wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Wrocławski Teatr Lalek startuje z nowym sezonem. Niedługo premiera „Snu nocy letniej”
Kliknij, aby powiększyć
Scena ze spektaklu „Dżungla” dla najnajów K. Krukowski
Scena ze spektaklu „Dżungla” dla najnajów

Pierwsza premiera sezonu we Wrocławskim Teatrze Lalek to „Sen nocy letniej” Szekspira już 15 października w reżyserii ulubionego duetu Krofta/Wojtyszko, ale to dopiero początek atrakcji. Teatr będzie też w sezonie 2022/2023 bardziej przyjazny i dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Zobaczcie premiery i projekty dla dzieciaków.

Reklama

Dyrektorzy Wrocławskiego Teatru Lalek – naczelny Janusz Jasiński i artystyczny Jakub Krofta – rozpoczynają właśnie trzecią 5-letnią kadencję. Podkreślają, że nacisk będzie położony na klasykę, zapraszanie uznanych reżyserów, a priorytetem zawsze będzie wysoki poziom artystyczny, zwłaszcza że Wrocławski Teatr lalek to rozpoznawalna, nie tylko w stolicy Dolnego Śląska, marka artystyczna. Na scenę wrócą lubiani twórcy, a repertuar oglądać będą widzowie w kategorii od dzieci po tzw. young adults (12-18 lat). Zwiększona będzie też dostępność Wrocławskiego Teatru Lalek dla osób z niepełnosprawnościami. 

Dzieci i młodzież są najbardziej wymagającym odbiorcą.
podkreśla dyrektor Janusz Jasiński

Konkurs „Prolog” na sztukę dla młodzieży

Nowością będzie Konkurs Dramaturgiczny „Prolog”, pierwszy tego typu w Polsce, bo autorzy będą musieli przedstawić sztukę albo tekst dramaturgiczny dla nastoletniej widowni. Zwycięski projekt zostanie, rzecz jasna, zrealizowany na scenie WTL. 

Premiery teatralne sezonu 2022/2023

 • Sen nocy letniej, reż. Jakub Krofta i Maria Wojtyszko, premiera 15 października 2022

Premiera zbiegnie się w czasie z premierą tego samego tytułu na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu, ale Maria Wojtyszko, reżyserka i kierowniczka literacka Wrocławskiego Teatru Lalek zapewnia, że nie będzie konfliktu interesów, to wręcz okazja, aby publiczność obejrzała dwa spektakle „Snu nocy letniej” Szekspira.

Zrobiliśmy spory skrót, aby „Sen nocy letniej” był przyswajalny i myślę, że to będzie przedstawienie pełne zabawy i humoru.
mówi Maria Wojtyszko

Zwłaszcza, że wersja na scenie Wrocławskiego Teatru Lalek będzie przeznaczona dla widzów od 9 roku życia (a całość potrwa ok. 1,5 godz. i zagra cały zespół aktorski Wrocławskiego Teatru Lalek).

Podjęliśmy decyzję, że w spektaklu zagrają wszyscy aktorzy WTL-u, że nasz „Sen...” będzie świętem całego teatru. Po dziesięciu latach spędzonych we Wrocławiu mamy poczucie, że WTL wypracował własny rozpoznawalny styl, oparty na zabawie konwencjami, wysmakowanej formie plastycznej, muzyce na żywo i unikalnych talentach członków zespołu. Będzie to więc Shakespeare w stylu WTL, „Sen nocy letniej”, który nie mógłby powstać nigdzie indziej, spektakl familijny dla całych rodzin, którym i dorośli, i dzieci znajdą coś dla siebie.
podkreślają zgodnie realizatorzy

 • Pinokio, reż. Agata Kucińska, premiera 25 lutego 2023

Agata Kucińska, uwielbiana przez widzów aktorka i reżyserka tak cudownych spektakli, jak choćby „Ile żab waży księżyc”, tym razem postanowiła wystawić sztukę Joela Pommerata. To historia o Pinokiu, ale przepisana na nowo, dopasowana do realiów współczesnego świata, a jednocześnie refleksja o kłamstwie i prawdzie. 

 • „Głośniej się nie da?”, reż. Michał Buszewicz, premiera 3 czerwca 2023

Historia o dzieciach – ich hałasowaniu i uciszaniu, którą na zamówienie Wrocławskiego Teatru Lalek pisze Michał Buszewicz, który o swoim spektaklu mówi, że to historia grupki dzieciaków, która nie może znaleźć sobie miejsca. 

Bohaterowie wyruszają na poszukiwanie miejsca, w którym będą mogli zrealizować swoje potrzeby. Trafiają do krainy hałasu, w której poznają rozmaite rodzaje hałasów, przeszkadzajek, wkurzajek, rozwałek, dźwiękonów. Hałas okazuje się sztuką. Niestety w krainie hałasu panuje absolutny zakaz bycia cicho. Każda cisza jest momentalnie zagłuszana. Czy nasi bohaterowie będą tam szczęśliwi?
opowiada reżyser i autor tekstu

Edukacja dla dzieciaków w Teatrze Lalek

Najważniejsze będzie usuwanie barier, działania włączające widzów,. Będą nowe cykle, żaden warsztat nie powtórzy się dwa razy. Zainteresowanie grupą Robimy od 15-18 lat było tak duże, że stworzono grupę Wytwórnia dla młodzieży w wieku 8-12 lat. Nie robimy castingów, przyjmujemy wszystkich chętnych. 

Nowe cykle warsztatowe w sezonie 2022/2023

 • „A co to?” (przygody teatralno-muzyczno-migowe dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat i bliskich imdorosłych). 
 • „Podwórko” (twórcze spotkania teatralne dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do 3 lat i bliskich imdorosłych).
 • Kontynuowana jest grupa „Robimy” dla młodzieży od 15-18 lat (uczestnicy biorą udział w cotygodniowych warsztatach teatralnych (od września do czerwca). W czerwcu odbywa się pokaz finałowy – prezentacja efektów prac warsztatowej. Nad pokazem grupa pracuje zespołowo przez cały sezon.)
 • Nowa będzie grupa teatralna „Wytwórnia” dla dzieci młodszych (8-12 l.) (inspiracją jest teatr animacji oraz teatr wyrazu plastycznego. Finałem spotkań będzie wspólnie przygotowane przedstawienie).
 • „Machina teatralna, czyli jak to wszystko działa” - interaktywne spacery po teatrze dla dzieci i dorosłych. W trakcie godzinnych zajęć zwiedzamy miejsca, do których publiczność zazwyczaj nie ma dostępu, ale także wspólnie się bawimy. Zadajemy pytania, których zwykle w teatrze się nie zadaje i zaglądamy wszędzie tam, gdzie zwykle się nie zagląda.

Teatr Lalek dla widza ze szczególnymi potrzebami

W sezonie 2022/2023 zaplanowano:

 • spektakle z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na Polski Język Migowy – dzięki odpowiednim dostosowaniom widzowie z niepełnosprawnością wzroku lub słuchu będą mogli na równiz innymi doświadczać teatralnych wydarzeń;
 • bezpłatne warsztaty do spektakli – pedagodzy teatru pomogą odbiorcom, którzy potrzebują wsparcia w obszarach widzenia, słyszenia, czucia lub rozumienia, w sensorycznym poznaniu różnych środków artystycznego wyrazu oraz odczytaniu sensów i kontekstów przedstawienia;
 • Drobnostki, czyli bezpłatny cykl twórczych spotkań teatralnych, adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym (3-5 lat) oraz młodszych uczniów (6-8 lat) i bliskich im dorosłych, dostosowany do potrzeb odbiorców z niepełnosprawnością wzroku lub słuchu;
 • Hulaj Dusza, czyli bezpłatna praktyka twórczej swobody w różnych teatralnych materiach dla dzieci w wieku 8-12 lat (z osobami towarzyszącymi), w tym uczestników z niepełnosprawnością intelektualną lub w spektrum autyzmu;
 • Boczne drzwi do teatru (zaproszenie do świata teatru dla dzieci w wieku 6+ i ich rodzin. Można wejść do niedostępnych na co dzień teatralnych przestrzeni, porozmawiać z przedstawicielami teatralnych zawodów).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl