wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wrocław odzyskał obraz mistrza! Już wkrótce obejrzymy go w Ossolineum
Kliknij, aby powiększyć
Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego przy mównicy wskazuje dłonią na ustawiony obok na sztalugach obraz „Madonna z dzieciątkiem” fot. mat. pras.
Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego przy mównicy wskazuje dłonią na ustawiony obok na sztalugach obraz „Madonna z dzieciątkiem”

„Madonna z dzieciątkiem” jest przypisywana włoskiemu artyście baroku Alessandro Turchiemu. Dzieła tego malarza posiadają w swoich kolekcjach największe muzea świata, jak Luwr czy Prado. Miał je też w kolekcji Henryk Lubomirski. W czasie wojny zaginęło, odnalazło się w Japonii, a odzyskano je dzięki współpracy ministerstwa kultury z japońskim domem aukcyjnym Mainichi Auction. Obraz obejrzymy w Ossolineum w przyszłym roku na wystawie 200-lecia Muzeum Książąt Lubomirskich.

Reklama

Płótno „Madonna z dzieciątkiem” z przeworskiej kolekcji książąt Lubomirskich (w Przeworsku mieściła się dawna rezydencja książąt) zaprezentowano w piątek 7 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie. Minister Piotr Gliński przekazał dzieło (odzyskane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego) Łukaszowi Kamińskiemu, dyrektorowi Ossolineum, sprawującego pieczę nad zbiorami dawnego Muzeum Książąt Lubomirskich.

Ta uroczystość jest dla nas trochę niespodziewanym prezentem na 200-lecie Muzeum Książąt Lubomirskich. Bardzo cieszymy się, że obraz z historycznej kolekcji Henryka Lubomirskiego trafi do Wrocławia.
Łukasz Kamiński, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Przy obrazie Alessandra Turchiego &ndash; pierwszy z prawej Łukasz Kamiński, dyrektor Ossolineum, drugi z lewej minister Piotr Gliński</p> fot. mat. pras.
Przy obrazie Alessandra Turchiego – pierwszy z prawej Łukasz Kamiński, dyrektor Ossolineum, drugi z lewej minister Piotr Gliński

Dyrektor nie tylko dziękował wszystkim osobom i instytucjom, zaangażowanym w proces odzyskania obrazu Alessandra Turchiego, ale też przypomniał, jak ogromne straty w wyniku II wojny światowej poniosło Muzeum Książąt Lubomirskich, które dziś wchodzi w skład Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

„Madonna z dzieciątkiem” Turchiego – kiedy obejrzymy obraz

Dzieło barokowego malarza odnalazło się w Japonii, a udało się je pozyskać dzięki współpracy ministerstwa z japońskim domem aukcyjnym Mainichi Auction.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Obraz Alessandra Turchiego &bdquo;Madonna z dzieciątkiem&rdquo;</p> fot. mat. pras.
Obraz Alessandra Turchiego „Madonna z dzieciątkiem”

Do końca lipca „Madonna z dzieciątkiem” będzie wystawiana na Zamku Królewskim w Warszawie, następnie trafi do Przeworska, a potem do Wrocławia. W marcu 2024 roku będzie ozdobą Wystawy Jubileuszowej z okazji 200-lecia Muzeum Książąt Lubomirskich, a w przyszłości będzie prezentowane w gmachu muzeum, który będzie wznoszony przy ul. Szewskiej. 

Kim był Alessandro Turchi

Urodził się w 1578 roku Weronie i tam zaczynał artystyczną karierę, ale drugą połowę życia spędził w Rzymie. Jego rodzina zajmowała się płatnerstwem, on sam kształcił się na malarza w pracowni Felice Brusasorziego, a po śmierci mistrza ukończył rozpoczęte przez niego obrazy.

Był oficjalnym malarzem Akademii Filharmonii w Weronie. Kiedy w 1614 przeniósł się do Rzymu brał udział w pracach dekoracyjnych w Pałacu Kwirynalskim, a na zamówienie kardynała Scypiona Borghese namalował „Chrystusa opłakiwanego przez Marię Magdalenę i aniołów”, „Wskrzeszenie Łazarza” (obydwa obrazy w zbiorach Galerii Borghese). W 1637 roku Turchi został prezesem rzymskiej Akademii Świętego Łukasza. Zmarł w 1649 roku. 

Jego obrazy znajdują się w zbiorach Luwru, Prado, Starej Pinakoteki w Monachium, Kunsthistorisches Musuem w Wiedniu, Royal Collection na Zamku w Windsorze.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl