wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Odszedł wrocławski poeta, prozaik, dramaturg Janusz Styczeń
Poeta Janusz Styczeń odszedł 2 kwietnia fot. Arkadiusz Janicki/za Wikipedią
Poeta Janusz Styczeń odszedł 2 kwietnia

Urodzony w 1939 roku w małopolskiej wsi Biadoliny Szlacheckie przez większą część życia był związany z Wrocławiem i tutejszym środowiskiem artystycznym. Ukończył tu filologię polską, debiutował jako poeta, za jednego z mentorów uważał Tymoteusza Karpowicza, przyjaźnił się z Rafałem Wojaczkiem, współpracował z miesięcznikiem „Odra”. Janusz Styczeń odszedł 2 kwietnia.

Reklama

Zaprzyjaźniony z nim Rafał Wojaczek pisał w utworze „Notatki do opisu Janusza Stycznia”: „Janusz Styczeń/wzrok słaby/wzrost średni/włosy blond/oczom się dobrze/nie przyjrzałem/dochody marne/od czasu do czasu/tu i ówdzie/zatrudniony/od czasu do czasu/tu recenzja/ówdzie wieczór autorski”.

Janusz Styczeń debiutował jeszcze na studiach na Uniwersytecie Wrocławskim opowiadaniem „Requiem dla nieśmiałego”, które zostało opublikowane na łamach miesięcznika „Odra”, a już kilka miesięcy później w periodyku ukazał się jego wiersz „Niewymierność”.

Wrocławski poeta, prozaik, dramaturg

Janusz Styczeń był autorem 16 tomików poetyckich, publikował we wrocławskich „Pomostach” i „Odrze”, również na łamach „Twórczości”, „Poezji”, „Kwartalnika Artystycznego”, „Miesięcznika Literackiego”, „Dialogu”, „Kontaktu”, ale jego utwory ukazywały się także za granicą w pismach „Literatur und Kritik” i „Pannonia” (Austria), czy w japońskiej Antologii poezji Europy Wschodniej. Był członkiem formacji literackiej Ugrupowanie 66 (na przełomie lat 60 i 70. XX wieku). 

W 2012 roku jego tom poezji „Furia instynktu” został nominowany do Nagrody Literackiej Nike. W lipcu 2017 roku został odznaczony Medalem Prezydenta Miasta „Zasłużony dla Wrocławia”. Zmarł 2 kwietnia 2022 roku we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl