Prace architektów do obejrzenia. Digitalizacja zbiorów Muzeum Architektury

Dokładnie od roku Muzeum Architektury przenosi swoje wyjątkowo bogate zbiory do cyfrowej pamięci. Wśród 5000 już zdigitalizowanych obiektów są m.in. zeskanowane projekty znakomitych polskich architektów, archiwalne fotografie, a nawet prywatna korespondencja. Całą dotychczas opracowaną kolekcję można wyszukiwać w specjalnej zakładce na stronie muzeum wpisując miasto albo nazwisko architekta. W pracy pomogła też Fundacja Katarynka, tegoroczny laureat plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia, przygotowując audiodeskrypcje. 

  • Meble gabinetowe z „Rzeźbą abstrakcyjną (1)” Katarzyny Kobro (1924), arch. Lachert Bohdan i Rafałowski Aleksander, 1926, widok perspektywiczny, meble projektowane do domu własnego Bohdana Lacherta


Poznajmy znakomitych architektów

Projekty architektów międzywojennych i powojennych – Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy (Zobaczcie, jak wyglądają legendarne projekty Bohdana Lacherta), Macieja Nowickiego (stażysta Le Corbusiera, autor m.in. Dorton Arena w Raleigh w Karolinie Północnej), Andrzeja Frydeckiego (który zaprojektował budynek Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej), Marii i Witolda Molickich (architektów wrocławskiego Szczepina), Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego (projektanta m.in. Osiedla A w Nowych Tychach), Stefana Müllera (autor m.in. projektu charakterystycznego parkingu wielopoziomowego przy ul. Szewskiej) i wielu innych.

Ośrodek wypoczynkowy w Szklarskiej Porębie, arch. Molicki Witold Jerzy, 1967, elewacja boczna (wariant) 

Nie znajdziemy wśród zdigitalizowanych projektów, szkiców, czy fotografii prac projektów m.in. Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, architektki m.in. słynnych Sedesowców, ale to świadomy zabieg. Rozsławiona już także w Nowym Jorku dziś nie wymaga specjalnej promocji. Zespół Muzem Architektury chce natomiast przybliżyć sylwetki często mniej znanych postaci, a przy okazji zaskoczyć pasjonatów, że ma ich projekty w swoich zbiorach.

Jak korzystać ze zbiorów

Wyszukiwarkę zbiorów znajdziemy na stronie internetowej Muzeum Architektury w głównym menu, w zakładce Kolekcja. W wyszukiwarce wpisujemy nazwisko interesującego nas architekta albo miasto, którego architetoniczne archiwalia nas interesują. Wyszukiwarka podpowiada też wiele nazwisk, co dla niewtajemniczonych jest świetnym sposobem na poznanie historii polskiej architektury XX-wiecznej.   

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami

Do akcji digitalizacji zbiorów Muzeum Architektury włączyła się Fundacja Na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji Katarynka, która pokazuje świat niewidomym i opowiada o nim głuchoniemym. Przy wybranych materiałach (ok. 200) można uruchomić właśnie funkcję audiodeskrypcji (technika opisywania m.in. obrazów dla osób z dysfunkcją wzroku), a fotografie i ich opisy można też powiększyć, co jest szczególnie cenne dla osób niedowidzących.

Zakładkę KOLEKCJA, czyli baza najciekawszych obiektów z bogatych zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu to efekt wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu „Digitalizacja i udostępnianie zbiorów architektury XX wieku Muzeum Architektury we Wrocławiu”. Warto dodać, że wrocławskie muzeum jest drugim, po warszawskim Muzeum Narodowym, które zdigitalizowało tak pokaźną liczbę swoich zbiorów. Zgłoś uwagę