wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. I znowu idziemy do teatru... Współczesnego. Będą premiery
Scena z „Miejskiego ptasiarza” fot. Bartek Warzecha
Scena z „Miejskiego ptasiarza”

Teatry – a także kina, teatry, opery i filharmonie – zostały ponownie otwarte dla publiczności. Spragnione obecności widzów w swoich progach wrocławskie placówki kulturalne już ogłaszają repertuary. Wrocławski Teatr Współczesny zaczyna od „Miejskiego ptasiarza”. To ciekawy spektakl. Warto więc postarać się o bilety, zwłaszcza że na widowni może być zajętych maksymalnie 50 proc. miejsc.

Reklama

Cieszą się teatry, cieszą widzowie, ale wiadomo – sytuacja w związku z pandemią bywa dynamiczna, więc na razie wszyscy dmuchają na zimne i o pełnym rozwinięciu kulturalnych skrzydeł myślą z rezerwą. W każdym razie Wrocławski Teatr Współczesny, zgodnie ze stanem na dziś, zaczął internetową sprzedaż biletów (kasa teatru zacznie działać od wtorku, 16 lutego) na przedstawienia, które już od 19 lutego na scenie przy Rzeźniczej się pojawią.

Spektakl „Miejski ptasiarz”

WTW zaczyna spektaklem „Miejskiego ptasiarza”, który swoją premierę miał we wrześniu ub.r. na Scenie na Strychu. Wyreżyserowała go Weronika Szczawińska. Warto sprawdzić, czy – wbrew słowom, często powtarzanym w tym przedstawieniu przez jednego z bohaterów (w którego wcielił się świetny aktor Jerzy Senator), że „nie wydarzyło się nic ważnego” – sztuka zasługuje na miano wydarzenia tego sezonu teatralnego. 

Sztuka będzie grana 18 i 19 lutego o godz. 19.00 i 20 lutego o 18.00.

Bilety: norm. 40 zł, ulg. 30 zł. 

W ostatnich dniach lutego (26-28.02) również na Scenie na Strychu – Mrożkowski „Garbus” w reżyserii Marka Fiedora, który miał premierę we wrześniu 2018 r. To frapująca inscenizacja niełatwego dramatu w doborowej obsadzie, z tytułową rolą Macieja Tomaszewskiego. Godziny przedstawień – w piątek i sobotę o 19.00, niedziela godz. 18.00.

Bilety: norm. 40 zł, ulg. 30 zł.

Zapowiedzi nowych spektakli we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

Trwając w oczekiwaniu na otwarcie teatru dla widzów, Współczesny pracował nad nowymi projektami aż trzech nowych produkcji, przeznaczonych na Dużą Scenę.

W listopadzie ub.r. zaczęły się próby do „Tirzy” na podstawie powieści Arnona Grunberga, wielokrotnie nagradzanej, m.in. holenderską Libris i belgijską Złotą Sową, w adaptacji Joanny Bednarczyk i reżyserii Pawła Miśkiewicza. 

„Rzadko trafia się dzieło tak umykające kategoriom krytyczno-estetycznym, jak »Tirza«. Powieść holenderskiego autora, Arnona Grunberga, balansuje na cienkiej granicy pomiędzy czystą grafomanią a artystycznym szaleństwem, fundującym czytelnikowi emocjonalny i poznawczy sztorm. Czy nienagromadzenie stereotypów i klisz pozwala na przekroczenie granicy mieszczańskiego dramatu, za którą otwiera się historia druzgocącej, psychologicznej anarchii? Wkraczając w tę przygodę, nie wiedzieliśmy tego. I nie wiemy dalej” – pisze autorka adaptacji.

W głównej roli wystąpi Jerzy Senator, na scenie także: Maria Kania, Ewelina Paszke-Lowitzsch, Jolanta Solarz-Szwed, Krzysztof Boczkowski, Wiesław Cichy, Miłosz Pietruski, Krzesisława Dubielówna (gościnnie), Melania Kowalczyk (AST). Premiera prawdopodobnie w maju 2021 r.

Na początku bieżącego roku zaczęły się również w WTW próby do „Rzeźni numer pięć”, opartej na powieści Kurta Vonneguta. To opis autentycznych wydarzeń z czasów II wojny światowej w oparach absurdu, satyry i science fiction. Autorem adaptacji jest Michał Kmiecik, reżyseruje Marcin Liber.

Zagrają: Maria Kania, Zina Kerste, Jolanta Solarz-Szwed, Krzysztof Boczkowski, Rafał Cieluch (gościnnie), Przemysław Kozłowski, Marcin Łuczak, Miłosz Pietruski, Tadeusz Ratuszniak, Krzysztof Zych. Premiera zaplanowana jest na koniec marca 2021.

Trwają także próby do „Kongresu futurologicznego” na podstawie opowiadania Stanisława Lema, w adaptacji Agnieszki Jakimiak i Mateusza Atmana i reżyserii Agnieszki Jakimiak.

„Myślenie o przyszłości jest pełne swady, bo przyszłość to plany niemożliwe. Chcę, by »Kongres futurologiczny« był pełen rzeczy niemożliwych” – pisze reżyserka.

Spektakl powstaje w koprodukcji ze szczecińskim Teatrem Współczesnym. W obsadzie aktorzy WTW – Paulina Wosik, Anna Kieca i Mariusz Bąkowski, oraz aktorzy ze Szczecina – Maria Dąbrowska, Magdalena Wrani-Stachowska, Michał Lewandowski. Premiera szczecińska – w marcu, a wrocławska – w kwietniu. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl