wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wielkie widowisko „75, czyli powojenna historia Wrocławia” dziś wieczorem w Rynku. To trzeba zobaczyć!
Kliknij, aby powiększyć
Spektakl „75, czyli powojenna historia Wrocławia”. Na scenie dwóch artystów, w tle chór archiwum wroclaw.pl
Spektakl „75, czyli powojenna historia Wrocławia”. Na scenie dwóch artystów, w tle chór

Trwa Święto Wrocławia, którego kulminacyjnym momentem będzie sobota 24 czerwca - dzień św. Jana Chrzciciela, patrona miasta. Przed nami wiele ciekawych wydarzeń, festiwali i koncertów. Widowiskowo zapowiada się już piątkowy wieczór. 23 czerwca o godz. 21.00 w Rynku na pl. Gołębim zobaczymy niezwykły spektakl „75, czyli powojenna historia Wrocławia”. Scena już stoi. Wstęp wolny.

Reklama

Trwa Święto Wrocławia 2023, które uroczyście obchodzimy od 1992 roku. Jego kulimacyjnym punktem jest 24 czerwca, czyli dzień św. Jana Chrzciela, patrona miasta (tutaj znajdziecie cały program). 

- To już kolejny rok, kiedy razem z wrocławiankami i wrocławianami wspólnie mogę obchodzić Święto Wrocławia. Kocham to miasto, a to jest najlepsza okazja, by podziękować wszystkim za to, jak ono wygląda i jak się rozwija.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

75, czyli powojenna historia Wrocławia na scenie w Rynku

Widowiskowym preludium przed weekendowymi wydarzeniami Święta Wrocławia będzie dzisiejszy spektakl „75, czyli powojenna historia Wrocławia” (23 czerwca w godz. 21.00-23.00). W Rynku, na pl. Gołębim stanęła wielka scena (zdjęcia w galerii).

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Scena i próby do spektaklu w Rynku Oleksandr Poliakovsky
Scena i próby do spektaklu w Rynku

Widowisko z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej i przyłączenia Ziem Zachodnich do Polski ukazuje historię naszego miasta od ruin, pozostałych po wojnie, aż po dzisiejsze piękne i prężnie rozwijające się europejskie miasto. To także hołd oddany wszystkim tym, którzy przez te lata przyczynili się odbudowy i ukształtowania obecnego Wrocławia.

- To jedyna okazja, żeby zobaczyć ten spektakl na żywo i warto z niej skorzystać, zwłaszcza, że wydarzenie jest bezpłatne. Dodatkowo organizatorzy zapewniają tłumaczenie na język migowy oraz pętlę indukcyjną - informuje Gabriela Iwińska z biura prasowego Urzędu Miejskiego.

W spektaklu udział wezmą m.in.: Młodzieżowa Akademia Musicalowa pod kierownictwem Magdaleny Zawartko, akrobaci z Agencji Artystycznej Everest Production pod kierownictwem Jacka Marksa i Pawła Patera, Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective pod batutą Mateusza Walacha, za choreografię odpowiada Marta Brendel. Reżyserem przedstawienia jest Kamil Przyboś, twórca słynnego już „Prometeusza”.

Święto Wrocławia 2023. Weekendowe atrakcje

W sobotę 24 czerwca najważniejszym wydarzeniem będzie uroczysta sesja Rady Miejskiej Wrocławia o godz. 12:00 w Starym Ratuszu, podczas której wręczone zostaną: tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia, Nagrody Wrocławia i Nagrody Prezydenta Wrocławia. Są to najważniejsze wyróżnienia przyznawane przez władze miejskie osobom szczególnie zasłużonym dla miasta. W tym roku tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia przyznano Markowi Krajewskiemu.

Z tej okazji wrocławscy artyści, aktorzy, muzycy, naukowcy, filmowcy i samorządowcy przeczytają w Muzeum Pana Tadeusza powieść Marka Krajewskiego pt. „Śmierć w Breslau” w ramach już siódmej akcji Wrocławskiego Maratonu Czytelniczego. Akcja potrwa około 9 godzin i będzie transmitowana na na portalu wroclaw.pl. 

Wieczorem o godz. 18.00 w Katedrze św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim odbędzie się Msza Święta za Wrocław.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl