wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 21°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Program 2019

Od czwartku 5 grudnia w Hali Stulecia 28. edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Do końca weekendu poza zakupami na stoiskach 170 wystawców można wybrać się na szereg ciekawych spotkań, zapisać siebie, bądź pociechy na warsztaty. Polecamy, dzień po dniu, czego w programie nie przegapić. Wśród niespodzianek odsłonięcie nowego wrocławskiego krasnala. Bardzo literackiego. 

Reklama

Wszystkie spotkania i warsztaty odbywają się w salach Hali Stulecia.

Czytaj też: 5-8 grudnia specjalna linia autobusowa „Targi Książki”

28. Wrocławskie Targi Dobrych Książek – 8 grudnia

28. Wrocławskie Targi Dobrych Książek – 8 grudnia

Termin 8 grudnia 2019 od 11:00 do 17:00

Miejsce Hala Stulecia we Wrocławiu

Zobacz

Czwartek, 5 grudnia

 • g. 17.00–18.00, Sala Niebieska

Spotkanie z Wojciechem Chądzyńskim, autorem książki „Wrocław. Wydarzenia niezwykłe”

Wspomniany tom to już szósta książka autora w wydawnictwie Via Nova poświęcona stolicy Dolnego Śląska i związanym z nią ciekawostkom. Tym razem dowiemy się, jak do Wrocławia trafił...palec Aleksandra hr. Fredry, poznamy okoliczności towarzyszące pożarom, powodziom, a także niezwykłym wyczynom wrocławian. Wśród bohaterów wielkie postaci światowej kultury, m.in. Johannes Brahms i Pablo Picasso. 

Piątek, 6 grudnia

 • g. 14.00–15.00, Sala Niebieska

Spotkanie wokół książki Martina Widmarka i Heleny Willis „Tajemnica diamentów”

Coś dla dzieciaków, czyli wyprawa do szwedzkiego miasteczka Valleby, w którym prężnie działa Biuro Detektywistyczne dwójki łepskich młodych śledczych – Lassego i Mai. Przyjmują sprawy ciekawe i często niebezpieczne, a tym razem muszą odkryć, kto ukradł pięć diamentów o wielkiej wartości. 

Podczas spotkania młodzi uczestnicy (6-9 lat) pobawią się w detektywów, a poprowadzi je aktorka Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Karolina Bartkowiak.

 • g. 17.00–18.00, Sala Niebieska

Opowieść o Barbarze Piaseckiej-Johnson – dziewczynie z Wrocławia

Wrocławianka Lila Dmochowska napisała książkę „Kwiat Paproci. Opowieść o Barbarze Piaseckiej-Johnson” (Wydawnictwo Universitas) o słynnej milionerce, kolekcjonerce dzieł sztuki i filantropce, ale też kobiecie zaangażowanej w polskie sprawy. Za granicą często nazywano ją kopciuszkiem, bo swojego męża milionera poznała pracując w jego posiadłości jako sprzątaczka. Dziś jednak warto też podkreślić olbrzymią kolekcję arcydzieł, jakie zgromadziła Barbara Piasecka-Johnson.  

 • 18.00–19.00, Sala Niebieska

Heidelberg – Saloniki – Wrocław – drogi naukowe Ludwika i Hanny Hirszfeldów

Znakomita książka profesor Urszuli Glensk „Hirszfeldowie. Zrozumieć krew” (Wydawnictwo Universitas) była nominowana do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. Podczas spotkania z autorką dowiemy się, jak przebiegała kariera niezwykłego małżeństwa Ludwika i Hanny Hirszfeldów.

 • 19.00–20.00, Sala Zielona

Spotkanie z dr Joanną Hytrek-Hryciuk, autorką książki „Między prywatnym a publicznym. Życie codzienne we Wrocławiu w latach 1938–1944” (Wydawnictwo Via Nova)

Jakie były ostatnie chwile normalności mieszkańców miasta zanim rozpoczęła się obrona Festung Breslau. Autorka opowiada w książce o czasach, kiedy władzę sprawowali naziści, o tym, jak w latach wojennych przeobraził się Wrocław. 

 • 19.00–20.00, Sala Niebieska

Dawne kina we Wrocławiu

Wykład dr Andrzeja Dębskiego, autora książki „Nowoczesność, rozrywka, propaganda. Historia kina we Wrocławiu w latach 1919–1945”, która ukazała się nakładem Oficyny Wydawniczej Atut.

Sobota, 7 grudnia

 • 11.00–12.00, Sala Zielona

Warsztaty z Joanną Gwis wokół książki „Czaple, kury i głuptaki, czyli o bogactwie ptasiego świata”

Idealna lekcja przyrody poświęcona niezwykłemu światu ptaków, podczas której dzieci (6-10 lat) dowiedzą się wiele o ptakach, ale też stworzą portret swojego ulubionego w technice kolażu. Zapisy: [email protected]. Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zaprasza Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

 • 13.30–14.00, Wejście główne do Hali Stulecia

Odsłonięcie krasnala Ebiego

Czyli nawiązującego do Eberharda Mocka, głównego bohatera retrokryminałów Marka Krajewskiego, których akcja toczy się w przedwojennym Wrocławiu. Promuje czytelnictwo i Wrocław jako zagłębie talentów literackich. Pomysłodawczynią przygotowania i odsłonięcia krasnala jest Małgorzata Urlich-Kornacka, przewodnik miejski po Wrocławiu ze Stowarzyszenia Podróżników TUiTAM, a autorką krasnala jest artysta plastyk Beata Zwolańska-Hołod. Odsłonięcia przed wejściem głównym do Hali Stulecia dokona pomysłodawczyni oraz Marek Krajewski.

 • 14.00–16.00, Sala Czerwona

Jubileuszowe spotkanie z Markiem Krajewskim

2019 to szczególny rok dla Marka Krajewskiego, jego czytelników i mieszkańców Wrocławia. Z okazji 20-lecia twórczości autora Wydawnictwo Znak zorganizowało specjalne spotkanie.

Niedziela, 8 grudnia

 • 16.00–17.00, Sala Niebieska

Rafała Wojaczka Listy miłosne i nie

Spotkanie wokół premiery unikatowej publikacji Wydawnictwa Warstwy, która jako pierwsze tego typu wydawnictwo scala niemal kompletną korespondencję listowną prowadzoną przez Rafała Wojaczka od lat młodzieńczych aż do momentu jego tragicznej śmierci. W rozmowie udział wezmą redagujący książkę prof. Stanisław Bereś oraz Dagna Cichoń.

 • 12.14–13.45, Sala Cesarska

Zero waste w kuchni – Sylwia Majcher

Warsztaty z autorką bestselerowej książki „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku i Wykorzystuję, nie marnuję. 52 wyzwania zero waste”. Wyjątkowe warsztaty, podczas których uczestnicy poszukają rozwiązań pozwalających jak najmniej marnować żywność i stworzą pyszne, zimowe przysmaki – bez marnowania. Wstęp wolny, obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje pod nr telefonu: +48 71 324 09 10.

 • 18.00–19.30, Dom Europy, ul. Widok 10

Czy literatura może odbudować więź dzieci z przyrodą 

Czy dzięki literaturze można odbudować utraconą więź dzieci z przyrodą opowiedzą Adam Wajrak, Tomasz Samojlik i Cecylia Malik. Wstęp wolny, obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje pod nr telefonu: +48 71 324 09 10.

Salon zdobywców

Spotkania z laureatami prestiżowych nagród literackich przyznanych w 2019 roku.

Sobota, 7 grudnia

 • 17.00–18.30, Sala Czerwona

Zyta Rudzka, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza

 • 18.30–20.00, Sala Czerwona

Maciej Zaremba Bielawski, laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.

Niedziela, 8 grudnia

 • 14.30–16.00, Sala Niebieska

Małgorzata Rejmer, laureatka Paszportu „Polityki”

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl