wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Wystawa szkła i ceramiki Weroniki Lucińskiej w Galerii Miejskiej
Wystawa szkła i ceramiki Weroniki Lucińskiej w Galerii Miejskiej

Weronika Lucińska, Instalacja „Środowisko wodne”

Na zdjęciu profilowym Weronika Lucińska jest widoczna zza jednej ze swoich prac, związanych, rzecz jasna, z wodą. Ona sama podkreśla, że w jej twórczości woda zajmuje miejsce specjalne, bo jest zarówno symbolem, elementem, jak i materiałem. Efekt fascynacji artystki i absolwentki wrocławskiej ASP jednym z czterech żywiołów obejrzymy podczas niezwykłej wystawy w Galerii Miejskiej do 30 listopada.

Reklama

Ekspozycja „Woda. Żywioł – Symbol - Materia”, która jest zarazem wystawą doktorancką, jest bardzo reprezentatywna dla wrocławskiej artystki. Prace dowodzą nie tylko jej ukochanej inspiracji (woda), ale i użycia ulubionych materiałów (ceramika, szkło).

Wystawa „Woda. Żywioł - Symbol - Materia” w Galerii Miejskiej

Wystawa „Woda. Żywioł - Symbol - Materia” w Galerii Miejskiej

Termin od 26 października 2018 do 30 listopada 2018

Miejsce Galeria Miejska

Zobacz

Kształt wody

Wielu zachwyci sposób, w jaki Weronika Lucińska, absolwentka jedynego w Polsce i bardzo cenionego Wydziału Ceramiki i Szkła wrocławskiej ASP, potrafi portretować wodę. W jej portofolio znajdziemy rozmaite postaci wody w różnych stanach skupienia. Jest zrobiona z porcelany góra lodowa zanurzona w akwarium wypełnionym wodą, są porcelanowe elementy o opływowych kształtach (przywodzące ma myśl ryby) włożone, jak w sklepach zoologicznych, do worków z wodą, wreszcie porcelanowe prace imitujące kształt wody, jej przeploty, jest oceanarium. Wydawałoby się, że jeden temat może się czasem artyście nużyć. Nie w tym przypadku.

Kropla wody w oceanie

Kurator wystawy, Mirosław Jasiński, przypomina indonezyjskie przysłowie, które mówi, że wszyscy wiedzą, iż kropla wody rozlewa się w oceanie, a mało kto dostrzega, że ocean rozlewa się w kropli. „Dociekliwe spojrzenie na wodę otwiera okna na światy, które są w nas i obok nas wszechobecne”. 

Dzieła Weroniki Lucińskiej są wykonane z niezwykłą konsekwencją – najpierw artystka wykonuje je na kole garncarskim, wykańcza ręcznie, nie waha się zestawiać ich ze szkłem, bo to być może wizualnie najbliższy wodzie materiał.

Na wystawie „Woda. Żywioł – Symbol – Materia” w Galerii Miejskiej obejrzymy monumentalne formy naczyniowe, kompozycje złożone z wielu obiektów ceramicznych i szklanych. Będzie i instalacja artystyczna w postaci wideo. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl