wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Mamo, ja nie chcę wojny!” Zobacz wystawę prac plastycznych dzieci, które przeżyły piekło wojny
Kliknij, aby powiększyć
Wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny!” przedstawia prace plastyczne dzieci, które miały do czynienia z wojenną rzeczywistością fot. Mateusz Lubański/www.wroclaw.pl
Wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny!” przedstawia prace plastyczne dzieci, które miały do czynienia z wojenną rzeczywistością

W holu CK Agora przy ul. Serbskiej we Wrocławiu stanęła wyjątkowa wystawa. „Mamo, ja nie chcę wojny!” to zbiór prac plastycznych, które ukazują wojnę oczami najmłodszych. Do przygotowania ekspozycji wykorzystano zarówno archiwalne rysunki z 1946 roku, jak i współczesne prace ukraińskich dzieci. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Reklama

Wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny!” powstała w ramach polsko-ukraińskiego projektu Archiwów Państwowych i portalu „Mom I see war”. Zestawienie historycznych i współczesnych rysunków stworzonych przez dzieci ma na celu ukazanie tragedii wojny oczami najmłodszych.

Prac na portalu cały czas przybywa. Obecnie jest ich ponad trzynaście tysięcy. Wystawa jest moim zdaniem swego rodzaju ostrzeżeniem i dowodem na to, że skutki wojny są dla dzieci zawsze takie same. Niezależnie od czasów, w których dzieją się traumatyczne wydarzenia. Obrazy są bowiem bardzo podobne.
Aneta Młyńska-Wójcik, Centrum Kultury Agora

Historyczne materiały, które zostały wykorzystane do przygotowania wystawy, pochodzą z Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Część prac wyłoniono w wyniku konkursu, który został ogłoszony w drukowanym wówczas „Przekroju”. 

Nadzieja zawsze umiera ostatnia

Prace podzielone są na kilka grup tematycznych. Opowiadają m.in. o rodzinie, okupacji, zwycięstwie czy represjach. Wątki związane z piekłem wojny przeplatają się więc z nadzieją na lepsze jutro.

Taki był zamysł kuratora - żeby pokazać nie tylko dzieci w traumie, ale też to, że najmłodsi zawsze widzą światełko w tunelu. Pomimo tego, że bliscy odchodzą, że nie mają domów i tracą dobytek swojego życia. Oni jednak nadal wierzą, że wrócą do swojego kraju i wszystko wróci do normalności.
Aneta Młyńska-Wójcik, Centrum Kultury Agora

Wystawa odwiedzi niemalże cały kraj

Łącznie prace odwiedzą aż 25 miast w całej Polsce. We Wrocławiu wystawę można oglądać do 15 września, od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00-16.00. Wstęp jest bezpłatny.

Wystawa przygotowana jest w trzech wersjach językowych – polskiej, ukraińskiej i angielskiej. W ramach projektu powstał również ogólnodostępny katalog prac i rysunków podzielonych na grupy tematyczne wraz z opisami.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl