Nagroda Angelus i Silesius 2021. W sobotę poznamy zwycięzców [TRANSMISJA]

Po raz kolejny obydwie nagrody wrocławskie – Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus i Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius – zostaną wręczone podczas wspólnej gali wieńczącej Bruno Schulz. Festiwal. 


W sobotę 16 października poznamy także laureata nagrody dla najlepszego tłumacza i Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej. Silesiusa za całokształt twórczości odbierze poeta Ryszard Krynicki. 

Nagroda Angelus po raz 16.!

Autor nagrodzonej książki otrzyma statuetkę projektu Ewy Rossano oraz 150 tysięcy złotych. W przypadku gdy Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus trafi w ręce zagranicznego pisarza, osobną nagrodę za przekład (40 tys. zł) odbierze tłumacz. Autorzy książek zakwalifikowanych do finałowej siódemki otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 5 tys. zł jako wyróżnienie za nominację.

W niedzielę 17 października o 12.00 do Klubu Proza będzie można przyjść na spotkanie z laureatem Angelusa, które odbędzie się podczas Bruno Schulz. Festiwal. 

Bruno Schulz. Festiwal 2021

Bruno Schulz. Festiwal 2021

Dla wszystkich / Spotkania / Spotkania z autorami
Termin od 12 października 2021 do 17 października 2021

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Siedmiu finalistów Angelusa

1. Kateryna Babkina, „Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek”, tłum. Bohdan Zadura, Warsztaty Kultury (Ukraina)
2. Petro Jacenko, „Magnetyzm”, tłum. Marcin Gaczkowski, Wydawnictwo Warstwy (Ukraina)
3. Michał Komar, „Skrywane”, Czuły Barbarzyńca Press (Polska)
4. Siergiej Lebiediew, „Debiutant”, tłum. Grzegorz Szymczak, Wydawnictwo Claroscuro (Rosja)
5. Sigitas Parulskis, „Ciemność i partnerzy”, tłum. Izabela Korybut-Daszkiewicz, Wydawnictwo Czarne (Litwa)
6. Wołodymyr Rafiejenko, „Najdłuższe czasy”, tłum. Anna Ursulenko i Marcin Gaczkowski, Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej (Ukraina)
7. Mirosław Tryczyk, „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć”, Wydawnictwo Znak Literanova (Polska)

W prestiżowym gronie mamy dwóch polskich autorów, w tym związanego z Wrocławiem Mirosława Tryczyka, doktora nauk humanistycznych i filozofa, dawniej pracownika naukowego Wyższej Szkoły Zarządzania „Edukacja”. 

Książki do ścisłego finału wybrało jury w składzie: Mykoła Riabczuk (przewodniczący), Marcin Cieński, Urszula Glensk, Ryszard Krynicki, Anna Nasiłowska, Małgorzata Szpakowska i Piotr Śliwiński.

Głosujmy na ulubioną książkę

Jeszcze do piątku 15 października na stronie Angelusa można oddać głos na jedną z siedmiu finałowych książek, a autor zwycięskiego tomu otrzyma Nagrodę Publiczności im. Natalii Gorbaniewskiej (będzie jej towarzyszyło trzymiesięczne stypendium pisarskie we Wrocławiu organizowane przez Wrocławski Dom Literatury).

Nagroda dla autorów z Europy Środkowej

Organizatorem i fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest Miasto Wrocław. Nagroda jest przyznawana corocznie za najlepszą książkę prozatorską opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim. Jej celem jest szczególne wyróżnienie książek, które podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności.

Do każdej edycji są zgłaszane pierwsze wydania książek, które ukazały się w poprzednim roku, a ich autorzy pochodzą z jednego z krajów Europy Środkowej (Albani, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry).

Przypomnijmy, że pierwszym laureatem został w 2006 roku ukraiński pisarz i poeta Jurij Andruchowycz, w kolejnych latach laur odbierali także m.in. Austriak Martin Pollack, Węgier Péter Esterházy, Białorusinka Swietłana Aleksijewicz, Rumun Varujan Vosganian, Polak Maciej Płaza, Bułgar Georgi Gospodinow, Słoweniec Goran Vojnović.

