Ekspozycja „Woda. Żywioł – Symbol - Materia”, która jest zarazem wystawą doktorancką, jest bardzo reprezentatywna dla wrocławskiej artystki. Prace dowodzą nie tylko jej ukochanej inspiracji (woda), ale i użycia ulubionych materiałów (ceramika, szkło).
Wystawa „Woda. Żywioł - Symbol - Materia” w Galerii Miejskiej
Galeria Miejska
Kształt wody
Wielu zachwyci sposób, w jaki Weronika Lucińska, absolwentka jedynego w Polsce i bardzo cenionego Wydziału Ceramiki i Szkła wrocławskiej ASP, potrafi portretować wodę. W jej portofolio znajdziemy rozmaite postaci wody w różnych stanach skupienia. Jest zrobiona z porcelany góra lodowa zanurzona w akwarium wypełnionym wodą, są porcelanowe elementy o opływowych kształtach (przywodzące ma myśl ryby) włożone, jak w sklepach zoologicznych, do worków z wodą, wreszcie porcelanowe prace imitujące kształt wody, jej przeploty, jest oceanarium. Wydawałoby się, że jeden temat może się czasem artyście nużyć. Nie w tym przypadku.
Kropla wody w oceanie
Kurator wystawy, Mirosław Jasiński, przypomina indonezyjskie przysłowie, które mówi, że wszyscy wiedzą, iż kropla wody rozlewa się w oceanie, a mało kto dostrzega, że ocean rozlewa się w kropli. „Dociekliwe spojrzenie na wodę otwiera okna na światy, które są w nas i obok nas wszechobecne”.
Dzieła Weroniki Lucińskiej są wykonane z niezwykłą konsekwencją – najpierw artystka wykonuje je na kole garncarskim, wykańcza ręcznie, nie waha się zestawiać ich ze szkłem, bo to być może wizualnie najbliższy wodzie materiał.
Na wystawie „Woda. Żywioł – Symbol – Materia” w Galerii Miejskiej obejrzymy monumentalne formy naczyniowe, kompozycje złożone z wielu obiektów ceramicznych i szklanych. Będzie i instalacja artystyczna w postaci wideo.