wroclaw.pl strona główna Miasto równości Wrocław Miasto równości - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Miasto równości
  3. Współpraca międzynarodowa i krajowa
  4. Współpraca międzynarodowa

Miasto Wrocław jest aktywne na forum międzynarodowym, m.in. poprzez udział w różnego rodzaju programach i sieciach miast działających na rzecz praw człowieka. Nawiązujemy międzynarodowe kontakty, które służą rozwojowi potencjału miasta, wymianie informacji i dzieleniu się dobrymi praktykami.

Europejska Sieć Miast Przeciwko Rasizmowi - ECCAR (European Coalition of Cities Against Racism)

Europejska Koalicja Miast Przeciwko Rasizmowi została powołana przez UNESCO i jest wspierana przez Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka. To bardzo dynamicznie rozwijająca się organizacja, która zrzesza ok. 180 miast. Należą do niej m.in. Berlin, Bruksela, Londyn, Paryż, Madryt, Barcelona, Ateny.

Wrocław przystąpił do ECCAR na podstawie postanowienia Rady Miejskiej w 2019 roku, a w 2020 roku został zaproszony do jej Komitetu Sterującego. Od 13 października 2022 roku Bartłomiej Ciążyński, Wiceprezydent Wrocławia i Doradca społeczny Prezydenta Wrocławia ds. tolerancji i przeciwdziałania ksenofobii, pełni funkcję wiceprezydenta ECCAR.

Przystępując do Koalicji Wrocław zobowiązał się do stopniowej realizacji tzw. 10-Punktowego Planu Działań i składania sprawozdań z postępów prac. 

Plan Działania zawiera następujące punkty: 

  1. Większe wyczulenie na rasizm 
  2. Ocena rasizmu i dyskryminacji oraz monitoring polityk miejskich 
  3. Lepsze wsparcie dla ofiar rasizmu i dyskryminacji 
  4. Większy udział i lepiej poinformowani mieszkańcy 
  5. Miasto wspiera aktywnie równe szanse 
  6. Miasto jako pracodawca gwarantujący równe szanse 
  7. Sprawiedliwy dostęp do mieszkań 
  8. Walka z rasizmem i dyskryminacją poprzez edukację 
  9. Promowanie zróżnicowania kulturowego 
  10. Przestępstwa z nienawiści i zarządzanie konfliktem 

Udział w koalicji pozwala Wrocławiowi na korzystanie z doświadczeń europejskich metropolii oraz ich wsparcia w działaniach antydyskryminacyjnych.  

uchwała rady miejskiej - bip

Strona ECCAR tutaj.

Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia - ICORN (International Cities of Refuge Network)

Ogólnoświatowa sieć zrzeszająca miasta, które aktywnie i konkretnie angażują się w walkę o wolność słowa i zwiększanie świadomości zagrożeń dla wolności ekspresji twórczej we współczesnym świecie. Sieć ICORN została oficjalnie powołana w 2006 roku. 

Celem programu jest udzielanie pomocy represjonowanym pisarzom – najczęściej ukrywającym się lub objętym zakazem druku w swoim kraju – poprzez zapraszanie ich na pobyt rezydencyjny i zapewnianie bezpiecznej przestrzeni do działań twórczych, kontaktu z lokalnym środowiskiem literackim i publicznością. 

Miasto członkowskie na rok lub dwa lata staje się domem dla wybranego twórcy. Udziela mu stypendium, umożliwia pracę twórczą, zapewnia mieszkanie, lekcje języka danego kraju oraz wszelką niezbędną pomoc. To symboliczny, a jednocześnie bardzo konkretny sposób włączenia się w walkę o wolność słowa, której wciąż zagrażają m.in. konflikty polityczne i religijne, wojny, rządy totalitarne i nacjonalistyczne.

Wrocław jest członkiem sieci ICORN od 2015 roku. Operatorem Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia we Wrocławiu jest Wrocławski Dom Literatury.

Uchwała Rady Miejskiej

Strona ECCAR

Reklama