My Future in Technology – pierwsze nagrody za rozwiązanie zagadki

„Ile bitów moglibyśmy ułożyć wokół kuli ziemskiej wzdłuż równika? Odpowiedzi udziel w megabajtach” – pytanie dla profesorów matematyki czy fizyki? Nic bardziej mylnego! Takie zadanie są w stanie rozwiązać już gimnazjaliści, co udowadnia projekt My Future in Technology, przygotowany przez siedem wiodących firm branży IT wspólnie z ARAW-em i miastem Wrocław. Właśnie minął miesiąc od startu programu.

  • konkurs

    Zdobywcy I miejsca za rozwiązanie pierwszej zagadki w konkursie – KRAKERSYHAKERA, fot. Tomasz Walków


Projekt My Future in Technology adresowany jest do uczniów wszystkich wrocławskich szkół ponadpodstawowych, a jego głownym celem jest propagowanie wśród młodzieży nie tyle nauki przedmiotów ścisłych – jak matematyka, fizyka czy informatyka – co kreatywnego myślenia z wykorzystaniem tych dziedzin nauki. Na uczniów czekają niekonwencjonalne zagadki, a ich rozwiązanie premiowane jest nie tylko prestiżem płynącym z rangi konkursu, ale także nagrodami finansowymi i rzeczowymi. Już po pierwszym etapie widać ducha rywalizacji wśród młodzieży.

Cztery zagadki, cztery wyzwania

Na początku kwietnia zakończyło się przyjmowanie odpowiedzi na pierwszą zagadkę, którą jej autorzy postrzegali jako spore wyzwanie. Okazało się jednak, że rozwiązanie zadania dotyczącego przesyłania sygnału cyfrowego nie było dla młodzieży wielkim problemem. Do odpowiedzi zarejestrowały się 53 drużyny. 

– Zadanie okazało się dla uczestników konkursu proste – ocenia Agnieszka Augustynow z Gigaset, która brała udział w jego sformułowaniu. – Odpowiedzi przesłane przez nastolatków zaskoczyły nas formą. Otrzymaliśmy filmy z elementami gry aktorskiej, film rysunkowy, a nawet samodzielnie napisane programy, wraz z autorskim kodem źródłowym. Ważna była jednak nie tylko forma – również poziom merytoryczny odpowiedzi, który był na bardzo wysokim poziomie. Świadczy to, po pierwsze, o bardzo dobrym poziomie nauczania w szkołach, a po drugie, że zainteresowania młodzieży przedmiotami ścisłymi to wcale nie rzadkość – podkreśla Monika Cwynar-Kępa,reprezentująca Capgemini, rzecznik projektu My Future in Technology.
Pełna lista laureatów pierwszego etapu My Future in Technology została oficjalnie ogłoszona 25 kwietnia. Jest ich aż pięciu. Ponieważ wybór zwycięzcy okazał się trudny, jurorzy podjęli decyzję o przyznaniu dodatkowo nagrody za drugie miejsce oraz trzech wyróżnień.
Oto laureaci:
  • I miejsce – nagroda w wysokości 800 zł i upominki dla zespołu KRAKERSYHAKERA z Liceum Ogólnokształcącego nr III
Uczniowie LO nr III odbierają swoją zasłużoną nagrodę od organizatorów projektu podczas oficjalnej uroczystości w Barbarze, fot. Tomasz Walków
  • II miejsce – nagroda 300 zł i upominki dla zespołu DZIECI SIECI z Gimnazjum nr 14
  • Wyróżnienia otrzymali:.J.A.P.K.O.; Projekt MAK; QuantumCat
Obejrzyj zwycięskie rozwiązanie: 

Drugie wyzwanie – problem plecakowy

Na stronie My Future in Technology dostępne jest już kolejne pytanie. Tak jak poprzednio, rozwiązania tego zadania będą oceniane przez organizatorów projektu, reprezentantów firm – Nokia, Capgemini, Gigaset, Espotel, QAD, Objectivity i Techland oraz Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. 
– W projekcie mocno podkreślamy znaczenie pracy zespołowej. Współpraca wspiera kreatywne podejście  i tworzy podwaliny innowacyjnych rozwiązań. Branża IT jest tego bardzo dobrym przykładem – mówi Sebastian Kulej z Nokii.
Organizatorów cieszy duża liczba nastolatków, którzy biorą udział w konkursie. Byli przekonani, co się potwierdziło już w pierwszym etapie, że zarówno chłopcy, jak i dziewczęta są zainteresowani doskonaleniem się w przedmiotach ścisłych. 
 
Posłuchaj, jak brzmi druga zagadka

Powody do zadowolenia

– Otwarcie projektu bardzo pozytywnie nas zaskoczyło. Cieszy nas ogromnie liczba zgłoszonych grup i przesłanych filmów. Liczymy, że nastolatki w co najmniej takiej liczbie będą z nami do końca tego przedsięwzięcia, odpowiadając na kolejne pytania-zagadki. Założenia, jakie przyjęliśmy na początku w gronie siedmiu firm, definiując ten program, sprawdziły się – podkreśla Aleksandra Buchla z Espotela.

Kolejne etapy projektu

Zanim projekt dobiegnie końca, przed uczestnikami My Future in Technology jest jeszcze sporo konkursowych emocji. Oprócz drugiego pytania, na które odpowiedź można przesłać do 29 kwietnia, będą jeszcze dwa kolejne – każde z nich zostanie osobno nagrodzone. Finalnie nagrodę otrzyma również szkoła, z której udział w rywalizacji weźmie najwięcej uczniów. Dodatkowo, do końca projektu trwa głosowanie internautów w plebiscycie na nagrodę publiczności – otrzymają ją autorzy filmu, który zdobył największe uznanie głosujących. Projekt zakończy się na początku czerwca.  
Zgłoś uwagę