wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Nie żyje Paweł Jarodzki – malarz, współzałożyciel słynnej grupy Luxus

Paweł Jarodzki był malarzem, współzałożycielem legendarnej grupy Luxus. Ale oprócz obrazów tworzył także obiekty-rzeźby, pisał teksty, był kuratorem w BWA Awangarda, współzałożycielem nowej przestrzeni wystawienniczej 66P, członkiem Wrocławskiej Rady Kultury i profesorem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Miał 63 lata.    

Reklama

Paweł Jarodzki urodził się, wychowywał i całe życie spędził we Wrocławiu. Tu w 1978 roku rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa, Rzeźby i Grafiki w, wówczas Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, dziś Akademii Sztuk Pieknych (dyplom w 1984).

W trakcie studiów, w 1980 roku, wspólnie z przyjaciółmi (i późniejszą małżonką Bożeną Grzyb) założył grupę Luxus, której powstaniu towarzyszyło także wydanie pisma Luxus (do 1992 roku ukazało się 9 numerów). W grupie, która istniała do 1997 roku pracowali Ewa Ciepielewska, Marek Czechowski, Artur Gołacki, Andrzej Jarodzki, Jerzy Kosałka organizując akcje, performansy, happeningi. Luxus zajmował się sztuką pop artu, wykorzystując ikony kultury masowej i komentując aktualne wydarzenia. 

Jak Pawła pożegnali najbliżsi?

Członkowie grupy pożegnali go na profilu FB Magazynu Luxus słowami: 

„Odszedł z łez padołu nasz najlepszy przyjaciel Paweł Jarodzki. Ojciec dyrektor Grupy LuXus, Świetny Artysta i Wielki Człowiek. Smutek i płacz”.

Od 1987 roku Paweł Jarodzki pokazywał też swoje prace indywidualnie, poza grupą Luxus. – Charakterystyczną cechą jego malarstwa było zastosowanie szablonu wykonywanego najczęściej na podstawie zdjęć prasowych i ich fragmentów – podkreślała kuratorka Hanna Wróblewska z Zachęty Narodowej Galerii Sztuki. 

Czym zajmował się Paweł Jarodzki?

Sam artysta podkreślał, że zajmuje się obserwowaniem rzeczywistości, jest fanem pop artu, inspiruje go brutalna rzeczywistość, gazety, ulica i telewizja. Malował m.in. na starych obrazach, płytach blaszanych lub pilśniowych, tekturze i papierze. Pasjonował się też komiksem, korzystał w pracach z komiksowych motywów.

We wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych prowadził pracownię multimediów, był kuratorem Galerii BWA Awangarda, założył (wspólnie z Renatą i Rafałem Jarodzkimi oraz Markiem Puchałą) nową przestrzeń dla kultury 66P (z adresem w Centrum Sztuk Performatywnych „Piekarnia”), zasiadał we Wrocławskiej Radzie Kultury. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl