wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Premiera „Wyspy” w Pantomimie jeszcze przed lockdownem
Wrocławski Teatr Pantomimy „Wyspa” mat. prasowe
Wrocławski Teatr Pantomimy „Wyspa”

Jeśli chcemy jeszcze przed zamknięciem instytucji kultury zdążyć na premierę teatralną, warto przejść się do Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia na spektakl „Wyspa”, premierową realizację Wrocławskiego Teatru Pantomimy realizowaną pod opieką reżyserską Piotra Cieplaka. Przedpremierowy spektakl 5 listopada, premiera dzień później, obydwa przedstawienia o 19.00. 

Reklama

„Wyspa” została zrealizowana na motywach Szekspirowskiej „Burzy”, ostatniej sztuki Stratfordczyka. Głównym bohaterem jest Prospero, książę Mediolanu, którego ograbiono z tronu i wygnano wyprawiając z córką Mirandą na łodzi w morze. Zapobiegliwy Gonzalo zdążył jeszcze włożyć do łodzi prowiant i książki. Prosperowi udało się dotrzeć z córką na wyspę, której mieszkańcami i żywiołami zaczął władać. Kiedy u wybrzeży wyspy rozbili się dawni wrogowie Prospero był już gotowy podjąć walkę, ale wybaczył, wydał Mirandę za mąż, wreszcie powrócił na tron.

„Burza” - ostatnia sztuka Szekspira

„Szekspir, na koniec życia, napisał dziwaczną sztukę, nieskładną, nie trzymającą się kupy. Nazywa się „Burza”. Tytuł z treścią zgadza się o tyle, że – istotnie – historyjka zaczyna się od sztormu na morzu, podczas którego, łajba z królem świata, jego hierarchią, przydupasami, filozofami oraz ludem pracującym miast i wsi obsadzonym w rolach marynarzy – idzie na dno. Świat cały idzie na dno, niczym obrus ściągnięty wraz z zastawą wielkanocnego śniadania. Dowcip polega na tym, że to się, owszem, zdarzyło, ale wcale nie zdarzyło. To znaczy, owszem, zdarzyło się… ale w teatrze. Że to jest wstęp do jakiegoś, panie dzieju, moralitetu. Do jakiejś filozofii. Okazuje się, że zarządza tym interesem niejaki Prospero, jakiś antreprener, scenarzysta, reżyser, a u nas, jacyś my – aktorzy. I ten Prospero, czyli my, którzy urządzają taką hecę ze sztormem i potopem, robią tak, aby oczyścić stół, powołać do istnienia scenę – wyspę. Zacząć wszystko od początku. Z czystą kartą” – piszą o spektaklu organizatorzy.

Wyspa

Wyspa

Pantomima
Termin od 5 listopada 2020 do 6 listopada 2020

Miejsce Centrum Sztuk Performatywnych / Piekarnia

Zobacz

„Wyspę” w reżyserii znakomitego Piotra Cieplaka, jednego z najbardziej cenionych polskich twórców teatru, z dziewięcioosobową obsadą Wrocławskiego Teatru Pantomimy i z muzyką Kormoranów obejrzymy dwukrotnie – 5 listopada (przedpremiera) i 6 listopada w Piekarni. Początek o 19.00.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl