4. Kolorowa Europa: świętujmy razem wejście do Unii Europejskiej

Kolorowa Europa: WCRS zaprasza młodych do świętowania 20-lecia wejścia do Unii Europejskiej

Redakcja www.wroclaw.pl,

Młodzież podczas Forum Dyskusyjnego Młodzieży Wrocławia - stoją pod ekranem przed audytorium Materiały organizatora

W tym roku mija 20 lat od chwili, gdy Polska wraz z Węgrami, Słowacją, Słowenią, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Cyprem i Maltą przystąpiła do Unii Europejskiej. Z tej okazji Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego zaprasza do udziału w wydarzeniach dla dzieci i młodzieży, które będą odbywać się pod hasłem „Kolorowa Europa”.

Ideą świętowania jest przekazanie młodemu pokoleniu – urodzonemu w Polsce, która już była krajem członkowskim UE – jaki to zaszczyt i radość. WCRS zaprasza na spotkania: podczas festiwalu piosenki, warsztatów o Europie czy rozgrywek planszowych. Pełen program „Kolorowej Europy” dostępny jest na stronie WCRS.

Powiększ obraz: Młodzież podczas Forum Dyskusyjnego Młodzieży Wrocławia - stoją pod ekranem przed audytorium WCRS

Co będzie się działo?

• „Kolorową Europę” rozpoczęła pod koniec marca dyskusja młodzieży o Polsce przed i po wejściu do Unii Europejskiej oraz możliwościach, jakie młodym oferuje Europa. Odbywała się w ramach cyklicznego wydarzenia, jakim jest Forum Dyskusyjne Młodzieży Wrocławia. Szkołą, która poprowadziła obecną edycję Forum, było XIV Liceum Ogólnokształcące im. Polonii Belgijskiej przy ulicy Brücknera 10 we Wrocławiu. Do udziału zaproszone zostały zespoły z ośmiu wrocławskich szkół ponadpodstawowych wraz z nauczycielem: I LO, IV LO, V LO, IX LO, XV LO, XVI LO, Technikum nr 1 i Navigo.
  • Kolejnym wydarzeniem będzie Festiwal Piosenki Europejskiej, który odbędzie się na placu Wolności 11 maja w godz. 10-13. Do udziału mogą zgłosić się zespoły wokalne, chóry wrocławskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które zaprezentują swoje talenty wokalne, taneczne. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 20 kwietnia. Więcej informacji na stronie internetowej.
  • Strefa Schengen to jedno z najważniejszych osiągnięć integracji europejskiej – jest nierozerwalnie związana z UE. Schengen, czyli strefa bez granic. Zapoczątkowana w 1985 r. stopniowo przekształciła się w największy na świecie obszar swobodnych podróży. Miniwykład na ten temat poprowadzą uczniowie klas 7 z koła geograficznego SP nr 77, a po nim będzie do rozwiązania quiz. Spotkanie odbędzie się w SP nr 77 we Wrocławiu (ul. św. Jerzego 4).
  • Natomiast ZSP nr 21 zaprasza uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych na rozgrywki własnoręcznie przygotowanych gier. A wszystko przy ul. Kłodzkiej 40 we Wrocławiu.

Zapisy na wszystkie wydarzenia na stronie Wrocławska Koncepcja Edukacyjna WCRS – tam też pojawią się bliższe informacje odnośnie terminów wydarzeń.