Poetycki Silesius

W kategorii „Książka roku” jury nominowało pięć tomów, w „Debiucie” trzy tomy, zaś Silesiusa za całokształt przyznano Ryszardowi Krynickiemu. O wyborze książek poetyckich, które znalazły się w finale nagrody zdecydowało jury w składzie – Anna Kałuża, Tomasz Kunz, Karol Maliszewski, Joanna Orska, Adam Poprawa, Justyna Sobolewska i Andrzej Zawada (przewodniczący).

Finaliści Silesiusa – Książka roku

1. Jan Baron, „Psińco”, Wydawnictwo Convivo

2. Kamila Janiak, „Zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu

3. Radosław Jurczak, „Zakłady holenderskie”, Biuro Literackie

4. Aldona Kopkiewicz, „Na próbę”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu

5. Natalia Malek, „Karapaks”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu

Finaliści Silesiusa – Debiut

1.Jarosław Dudycz, „Czarna skrzynka”, Wydawnictwo Convivo

2. Katarzyna Szweda, „Bosorka”, Biuro Literackie

3. Aleksander Trojanowski, „Parkingi podziemne jako miasta spotkań”, Biuro Literackie

Silesius za całokształt twórczości

Laureatem jest ur. w 1943 roku (w austriackim Lager Wimberg, gdzie zesłano jego rodziców) Ryszard Krynicki, uznawany bezsprzecznie za jednego z najważniejszych współczesnych polskich poetów, a jego nazwisko wymieniane jest jednym tchem z nazwiskami Adama Zagajewskiego, Stanisława Barańczaka czy Juliana Kornhausera.

Poeta związany był w dzieciństwie z Gorzowem Wielkopolskim, gdzie ukończył liceum, a potem przez wiele lat z Poznaniem (tam studiował polonistykę, zakładał Wydawnictwo a5, po latach został wybrany honorowym obywatelem miasta), wreszcie z Krakowem. Zadebiutował w 1964 roku wierszem bez tytułu w dwutygodniku mówionym „Struktury Drugie”, a w druku dwa lata później, pierwszy tom Ryszarda Krynickiego ukazał się w 1969 roku w Wydawnictwie Poznańskim. Dołączył do poetów Nowej Fali, w 1975 roku był sygnatariuszem „Memoriału 59”, w proteście przeciw zmianom Konstytucji PRL. Skutkowało to pięcioletnim okresem zakazu drukowania jego utworów.

Autor wielu książek poetyckich, by wymienić m.in. „Organizm zbiorowy” (1975), „Ocalenie z nicości” (1983), „Kamień, szron” (2004), „Przekreślony początek” (2013), „Haiku. Haiku mistrzów” (2014). Laureat znaczących nagród – Nagrody Poetów (1975), Nagrody im. Kościelskich (1976), Nagrody Fundacji Jurzykowskiego (1989) i Nagrody Friedricha Gundolfa (2000). Ryszard Krynicki to także tłumacz poezji Bertolda Brechta, Paula Celana, Reinera Kunze i Nelly Sachs.

Dotychczasowi laureaci Silesiusa za całokształt twórczości:

Stanisław Barańczak (2009)
Piotr Sommer (2010)
Urszula Kozioł (2011)
Marcin Świetlicki (2012)
Krystyna Miłobędzka (2013)
Darek Foks (2014)
Jacek Podsiadło (2015)
Julian Kornhauser (2016)
Andrzej Sosnowski (2017)
Bohdan Zadura (2018)
Ewa Lipska (2019)
Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (2020)
Ryszard Krynicki (2021)

O nagrodzie Silesius

Ufundowana przez Miasto Wrocław i przyznawana od 2008 roku Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius ma na celu wyróżnienie i promocję najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Zgłaszane są do niej pierwsze wydania książek, które ukazały się pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku.

Nagroda za całokształt twórczości to 100 tys. zł, za książkę roku – 50 tys. zł, za debiut roku – 20 tys. zł. Laureaci otrzymują też statuetki Silesiusa, wykonane przez Michała Staszczaka. Ponadto autorki i autorzy wszystkich książek zakwalifikowanych do finału – tak jak w przypadku Angelusa – otrzymują po 5 tysięcy złotych (ta zmiana w regulaminie obu wrocławskich nagród została wprowadzona w 2020 roku).Zgłoś uwagę