wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Zaginione światy. Miejsca, które odzyskały świetność i pamięć we Wrocławiu
Fragment polichromii ściennej w jednym z wnętrz Domu Oppenheimów  po odrestaurowaniu Archiwum DPS
Fragment polichromii ściennej w jednym z wnętrz Domu Oppenheimów po odrestaurowaniu

Życie społeczności żydowskiej w Breslau/Wrocławiu wczoraj i dzisiaj utrwalone w ich zabytkach – to temat przewodni polsko-niemieckiego tygodnia spotkań, wpisującego się w Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego – ECHY 2018, którym był mijający właśnie 2018 r.

Reklama

Wrocław szczególnie zaakcentował w nim swój wkład w ocalanie dziedzictwa minionych epok, udostępnieniem odrestaurowanych pomników kultury żydowskiej, czyli mykwy w Synagodze Pod Białym Bocianem i Domu Oppenheimów przy pl. Solnym.

Niemiecko-Polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury (Deutsch-Polnische Stiftung Kulturpflege und Denkmalschutz – DPS) z siedzibą w Goerlitz, która pozyskuje środki od prywatnych darczyńców, niemieckie fundusze rządowe, a także dotacje od innych fundacji, miała swój udział w odrestaurowywaniu we Wrocławiu dwóch pomników żydowskiej kultury – mykwy w Synagodze pod Białym Bocianem oraz Domu Oppenheimów przy pl. Solnym, w ścisłym centrum miasta. Te dwa wyjątkowej urody miejsca już utrwalają się w świadomości wrocławian jako te, które należy łączyć m.in. z organizowanymi w nich wydarzeniami kulturalnymi.

Najbliższa okazja do tego trafia się już 3 grudnia 2018 r. i potrwa do niedzieli 9 grudnia

Wówczas to, w ramach polsko-niemieckiego tygodnia spotkań ECHY 2018, właśnie w tych dwóch obiektach architektury, w których zapisana jest ważna, ale i nieraz trudna historia żydowska, niemiecko-pruska i polska, dojdzie do szeregu wydarzeń, nie tylko pozwalających na dokładniejsze zapoznanie się z tymi miejscami. Organizatorzy – czyli wspomniana Polsko-Niemiecka Fundacja Ochrony Zabytków Kultury (DPS) wespół z Fundacją Bente Kahan, Fundacją OP ENHEIM, a także Muzeum Miejskim Wrocławia – proponują szerokiej publiczności udział w bezpłatnych  wykładach, odczytach, wystawach, prezentacjach książek, dyskusjach, a nawet wycieczkach po mieście, prowadzonych w dwujęzycznej formule – po polsku i niemiecku.

Zapoznajcie się ze szczegółowym, skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych, programem polsko-niemieckiego tygodnia: 

Polsko-niemiecki tydzień spotkań – ECHY 2018

Polsko-niemiecki tydzień spotkań – ECHY 2018

Spotkania
Termin od 3 grudnia 2018 17:00 do 9 grudnia 2018 19:00

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Mykwa

Mykwa i Dom Oppenheimów

Mykwa, pozostająca pod opieką wrocławskiej Gminy Żydowskiej, datowana jest na ok. 1900 r. i wówczas nadano jej zgodny z duchem czasów nowoczesny kształt. W wyniku zawieruchy wojennej zniszczona i przez wiele lat pozostawiona zębowi czasu. Jej nowe oblicze mogliśmy obejrzeć w mijającym właśnie roku, w którym zachowany symboliczny „oddech” tamtych czasów – czyli wmurowaną w ścianę mykwy płytkę z jednego z dawnych basenów.

Dom Oppenheim&oacute

Dom Oppenheimów – budowla pochodząca z XII wieku, została zbarokizowany na początku XIX wieku dzięki żydowskiemu bankierowi – Heymannowi Oppenheim. Teraz – dzięki zakupieniu jej w 2013 r. przez Violę Wojnowski, prezes Fundacji OP ENHEIM i gruntownemu odrestaurowaniu, działa w pięknej kamienicy przy pl. Solnym, prywatna instytucja kultury, z miejscem m.in. na galerię sztuki i salę koncertową. 

Oba zabytki noszą ślady wspólnego dziedzictwa kulturowego, bazującego na historii żydowskiej, niemiecko-pruskiej i polskiej. Dzięki cywilizacji i kulturze, która je ukształtowała, należą do tradycji środkowoeuropejskiej, wpisując się w dzieje całej Europy. O tym, mówił m.in. dr Konrad Vanja z  Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury na dzień przed uroczystym otwarciem Tygodnia, które odbędzie się 4 grudnia o godz. 19.00 w Synagodze pod Białym Bocianem, czyli w dniu zapalenia świateł chanukowych. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl