Noc Laboratoriów: Sprawdź, jak rozpoznać alergię

Podczas Nocy Laboratoriów na warsztaty zaprasza firma EUROIMMUN, producent testów do diagnostyki laboratoryjnej. Uczestnicy będą mieli okazję przeprowadzić wybrane etapy inkubacji testów alergologicznych.

  • W programie II Nocy Laboratoriów są warsztaty w pracowniach firmy EUROIMMUM, fot. organizatorzy


We Wrocławiu Noc Laboratoriów jest organizowana już po raz drugi. Przed rokiem pracownie specjalistyczne, sale ćwiczeniowe oraz miejsca na co dzień niedostępne ponad dwudziestu instytucji, m.in. uczelni, instytutów badawczych, światowych koncernów i instytucji (np. policji) odwiedziło około czterech tysięcy osób. Inicjatorami przedsięwzięcia są Nokia i Wrocławskie Centrum Badań EIT+.
W tym roku Noc Laboratoriów zaplanowano na sobotę 8 października. To nadzwyczajna okazja by z bliska i na żywo zaobserwować – a kilku przypadkach – samemu przeprowadzić eksperymenty z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury.

Taką okazją będzie wizyta w laboratorium szkoleniowym EUROIMMUN. Firma jest pionierem w zakresie upowszechniania diagnostyki alergii in vitro. Jako pierwsza wprowadziła innowacyjne profile alergiczne DPA-Dx (Defined Partial Allergen Diagnostics), które poszukują źródeł alergii na poziomie molekularnym. Dzięki temu można ustalić na jakie dokładnie białka danego alergenu pacjent jest uczulony. To jest istotne przed planowanym odczulaniem, wprowadzaniem diet eliminacyjnych, czy monitorowaniem rozwoju tolerancji.
Testy DPA-Dx mogą np. wskazać, czy alergia na mleko występuje wyłącznie po spożyciu świeżego, nieprzetworzonego termicznie mleka, czy też dotyczy mleka w każdej postaci.

Popularną metodą diagnostyki alergii są testy skórne, które jednak nie zawsze mogą być stosowane, np. w przypadku ciąży, choroby skóry lub przyjmowaniu niektórych leków. Alternatywą dla testów skórnych są testy serologiczne. Do przeprowadzenia badania w kierunku kilkudziesięciu alergenów wystarczy niewielka próbka krwi - tylko jedno ukłucie - i nie ma konieczności odstawienia leków antyhistaminowych. Można je wykonywać przy chorobach skóry, u osób starszych, kobiet w ciąży i u małych dzieci. Takie testy będą wykorzystywane podczas warsztatów zatytułowanych „Jak namierzyć alergię w laboratorium?”.

Zajęcia w laboratorium szkoleniowym EUROIMMUN przy ul. Widnej 2a we Wrocławiu potrwają około 90 minut. Mogą w nich wziąć udział osoby powyżej 16 roku życia. Organizatorzy zapraszają przede wszystkim młodzież.
W tym czasie uczestnicy m.in. samodzielnie wykonają testy alergologiczne z wykorzystaniem urządzeń automatyzujących pracę laboratorium.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale obowiązują na nie zapisy, bo liczba miejsc jest ograniczona. Na zajęcia można się zarejestrować za pośrednictwem strony: www.noclaboratoriow.pl w zakładce „Program”.

mw/w

Zgłoś uwagę