Podczas pierwszego dnia (21.03) odbyło się dwanaście spotkań. Prawdziwe tłumy gości ściągnęło na polskie stoisko spotkanie Jurija Andruchowycza z Normanem Daviesem i Mariuszem Szczygłem. Spotkanie przybliżające francuskiej publiczności specyfikę doświadczenia środkowoeuropejskiego zostało oparte na toposie miasta – czynnika zmiany cywilizacyjnej, przestrzeni mieszania języków i tradycji składających się na złożoną tożsamość naszego makroregionu.
Słuchacze targów mieli okazję zapoznać się z bogactwem i żywotnością polskiej poezji, reprezentowanej w pierwszy dzień prezentacji przez Urszulę Kozioł i Ewą Lipską. Setki osób słuchały rozmowy Olgi Tokarczuk z Erikiem-Emmanuelem Schmittem, autorem głośnych książek Oskar i pani Róża i Pan Ibrahim i kwiaty Koranu. Uwielbiany przez francuską publiczność pisarz gorąco polecał widzom powieści Tokarczuk.
Uwagę miejscowej publiczności zwróciła również rozmowa o feminizmie w literaturze z udziałem Joanny Bator i czołowych francuskich antropologów i filozofów kultury zajmujących się znaczeniem płci kulturowej – Catherine Deschamps, Geneviève Fraisse i Patrickiem Jean.
Przed publicznością Roman Polański opowiadał zgromadzonym tłumom o wpływie literatury europejskiej na swoją twórczość filmową i współpracy z pisarzami.
Na stoisku prezentowane są książki wrocławskich i krakowskich wydawnictw, albumy poświęcone obu miastom, a przedstawiciele Wrocławia zachęcają do odwiedzenia miasta w 2016 roku, gdy będzie Europejską Stolicą Kultury, a więc centrum życia nie tylko literackiego, ale kulturalnego w ogóle w Polsce.
kj