wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 11°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wrocławski Teatr Lalek startuje z nowym sezonem. Niedługo premiera „Snu nocy letniej”

Magdalena Talik,
Scena ze spektaklu „Dżungla” dla najnajów K. Krukowski
Scena ze spektaklu „Dżungla” dla najnajów

Pierwsza premiera sezonu we Wrocławskim Teatrze Lalek to „Sen nocy letniej” Szekspira już 15 października w reżyserii ulubionego duetu Krofta/Wojtyszko, ale to dopiero początek atrakcji. Teatr będzie też w sezonie 2022/2023 bardziej przyjazny i dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Zobaczcie premiery i projekty dla dzieciaków.

Reklama

Dyrektorzy Wrocławskiego Teatru Lalek – naczelny Janusz Jasiński i artystyczny Jakub Krofta – rozpoczynają właśnie trzecią 5-letnią kadencję. Podkreślają, że nacisk będzie położony na klasykę, zapraszanie uznanych reżyserów, a priorytetem zawsze będzie wysoki poziom artystyczny, zwłaszcza że Wrocławski Teatr lalek to rozpoznawalna, nie tylko w stolicy Dolnego Śląska, marka artystyczna. Na scenę wrócą lubiani twórcy, a repertuar oglądać będą widzowie w kategorii od dzieci po tzw. young adults (12-18 lat). Zwiększona będzie też dostępność Wrocławskiego Teatru Lalek dla osób z niepełnosprawnościami. 

Dzieci i młodzież są najbardziej wymagającym odbiorcą.
podkreśla dyrektor Janusz Jasiński

Konkurs „Prolog” na sztukę dla młodzieży

Nowością będzie Konkurs Dramaturgiczny „Prolog”, pierwszy tego typu w Polsce, bo autorzy będą musieli przedstawić sztukę albo tekst dramaturgiczny dla nastoletniej widowni. Zwycięski projekt zostanie, rzecz jasna, zrealizowany na scenie WTL. 

Premiery teatralne sezonu 2022/2023

Sen nocy letniej – Wrocławski Teatr Lalek

Sen nocy letniej – Wrocławski Teatr Lalek

Różne miejsca Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Premiera zbiegnie się w czasie z premierą tego samego tytułu na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu, ale Maria Wojtyszko, reżyserka i kierowniczka literacka Wrocławskiego Teatru Lalek zapewnia, że nie będzie konfliktu interesów, to wręcz okazja, aby publiczność obejrzała dwa spektakle „Snu nocy letniej” Szekspira.

Zrobiliśmy spory skrót, aby „Sen nocy letniej” był przyswajalny i myślę, że to będzie przedstawienie pełne zabawy i humoru.
mówi Maria Wojtyszko

Zwłaszcza, że wersja na scenie Wrocławskiego Teatru Lalek będzie przeznaczona dla widzów od 9 roku życia (a całość potrwa ok. 1,5 godz. i zagra cały zespół aktorski Wrocławskiego Teatru Lalek).

Podjęliśmy decyzję, że w spektaklu zagrają wszyscy aktorzy WTL-u, że nasz „Sen...” będzie świętem całego teatru. Po dziesięciu latach spędzonych we Wrocławiu mamy poczucie, że WTL wypracował własny rozpoznawalny styl, oparty na zabawie konwencjami, wysmakowanej formie plastycznej, muzyce na żywo i unikalnych talentach członków zespołu. Będzie to więc Shakespeare w stylu WTL, „Sen nocy letniej”, który nie mógłby powstać nigdzie indziej, spektakl familijny dla całych rodzin, którym i dorośli, i dzieci znajdą coś dla siebie.
podkreślają zgodnie realizatorzy

Agata Kucińska, uwielbiana przez widzów aktorka i reżyserka tak cudownych spektakli, jak choćby „Ile żab waży księżyc”, tym razem postanowiła wystawić sztukę Joela Pommerata. To historia o Pinokiu, ale przepisana na nowo, dopasowana do realiów współczesnego świata, a jednocześnie refleksja o kłamstwie i prawdzie. 

Historia o dzieciach – ich hałasowaniu i uciszaniu, którą na zamówienie Wrocławskiego Teatru Lalek pisze Michał Buszewicz, który o swoim spektaklu mówi, że to historia grupki dzieciaków, która nie może znaleźć sobie miejsca. 

Bohaterowie wyruszają na poszukiwanie miejsca, w którym będą mogli zrealizować swoje potrzeby. Trafiają do krainy hałasu, w której poznają rozmaite rodzaje hałasów, przeszkadzajek, wkurzajek, rozwałek, dźwiękonów. Hałas okazuje się sztuką. Niestety w krainie hałasu panuje absolutny zakaz bycia cicho. Każda cisza jest momentalnie zagłuszana. Czy nasi bohaterowie będą tam szczęśliwi?
opowiada reżyser i autor tekstu

Edukacja dla dzieciaków w Teatrze Lalek

Najważniejsze będzie usuwanie barier, działania włączające widzów,. Będą nowe cykle, żaden warsztat nie powtórzy się dwa razy. Zainteresowanie grupą Robimy od 15-18 lat było tak duże, że stworzono grupę Wytwórnia dla młodzieży w wieku 8-12 lat. Nie robimy castingów, przyjmujemy wszystkich chętnych. 

Nowe cykle warsztatowe w sezonie 2022/2023

Teatr Lalek dla widza ze szczególnymi potrzebami

W sezonie 2022/2023 zaplanowano:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl