagają zwierzętom. Laureatami pierwszej  edycji nagrody Serce dla Zwierząt została wrocławska EKOSTRAŻ. Nagroda dodatkowa – honorowa powędrowała do wrocławskiej straży pożarnej. Uroczystość wręczenia nagród odbyła w niedzielę, 13 listopada, na wrocławskich Partynicach

Reklama

Władze Wrocławia postanowiły uhonorować ludzi, którzy poświęcają swoje życie na pomaganie zwierzętom, organizacje, które wspierają naszych braci mniejszych, służby, które nie odwracają się od zwierzęcego nieszczęścia. – To wyróżnienie będzie podziękowaniem władz miasta i mieszkańców za ich działalność, za misję w ratowaniu zwierząt – mówi Barbara Borzymowska, pomysłodawczyni akcji.

W tym roku nagrodę odebrali: EKOSTRAŻ i wrocławska straż pożarna. Pamiątkowe tabliczki zostały umieszczone na ścianie trybuny głównej wrocławskich Partynic. Pomysł jest taki, aby rokrocznie przybywał tam takich tabliczek, będących podziękowaniem i uznaniem od władz miasta dla tych, którzy codziennie poświęcają swój czas, zdrowie i bardzo często nerwy na ratowanie i pomaganie zwierzętom.

W tym roku kapituła nagrody postanowiła przyznać ją EKOSTRAŻY. Ta organizacja na co dzień walczy o życie, zdrowie, a często o godną śmierć zwierząt, dla których nie ma już ratunku. Niejednokrotnie donosiliśmy na naszym portalu o interwencjach EKOSTRAŻY. Ilość uratowanych przez nich zwierząt liczona jest w tysiącach. EKOSTRAŻ to przede wszystkim ludzie, którym zależy. Nie przejdą obojętnie obok krzywdy, która dzieje się naszym braciom mniejszym. – Dla mnie EKOSTRAŻ to odreagowanie codziennej wymagającej i odpowiedzialnej pracy. Mogę poświęcić się temu, co kocham. Pomaganiu i ratowaniu zwierząt – powiedziała Anna Chrobot, odbierając nagrodę dla swojej organizacji. Przyznała jednak, że coraz częściej zdarzają się interwencje, które można opisać jednym słowem: makabra. Zagłodzone psy, zwierzęta konające przez kilka dni pod bokiem obojętnych właścicieli. Aby być wolontariuszem, trzeba mieć dużo siły i odporności. Cały czas prowadzony jest nabór na osoby, mogące pomóc w fundacji. Jednak dobrze jest, gdy z zgłaszającej się grupy 20 osób w szeregach EKOSTRAŻY pozostanie jedna. 

Mamy nadzieję, że nagroda Serce dla Zwierząt, będzie świedectwem, że walka tej organizacji nie pozostaje niezauważona przez władze miasta. Życzymy wielu uratowanych zwierzaków i całą masę siły, aby o nie walczyć.  

 W tym roku kapituła konkursu, oprócz laureata wyłonionego podczas głosowania, postanowiła wyróżnić honorowym tytułem Serce dla Zwierząt wrocławską straż pożarną.

– Strażacy zawsze pomagają zwierzętom. Ściągają koty z drzew i dachów, uwalniają dzikie zwierzęta z różnych pułapek, wyciągają je z kanałów i jam. Zasłużyli na ten tytuł – powiedziała Barbara Borzymowska, przewodnicząca kapituły konkursowej. Nagrodę w imieniu komendanta i wszystkich strażaków odebrał Mariusz Urbaniak – oficer prasowy. – Ratujemy nie tylko koty, które wdrapały się na drzewo zbyt wysoko i  nie radzą sobie z drogą powrotną. Często pomagamy psom. Były interwencje, podczas których wyciągaliśmy psiaki z przerębli. Uwalnialiśmy z balkonów zwierzaczki pozostawione przez niefrasobliwych właścicieli. Pomagamy zwierzętom dzikim, a także ptakom. Nie tak dawno ratowaliśmy gawrona, który zaplątał się w siatkę, którą ktoś pozostawił na drzewie – mówił Mariusz Urbaniak. Oficer dodał także, że nagroda jest dla strażaków wielkim wyróżnieniem – szczególnie dla niego samego, bo jest wielkim miłośnikiem zwierząt – zwłaszcza psów, i często sam o sobie mówi „psi tata”.

Wszyscy nominowani do nagrody otrzymali pamiątkowe dyplomy. Mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie za rok. Już wiosną 2017 r. startuje druga edycja Serca dla Zwierząt,

Kapituła konkursu Serce dla Zwierząt: Barbara Borzymowska – przewodnicząca kapituły, reprezentująca prezydenta miasta, prof. Mirosława Nowak-Dziemianowicz – DSW, Zofia Białoszewska – dyrektor Wrocławskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, Małgorzata Wieliczko – sekretarz redakcji www.wroclaw.pl, prof. Andrzej Wiszniewski – PWr, Jerzy Sawka – dyrektor Wrocławskich Torów Wyścigów Konnych Partynice, Marcin Wierzba – Urząd Miejski Wrocławia, Mateusz Czmiel – telewizja ECHO24 i Maciej Sas – „Gazeta Wrocławska”. 

Poznajcie kandydatów zgłoszonych przez naszych czytelników – za pomoc, często za ratowanie życia i zdrowia zwierzaków. Można było zgłaszać organizacje, stowarzyszenia lub zwykłych mieszkańców, którzy wspierają naszych czworonożnych lub skrzydlatych sąsiadów. 

Zgłoszeni kandydaci

PrzygarnijKOTA

Jest to grupa prywatnych osób, które od wielu lat, bezinteresownie walczą na rzecz bezdomnych kotów we Wrocławiu. Na swojej stronie  przygarnijkota.pl  prezentują koty z wrocławskiego schroniska, a także z domów tymczasowych, szukają im nowych domów, pomagają leczyć te chore, przeprowadzają akcje sterylizacji kotów wolno żyjących. Dzięki ich działalności setki, jeśli nie tysiące czworonogów znalazło nowy dom.

Wioletta Majchrzak

Wolontariuszka fundacji Kocie Życie. Od czterech lat prowadzi dom adopcyjny, przyjmuje w nim nie tylko koty bezdomne, ale także zwierzęta po wypadkach, w trakcie leczenia, a także małe kocie oseski – którym zastępuje mamę. Właścicielka 4 własnych czworonogów. Poświęca swój czas na szukanie stałych i odpowiedzialnych domów dla tych kotów, które większość skazałaby na uśpienie. Edukuje ludzi, że koty po wypadkach, kalekie – także mogą zostać kochanymi, domowymi pupilami. Jak sama mówi nie ma mowy o poświęcaniu się dla zwierząt. Kocha im pomagać i bez tego nie byłaby sobą.

Małgorzata Szablowska

Ratuje bezdomne koty, sterylizuje i szuka im nowych domów. Pomogła już ponad 130 kotom, ostatnio też kilku psom. Prowadzi dom tymczasowy z całym serwisem pomocowym na jej koszt - leczenie, szczepienie, odrobaczanie i pielęgnacja. Jeśli trafi do niej dziki i nieoswojony zwierzak wymagający opieki, całymi dniami z cierpliwością i poświęceniem resocjalizuje go. Przerobiła jeden pokój w swoim domu dla nowych tymczasowych kotów – taka kwarantanna z osiatkowanymi drzwiami, żeby przyzwyczajanie się do nowego otoczenia przebiegało dla nich jak najlżej. Po tym czasie do dyspozycji czworonogów jest cały dom pani Małgorzaty. Dodatkowo prowadzi blog zamoimidrzwiami, w którym opisuje swoje „kocie’ przejścia, udziela porad i wspiera wszystkich kociarzy.

Koty z Góralskiej – Wrocław

„Koty z Góralskiej” to grupa znajomych, którzy wspólnie starają się poprawić los kotów wolno żyjących na ulicy Góralskiej we Wrocławiu. Stado to liczy około setki czworonogów. Wolontariusze  sterylizują, badają, leczą, szukają domów, czasem też pomagają odejść bez bólu. Działają już 6 lat w 100 procentach jako wolontariusze. Najczęściej dokładają sami do akcji ratowania czworonogów. Ich podopiecznych znajdziecie na stronie kotyzgoralskiej.

EKOSTRAŻ

Ta wrocławska organizacja liczy obecnie 17 członków, w tym 10 wykwalifikowanych i doświadczonych Inspektorów Ochrony Zwierząt. W latach 2010 - 2015 EKOSTRAŻ podjęła 2609 interwencji, udzielając bezpośredniej pomocy 3013 zwierzętom domowym, dzikim i wolno bytującym. Zajmują się wszystkimi zwierzętami: od skrajnie zaniedbanych krów przez stare schorowane psy wyrzucane przez ludzi do rowów po oseski wiewiórek. Od 2010 roku prowadzą program humanitarnej ochrony dolnośląskich jeży. Dzięki nim na wolność ponownie powróciło 221 dzikich jeży. Więcej o organizacji znajdziecie na stronie ekostraz.pl.

Joanna Kleszcz

Główny inspektor Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami we Wrocławiu. We wrocławskim schronisku dla bezdomnych zwierząt pielęgnuje czworonogi z największym poświęceniem i cierpliwością. Czułością i troską obdarza wszystkie – także te najstarsze, często schorowane i zapomniane. Jeśli nie pracuje w schronisku – to można ją spotkać w terenie. Jako inspektor jeździ po całym województwie na interwencje, ratując nie tylko psy i koty z makabrycznych warunków, ale także zwierzęta hodowlane, a często dzikie. Walczy o sprawy pokrzywdzonych zwierząt w sprawach sądowych. „Na służbie” potrzebujących zwierząt jest 24 godziny na dobę.

Serce dla zwierząt

W tej akcji nie chodzi o organizowanie plebiscytu popularności. Chodzi o pokazanie często bezimiennych osób, które walczą o poprawę bytu naszych braci mniejszych. To nie musi być heroiczne postępowanie. To może być zwykła i systematyczna praca dla zwierząt, którą wykonują zwykli ludzie – między innymi mieszkańcy naszego miasta.

Raz do roku – w październiku, miesiącu dobroci dla zwierząt, wybrana przez kapitułę osoba lub organizacja czy stowarzyszenie, otrzyma odznaczenie „Serce dla zwierząt”. Kapituła będzie składać się z przedstawicieli władz miasta, mediów, organizacji pro-zwierzęcych. Kandydatów do tego odznaczenia będzie mógł zgłosić każdy.

Kandydatem może być osoba, firma, stowarzyszenie, fundacja z Polski i działająca na jej terenie. Laureata wybiera kapituła większością głosów. 

Kandydatów można było zgłaszać do 1 lipca 2016 roku.

Osoby zasiadające w kapitule:

  • prof. Andrzej Wiszniewski
  • prof. Mirosława Nowak-Dziemianowicz, dziekan Wydz. Nauk Społecznych DSW
  • Barbara Borzymowska – reprezentant prezydenta Wrocławia
  • Marcin Wierzba – Centrum Przyjaznych Relacji Ludzie-Zwierzęta
  • Zofia Białoszewska – dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt
  • Maciej Sas – dziennikarz „Gazety Wrocławskiej”
  • Mateusz Czmiel - dziennikarz
  • Małgorzata Wieliczko – sekretarz redakcji www.wroclaw.pl

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl