wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Synagoga pod Białym Bocianem: Otwarcie mykwy, rytualnej łaźni

– Wspólnota żydowska może funkcjonować bez synagogi, bo na modlitwę można się spotkać w każdym miejscu. Ale bez mykwy nie ma gminy żydowskiej i teraz w końcu we Wrocławiu będziemy mieli funkcjonującą mykwę – mówi przedstawiciel Fundacji Bente Kahan. Od niedzieli 14 października będzie można obejrzeć wnętrze rytualnej łaźni przy Synagodze pod Białym Bocianem.

Reklama

Dotąd w Polsce były dwie-trzy funkcjonujące mykwy. Wyznawcy judaizmu z Wrocławia, którzy chcieli skorzystać z rytualnej łaźni, najbliżej mieli do czeskiej Pragi.

Wrocławska mykwa została wybudowana w 1901 roku w łączniku między synagogą a kamienicą należącą do gminy żydowskiej. Rytualna łaźnia to kilka pomieszczeń (m.in. szatnia, kantorki z wannami), w sumie mają kilkadziesiąt metrów.

W głównej sali w podłodze są dwie niecki - głębokie na nieco ponad półtora metra, szerokie na metr i długie na dwa metry. Przylega do nich kilka mniejszych zbiorników z wbudowanymi wewnętrznymi przepustami do przelewania wody.

Żywa woda

– Rytuał obmycia, który ma symboliczny wymiar oczyszczenia, występuje w wielu tradycjach i religiach. W chrześcijaństwie to chrzest, muzułman także obowiązuje taki gest – mówi Marek Mielczarek z Fundacji Bente Kahan, który nadzoruje remont mykwy.

– Według tradycji żydowskiej z mykwy powinny korzystać kobiety po menstruacji, mężczyźni, zwłaszcza przed postem oraz konwertyci – dodaje Marek Mielczarek. – Kąpiel to nie jest zabieg higieniczny. Osoba, która wchodzi do mykwy, musi między innymi usunąć makijaż.

Mykwa nie może być zasilana wodą z sieci miejskiej. Wykorzystuje się w niej – jak to określą wyznawcy judaizmu – wodę żywą, czyli pochodzącą ze źródła, studni lub deszczówkę. Naturalną mykwą jest np. rzeka. Łaźnia przy wrocławskiej synagodze jest wyposażona w system gromadzenia deszczówki.

Marek Mielczarek: – W pomieszczeniach mykwy będzie można obejrzeć prezentacje dotyczące zasad obowiązujących w judaizmie. Dzisiaj wiedza o nich jest bardzo skromna. Staramy się to nadrobić zapraszając do synagogi na spotkania, spektakle i prezentacje młodzież ze szkół. Do tej pory odwiedziło nas ponad 30 tysięcy młodych ludzi.

Żydowski Cykl Życia

Kończący się remont obejmował także piwnice pod synagogą, dawniej zajmował je system ogrzewania świątyni. Teraz przystosowano je do organizacji spotkań, mini-koncertów, prelekcji i prezentacji. – Będą tu pokazywane dwie wystawy: „Żydowski Cykl Życia” – multimedialna, edukacyjna wystawa o żydowskich świętach i tradycjach, oraz „Nieukończone Życia”, poświęcona dokonaniom artystów związanych z przedwojennym Breslau, którzy zginęli podczas Holocaustu – zapowiada Bente Kahan.

W piątek w pomieszczeniach mykwy trwały jeszcze prace wykończeniowe. Jej otwarcie zaplanowano na sobotę 13 października. W niedzielę 14 października w godz. 11-16 będzie można zwiedzić mykwę oraz nowe wystawy w podziemiach Synagogi pod Białym Bocianem. Wstęp wolny.

Fot. Krzysztof Zatycki

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl