Trwa Święto Wrocławia 2023, które uroczyście obchodzimy od 1992 roku. Jego kulimacyjnym punktem jest 24 czerwca, czyli dzień św. Jana Chrzciela, patrona miasta (tutaj znajdziecie cały program).
- To już kolejny rok, kiedy razem z wrocławiankami i wrocławianami wspólnie mogę obchodzić Święto Wrocławia. Kocham to miasto, a to jest najlepsza okazja, by podziękować wszystkim za to, jak ono wygląda i jak się rozwija.Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
75, czyli powojenna historia Wrocławia na scenie w Rynku
Widowiskowym preludium przed weekendowymi wydarzeniami Święta Wrocławia będzie dzisiejszy spektakl „75, czyli powojenna historia Wrocławia” (23 czerwca w godz. 21.00-23.00). W Rynku, na pl. Gołębim stanęła wielka scena (zdjęcia w galerii).
Widowisko z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej i przyłączenia Ziem Zachodnich do Polski ukazuje historię naszego miasta od ruin, pozostałych po wojnie, aż po dzisiejsze piękne i prężnie rozwijające się europejskie miasto. To także hołd oddany wszystkim tym, którzy przez te lata przyczynili się odbudowy i ukształtowania obecnego Wrocławia.
- To jedyna okazja, żeby zobaczyć ten spektakl na żywo i warto z niej skorzystać, zwłaszcza, że wydarzenie jest bezpłatne. Dodatkowo organizatorzy zapewniają tłumaczenie na język migowy oraz pętlę indukcyjną - informuje Gabriela Iwińska z biura prasowego Urzędu Miejskiego.
W spektaklu udział wezmą m.in.: Młodzieżowa Akademia Musicalowa pod kierownictwem Magdaleny Zawartko, akrobaci z Agencji Artystycznej Everest Production pod kierownictwem Jacka Marksa i Pawła Patera, Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective pod batutą Mateusza Walacha, za choreografię odpowiada Marta Brendel. Reżyserem przedstawienia jest Kamil Przyboś, twórca słynnego już „Prometeusza”.
Święto Wrocławia 2023. Weekendowe atrakcje
W sobotę 24 czerwca najważniejszym wydarzeniem będzie uroczysta sesja Rady Miejskiej Wrocławia o godz. 12:00 w Starym Ratuszu, podczas której wręczone zostaną: tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia, Nagrody Wrocławia i Nagrody Prezydenta Wrocławia. Są to najważniejsze wyróżnienia przyznawane przez władze miejskie osobom szczególnie zasłużonym dla miasta. W tym roku tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia przyznano Markowi Krajewskiemu.
Z tej okazji wrocławscy artyści, aktorzy, muzycy, naukowcy, filmowcy i samorządowcy przeczytają w Muzeum Pana Tadeusza powieść Marka Krajewskiego pt. „Śmierć w Breslau” w ramach już siódmej akcji Wrocławskiego Maratonu Czytelniczego. Akcja potrwa około 9 godzin i będzie transmitowana na na portalu wroclaw.pl.
Wieczorem o godz. 18.00 w Katedrze św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim odbędzie się Msza Święta za Wrocław.