Muzeum Pana Tadeusza - tłumy na Dniu Otwartym [ZDJĘCIA]

Dwie zabytkowe kamienice z XVII wieku w Rynku, a w środku Muzeum Pana Tadeusza. Ekspozycja zapiera dech w piersiach. 3 maja po raz pierwszy została zaprezentowana publiczności. Pojawiły się tłumy. Poza pamiątkami po Adamie Mickiewiczu i multimedialnymi prezentacjami było można podziwiać wypożyczoną na 6 tygodni Konstytucję 3 maja z oryginalnym podpisem marszałka Stanisława Małachowskiego z 1791 roku. Ubezpieczona jest na 15 milionów złotych!


Muzeum do zwiedzania od 3 maja

Zainteresowanych gotowych zobaczyć skarby z kolekcji Ossolineum (w tym oryginalny rękopis „Pana Tadeusza”) będzie sporo. Już teraz na zwiedzanie w dwóch kamienicach (Rynek 6 i Kiełbaśnicza 5) zapisują się szkoły i turyści z Wrocławia, Dolnego Śląska, ale i innych miejsc Polski, do końca roku przewoduje się, że ekspozycję pozna 40-50 tysięcy ludzi. – Wiele osób chciałoby pokonać bariery lekturowe, jakie wiążą się ze szkolnymi przyzwyczajeniami, a te nie najlepiej się przysłużyły czytaniu literatury – wyjaśnia Marcin Hamkało, dyrektor Muzeum Pana Tadeusza. Dyrektor Ossolineum Adolf Juzwenko podkreśla, że eposu bać się nie należy. – W „Panu Tadeuszu”, romantycznych postawach kryje się ogromny potencjał, to nie anachronizm, ale trzeba znaleźć język, którym przełoży się je na czasy nam współczesne – zauważa.
 

Dla chętnych przygotowano wiele atrakcji – 3 maja, w dzień otwarcia dla publiczności, wstęp będzie darmowy, podobnie jak w Noc Muzeów. Na zwiedzanie tradycyjne warto przeznaczyć 1,5 godziny do 2 godzin.

Na co dzień ekspozycję główną obejrzymy od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00. Bilet zwykły kosztować będzie 20 zł, ulgowy 10 zł, grupowy zwykły (powyżej 10 osób) 15 zł, grupowy ulgowy 7,50 zł, za darmo wejdą dzieci do 4 lat i osoby po 75. roku życia. Bilety kupimy w kasie (wejście Rynek 6) i w sieci (od 25 kwietnia). – Pod koniec kwietnia uruchomimy serwis sprzedaży online przez stronę www.pantadeusz.ossolineum.pl, co powinno ułatwić korzystanie z muzeum osobom spoza Wrocławia oraz większym grupom – informuje Marcin Hamkało.

 

Mickiewicz dla opornych

Zainteresowanych nie będzie trzeba namawiać na wizytę. Uprzedzonych do literatury i eposu naszego wieszcza ma przekonać świetnie zaprojektowana ekspozycja multimedialna (z uwzględnieniem m.in. technologii Oculusa, w której – dzięki specjalnym okularom – można doświadczyć wirtualnej podróży w przestrzeni, mappingu, jaki będzie pokazywany na ścianach dziedzińca muzeum, ekranów parowych, bo będą na nich wyświetlane sceny z filmów, czy wreszcie avatara, jaki posłuży do zajęć edukacyjnych dla dzieci). –Widzom trzeba opowiedzieć historię ich językiem – czasem popkulturowym, czasem językiem gadżetów, gry, zabawy, czy poprzez możliwości multimediów. Chcielibyśmy, aby posłuchali i wyszli z wrażeniami, jakie prowadzą do pewnych doświadczeń kulturowych – czytania, chodzenia do teatru, galerii – podkreśla Marcin Hamkało.

Noc Muzeów – Muzeum Pana Tadeusza

Noc Muzeów – Muzeum Pana Tadeusza

Eventy / Widowisko / Dla dzieci / Dla wszystkich / Noc Muzeów 2016 / W plenerze
Termin od 14 maja 2016 do 14 maja 2016

Miejsce Muzeum Pana Tadeusza

Zobacz
Noc Muzeów – Muzeum Pana Tadeusza: oferta dla dzieci

Noc Muzeów – Muzeum Pana Tadeusza: oferta dla dzieci

Warsztaty / Zajęcia dla dzieci / Dla dzieci / Noc Muzeów 2016
Termin od 14 maja 2016 do 14 maja 2016

Miejsce Muzeum Pana Tadeusza

Zobacz

Ułatwienia dla zwiedzających

Sporo udogodnień przygotowano także dla niewidomych, niedosłyszących, poruszających się na wózkach. To m.in. wyznaczone trasy zwiedzania dla osób niewidzących (ze specjalnymi liniami na podłodze), teksty w alfabecie Braille’a, czy reliefy (wypukłe obrazy umożliwiające oglądanie przez dotyk), specjalne pętle indukcyjne wzmacniają dźwięk w aparatach słuchowych. Windami dostaniemy się na każdy poziom ekspozycji.

Atrakcje nowego muzeum

W Muzeum Pana Tadeusza rękopis arcydzieła Adama Mickiewicza nie będzie jedyną atrakcją. Wokół niego zaprojektowano wszystkie pozostałych 17 sal ekspozycji stałej, zgromadzono 200 zabytkowych eksponatów, 100 gier, aplikacji i elementów animacji oraz wybrano tematy, jakie w każdej z sal są najistotniejsze. Są tu m.in. pokoje poświęcone obyczajowości staropolskiej – oficjalnej, publicznej z uwzględnieniem urzędów, polowań i prywatnej z kulturą domu, stołu. Z kolei w sali nazwanej „Wolność” prześledzimy, jak rozumiana była przez wieki wolność szlachecka, osobista, artystyczna i polityczna, a wszystko z odpowiednio dobranymi multimediami oraz specjalnie dedykowanymi eksponatami ze zbiorów Ossolineum, ale też pożyczonymi ze Lwowa, czy Krakowa. Przez sześć tygodni (od 3 maja) muzeum gościć będzie oryginalną Konstytucję 3 maja.

W sali „Powidoki” zachwycą 4 ekrany parowe, na których wyświetlane będą sceny z filmów polskiej szkoły . – Film stał się medium, które doskonale przeniosło mit romantyczny do współczesnej kultury i popkultury za pośrednictwem nurtu zwanego Polską Szkołą Filmową, w jakim swoje dzieła realizowało wielu wybitnych artystów – przypomina Marcin Hamkało, dyrektor Muzeum Pana Tadeusza. Idąc do Gabinetów Świadków Historii przejdziemy „przez” obywatela Piszczyka z „Zezowatego szczęścia” Munka, czy Maćka Chełmickiego z „Popiołu i diamentu” Wajdy.

 
 

Świadkowie Historii, czyli współcześni bohaterowie

 
Z kolei świetnie zaprojektowany korytarz (imitujący pokryte napisami mury z komuny) poprowadzi nas z sali „Powidoki" do Gabinetów Świadków Historii – Ich biografie opowiadamy równolegle, a są na tyle interesujące, że stanowią materiał na wiele filmów, prezentacji, gier – wylicza Marcin Hamkało. Będzie można posłuchać oryginalnych przemówień, obejrzeć przesłuchanie przez wizjer w więziennych drzwiach, a nawet zasiąść przy biurku cenzora i zobaczyć, jak kaleczono teksty oraz spróbować przywrócić ich pierwotną treść.

Na parterze planowana jest kasa (wejście od Rynku), a także m.in. kawiarnia, sklepik, sale edukacyjne, na poziomie -1 z kolei sala kinowa na 40 miejsc i pokoje do zajęć.

Uczyć się z awatarem

Edukacja to jeden z najważniejszych elementów . Przygotowano specjalne scenariusze do zajęć. Ma być ciekawie, a dyskusje o „Panu Tadeuszu” mogą być gorące, nie mówiąc o możliwości przebrania się w strój z epoki (taki scenariusz także przewidziano dla uczniów), czy dyskutowania z awatarem (będzie go kreował animator ubrany w specjalny kostium z czujnikami i stojący w innym pomieszczeniu) . W ofercie uwzględniono nie tylko szkoły, ale  weekendowe zajęcia dla całych rodzin i warsztaty dla dorosłych oraz grup pozaszkolnych (m.in. plastyczne, literackie, a nawet kulinarne). Jak ważni są młodzi dla Muzeum Pana Tadeusza? Po 15 kwietnia to właśnie oni będą (uczniowie z Wrocławia i Dolnego Śląska) testować wszystkie multimedia i oglądać ekspozycję w dwóch zabytkowych wnętrzach z XVII wieku. – Cieszę się, że w centrum Wrocławia w kamienicach, które mają inną historię pokazywać będziemy dziedzictwo kulturowe obecnych mieszkańców miasta – nie kryje dumy Adolf Juzwenko, dyrektor Ossolineum.Zgłoś uwagę